Evropské mistrovství se konalo v druhém největším dánském městě Aarhus. Sjeli se tam atleti takřka ze všech evropských zemí. Ličman, který v polovině dubna získal ocenění jako sportovní odchovanec na Sportovci roku v Hranicích, byl finišmenem českého štafetového krosu na 3x4 kilometry.

Trať závodu nebyla pro běžce zrovna nejjednodušší. Vedla v dosti členitém terénu prudce do kopce i z kopce. „Měli jsme už předem domluvenou taktiku, a to že chceme získat medaili,“ přiznal Aleš Ličman.

Závodu, který i na severoevropské podmínky na konci května proběhl za úmorného vedra, předcházela celoroční příprava. Od rána závodníci uzpůsobili svou životosprávu a přibližně hodinu věnovali rozklusu.

Start kategorie pro atlety ve věku 50 - 54 let byl ve 14.30. Jako první reprezentant České republiky se na trať vydal Josef Kalát. Po dobu svého čtyřkilometrového štafetového úseku si udržoval třetí místo za závodníky Velké Británie a Německa. Při poslední předávce dobíhal další český běžec Miroslav Matěcha na druhém místě, přičemž ztrácel na prvního Angličana asi 150 metrů.

Z třetího místa na něj navíc dotíral Němec. Závěrečným českým běžcem byl hranický Ličman. „Běželo se mi překvapivě uvolněně. V počátku jsem odrazil nápor německého závodníka a přiblížil jsem se k zástupci vedoucí anglické štafety. Do poloviny mé etapy se mi podařilo ho předběhnout. To jsem však v tu chvíli vůbec nevnímal,“ vzpomínal na štafetový závod atlet, který si posledních 300 metrů mohl vychutnat opravdovým sprinterským závěrem.

V tu chvíli už totiž bylo jasné, že Češi zvítězí. Dvanáct kilometrů nakonec zdolali za 45:26 minut. „Byl to fenomenální závěr, kdy jsem Němci nadělil téměř dvě minuty. Ten totiž doběhl až v čase 47:16,“ podotkl Aleš Ličman.

Josef Kalát, Miroslav Matěcha a Aleš Ličman byli nakonec jedinými zástupci ČR, kteří si z mistrovství Evropy dovezli zlato.