Počasí dalo tentokrát ochutnat z řady chodů. Od krásného slunného teplého bezvětří po ránu, přes mraky, vítr, déšť a kroupy v poledne, až k chladnějšímu polojasnu v závěrečné čtvrtině závodů. V Šumperku nic neobvyklého.

Ovšem co překvapilo, byl počet účastníků. V letošním roce přibylo družstev jak v mužské, tak především v ženské lize a počty závodníků v jednotlivých disciplínách jsou mnohdy dvojnásobné oproti loňsku.

První letošní kolo se hranickému týmu mužů příliš nevyvedlo. Je pravda, že přibylo soupeřů – 11 družstev tato soutěž asi nepamatuje – ale omluvenek v hranickém dresu bylo příliš mnoho. Ve dvanácti lidech se podařilo vybojovat pouze páté místo o dva body za čtvrtou Olomoucí.

I když postupové ambice letos hranické družstvo nemá, umístění v první trojce by mu slušelo daleko víc. Suverénní jsou Vítkovice B, které si asi jdou pro postup. Tradičně solidní je na druhé pozici Šumperk. Šternberk a Olomouc B by měly být už za hranickými borci.

Nejúspěšnějším závodníkem byl Vojta Vávra. Svou tréninkovou píli přetavil ve zlato ze čtyřstovky a druhé místo v sólo běhu na dvoustovce s mírně vylepšeným osobákem.

Z loni úspěšné vrhačské skupiny zůstali pouze Pavel Kukla a Zbyněk Šebesta. Kukla vybojoval čtvrté místo v disku, páté v kladivu a šesté v kouli. Šebesta tentokrát zůstal v kladivu šestý. Adam Orava na obou překážkových tratích obsadil čtvrtá místa, osmý skončil ve výšce. Příjemně překvapil Ladislav Koutný, vysokých překážek se nelekl a při své premiéře na této trati obsadil páté místo. Dlouhé překážky zvládl také v osobním rekordu a stačilo to na osmé místo.

Základ družstva hranických žen letos tvoří skupina šikovných starších žákyň. Holky se do družstva zapojily skvěle a ani jedna nezůstala bez bodu. Konkurence v soutěži žen výrazně povýšila. Počet družstev stoupl z loňských pěti na letošních devět. Jako každý rok soutěž suverénně opanuje Šumperk. Silná je rovněž Poruba na druhém místě a Karviná na třetím. Šternberk vybojoval stejný počet bodů jako Hranice, ale na pomocné kritérium (počet prvních míst) byl před Hranicemi, na které zůstalo páté místo.

Nejvíce bodující závodnicí prvního kola byla vrhačka Vanessa Godárová (letos jediná hostující), která obsadila druhé místo v kladivu, páté místo v disku a osmé v kouli. Dobře si vedla také překážkářka Michaela Hynčicová, druhá doběhla na dlouhých a šestá na krátkých překážkách.

Z mladých závodnic se nejlépe vedlo běžkyním na střední tratě. Adéla Dostálová doběhla druhá na osmistovce, za ni skončila třetí Veronika Svobodová. Kristýna Podjuklová finišovala třetí na patnáctistovce. (ule)