Závody se původně měly konat v Třinci, ale kvůli zostřeným opatřením v okrese Frýdek-Místek se na poslední chvíli musely přesunout do Šumperka. „Klobouk dolů před pořadateli, kteří vše stihli připravit ve velmi krátkém čase a závody proběhly bez problémů. Je třeba říci, že letošní ročník ligy je kvůli karanténním opatřením nepostupový i nesestupový,“ uvedla vedoucí týmu žen Klára Úlehlová.

Netradiční termín ovlivnil počty některých družstev. Mezi muži se kromě potenciálních lídrů – Vítkovic a Třince – z celkového počtu 15 družstev v sestavě nad 10 závodníků představily ještě Šternberk, Havířov, Šumperk a Frýdek-Místek. Hranický tým kvantitu nahradil kvalitou a v počtu devíti závodníků obsadil čtvrté místo, když za třetím Šumperkem zaostal o pouhé 2 body.

Dařilo se zejména Ladislavu Koutnému, který si vytvořil dva osobáky, na 400 m překážek, kde zvítězil, a na hladké stovce, kde doběhl pátý. Stříbro vybojoval ještě na 110 m překážek.

„Petr Skřivánek je letos ve vynikající formě a taky seká osobák za osobákem. Soupeři to pocítili na osmistovce, kde nedal nikomu šanci. Přidal ještě šesté místo na hladké čtvrtce,“ zmínila Klára Úlehlová. Svou disciplínu bezpečně opanoval také Rostislav Kolář, 5 km chůze v jeho podání opět znamenalo vylepšení oddílového rekordu.

Další medailová umístění, tentokrát bronzová, vybojovali Zbyněk Šebesta v kladivu a Vojtěch Podjukl na 400 m překážek. Ten doplnil svou bilanci ještě osmým místem z osmistovky a devátým z běhu na 1500 m.

Adam Orava vyskákal čtvrté místo ve výšce, šesté v dálce a sedmé v trojskoku, Zbyněk Čech skončil ve výšce šestý a v trojskoku osmý. Tomáš Vašíček suverénně prošel do finále stovky, to mu ale nevyšlo podle představ a doběhl zde šestý. Zato krásně rozběhl štafetu na 4 x 100 m, kde společně s Koutným, Oravou a Skřivánkem vybojovali pomyslný bronz.

Martin Čmelík absolvoval svou premiéru na 5000 m na dráze. „Osmé místo není špatné, ale jeho potenciál i ambice jsou určitě vyšší,“ doplnila Úlehlová.

Hranickému družstvu mužů letos citelně chybí zastoupení v siláckých disciplínách. „V minulých letech tam body získávali, letos kouli, disk ani oštěp neobsazují. Dlouholetá vrhačská hostující opora Pavel Kukla letos závodí proti nám ve svém mateřském týmu Slezan Opava, který se po letech vrátil do ligových soutěží,“ vysvětlila Klára Úlehlová.

Ženy počítaly omluvenky

Vedoucí družstva žen obdržela na první kolo dlouhou řadu omluvenek, i proto se hranickým ženám vedlo o poznání hůře než mužům. Do Šumperka nakonec vyjela pouhá šestice závodnic. Nejvíce bodovala Adéla Zdražilová, která, ač po nemoci, opanovala čtyřstovku překážek a čtvrtá doběhla na stovce.

Klára Úlehlová doběhla na „dlouhých plotech“ čtvrtá a na hladké čtyřstovce pátá, dva body za deváté místo přidala z kladiva. Výborně se do družstva zařadil nováček týmu Barbora Odstrčilová, která obsadila čtvrté místo v oštěpu a páté v disku.

Jitka Svobodová byla sedmá na stovce překážek a desátá v oštěpu. Zuzana Slobodová vybojovala dva body za deváté místo na osmistovce. Tereza Zápotocká si odbyla premiéru za jeden bod v kladivu. Štafeta na 4 x 100 m ve složení Tereza Zápotocká, Adéla Zdražilová, Zuzana Slobodová a Klára Úlehlová doběhla pátá.

Celkově hranické ženy obsadily osmé místo z dvanácti týmů. „Doufejme, že na příštím kole, které proběhne v neděli 19. července na stadionu ve Vítkovicích, to bude o poznání lepší,“ uzavřela Klára Úlehlová. (red)