Nechyběl ani olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, ten ale musel smeknout před uměním Pavla Boudného, v závěrečném stoupání neporazitelného obhájce titulu.

Před cílem na nádvoří Helfštýna se rozhodovalo mezi trojicí Boudný, Hynek a Kulhavý, na hrad dorazil nejdříve v čase 3:39:23 první jmenovaný a radoval se tak z pátého titulu mistra republiky a pátého vítězství na Author Šela Marathonu.

„Asi je to můj oblíbený závod. Mám to navíc kousek od bydliště. Nejtěžší to bylo v prvních kopcích, protože jsem se hodně trápil. Pak jsem se do toho postupně začal dostávat a ke konci jsem měl nejvíc sil, takže jsem klukům odjel," popsal Boudný rozhodující chvíle boje o vítězství.

Pavel Boudný

Mistr republiky Pavel Boudný. Foto: Deník/Jan Pořízek

Kulhavý: Můžu být rád za třetí místo

Druhé místo patřilo evropskému šampiónovi z roku 2012 Kristianu Hynkovi.

Až za nimi dojel olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý. Toho ještě stále lehce limitovala zlomenina zápěstí, kterou doléčuje.

„Pořád se ještě rozjíždím, kvůli zranění mám skluz v přípravě asi dva měsíce. S výkonem jsem poměrně spokojený. Ruka mě dnes moc neomezovala, protože to ani nebylo moc technické. Jenom škoda, že jsem pod hradem chytil trošku křeče, které mívám jednou do roka. To jsem věděl, že bude problém, můžu být ještě rád, že jsem dojel třetí," řekl historicky první cross-country cyklista na světě, který ve své disciplíně vyhrál vše, co se dalo.

Také mezi ženami viděli diváci úspěšnou obhajobu titulu mistra republiky. Pro první místo si dojela favoritka Tereza Huříková-Němcová. Hned po projetí cíle ale musela do nemocnice v Hranicích na kapačku.

Kategorii Masters 30 – 39 let ovládl Aleš Strnad, hranický Karel Hartl dojel na třetím místě.

Na kratší, nemistrovské 49km trati se z prvenství radoval Tomáš Petříček, mládežnickou trasu dlouhou 26 km projel nejrychleji Jan Zatloukal.

Z dívek a žen bojovala o prvenství na nejkratší trati Libuše Prchalová z přerovského MG Bike Teamu, nakonec dojela o vteřinu druhá.