ROZHOVOR

Jaké zásadní novinky tedy čekají závodníky na Author Šela marathonu 2008?

Největší novinkou bude uspořádání závodu terénních jednokolek, který bude historicky prvním vytrvalostním závodem jednokoleku nás.

Inspirovali jsme se letos v létě na partnerském závodě Salzkammergut Trophy v Rakousku.

Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem v nejprudším sjezdu přejížděl jezdce na jednokolce - v terénu se dá na jednokolce vyjet i sjet naprosto vše, často jsou jednokolkáři v trialových sjezdech rychlejší než jezdci na horských kolech.

V Rakousku se jelo 24 kilometrů, naše trasa měří 19 km a kopíruje první smyčku dlouhé trasy z Lipníka nad Bečvou na Helfštýn.

Jakou očekáváte účast?

V Rakousku jelo sedm jezdců z celkových tří tisíc, takže se nejedná o žádnou masovku. Chceme tím ale podpořit „malý“ sport, o kterém málokdo ví.

Připravili jste něco nového i na trati pro horská kola?

Ve Slavíči se mají diváci na co těšit! Letos se nedočkali průjezdu železničním tunelem, protože čelo krátké trasy sjelo špatným směrem. V příštím roce projedou tunelem obě trasy, navíc v tunelu chystáme velké překvapení pro účastníky.

Obě trasy si prohodí výjezdy na Uhřínov, odkud pojedou do cíle společně. Na trase došlo ještě k několika změnám, díky stavbě dálnice D47 dostává koridor Moravské brány novou podobu, naštěstí se dálnice dá mimoúrovňově přejet nebo podjet namnoha místech, takže nás to nebude v budoucnu omezovat při případných změnách trasy.

Mnohem více jsme svázaní řekou Bečvou, silnicí Lipník n. B. - Hranice a železniční tratí. Na internetových stránkách jsme zveřejnili novou mapu, ze které jsou změny jasné.

Pořádání tak velkého závodu obnáší vyřizování spousty různých povolení. Nemáte problémy například s ochránci přírody?

Naštěstí ne, nikdo nám nic nenařizuje ani nezakazuje - nemáme problémy ani v oblasti povolení od vlastníků a správců pozemků.

Díky existenci závodu je celkových 110 kilometrů tras každoročně udržováno a uklízeno - některé pěšiny by bez pravidelné údržby zarostly.

Přestože spoustě jezdcům chybí slušné vychování a vyhodí z kapsy na zem při závodě kdeco, zhruba polovinu odpadků tvoří odpad, který v přírodě nechali jiní „návštěvníci“ lesa.

Velkou radost mám z podzimních brigád, při kterých jsme opravili erozí zničený Německý chodník u Skokovy boudy v oblasti Maleníku a vytvořili nový lesní chodník v blízkosti Jelení cesty.

Ročníku 2007 se zúčastnilo rekordních 1588 účastníků z deseti zemí. Stanovili jste si nějaký limit účasti?

Žádný limit nemáme, ale nepředpokládáme nějaký zásadní nárůst počtu účastníků - letošní účast byla ovlivněna teplou zimou a velmi teplým jarem, takže bikeři stačili najet na jaře potřebné kilometry.

Na závěr bych rád popřál všem účastníkům, pořadatelům a sportovním příznivcům Author Šela marathonu dobrou náladu v roce 2008 a pozval je ke sledování hodinové reportáže z letošního ročníku v Kabelové televizi Přerov v termínu 28. - 31. ledna 2007.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika