Hlavní mistrovská sedmadevadesá­tikilometrová trasa se oproti roku 2015 o čtyři kilometry prodlouží. Startovat se bude opět v Lipníku nad Bečvou z náměstí TGM. Součástí bude i nový singletrailový chodník okolo potoka Šišemka. Pořadatelé také přidali občerstvovací stanici na šestnáctý kilometr pod Helfštýnem.

„Jinak zůstává vše při starém. Krásné ježdění po rychlých a nezáludných trailech, výjezdní prémie Zubr, průjezd hradem Helfštýn, železniční tunel ve Slavíči, nekonečné dva přejezdy Moravské brány a závěrečný výjezd do cíle, který jako jeden z mála u nás končí na kopci," přiblížil hlavní pořadatel závodu Aleš Procházka.

Stejně jako v minulém roce nebude chybět střední trasa na 49 kilometrů a 26 kilometrů dlouhý závod, který je určen především pro starší žačky a kadetky, od letoška je však otevřen pro všechny věkové kategorie.

Jak se přihlásit?

Maraton je tradičně přístupný i cyklistům – amatérům. Přihlásit se mohou prostřednictvím webu www.selasport.cz.

„Online přihlášky za zvýhodněné základní startovné přijímáme do pátku 29. dubna. K 26. dubnu bylo přihlášeno přes tisíc jezdců z Česka, Slovenska, Rakouska, Ruska, Velké Británie, Kanady, USA, Chile nebo Mexica. Bonusem pro předem přihlášené závodníky je cyklo láhev s motivem závodu," prozradil Aleš Procházka.

Author Šela Marathon nezapomíná ani na nejmladší. Dětská verze závodu se i letos pojede na přerovské laguně. Novinkou bude zařazení kategorie pro čtyřleté a mladší začínající cyklisty.

„Zatím máme přihlášeno čtyři sta dvacet účastníků, pro které je připraveno šestadvacet dětských a dvě rodičovské kategorie," řekl dále hlavní pořadatel závodů.

Na samotný závěr akce je pak připraven zbrusu nový Family Race rodičů a prarodičů.

„Ten způsobí asi největší průvan. Děti nebo vnuci vyjedou svým rodičům nebo prarodičům startovní pozici ve stíhacím závodě na pět a půl kilometrů," vysvětlil Procházka.

Své ratolesti mohou zájemci přihlašovat přes internet až do 5. května. Také zde ale platí, že dříve zaregistrovaní (do 29. dubna) získají zmiňovaný dárek.

„Základní koncept Dětského Author Šela Marathonu zůstává stejný, závody všech kategorií jsou určeny nejen zkušeným bikerům, kteří jezdí od malička, ale i dětem, které pojedou svůj první závod v životě," dodal závěrem Aleš Procházka. Přihlásit se tedy mohou na poslední chvíli i nadšenci přímo na laguně, pokud to stihnou 30 minut před startem kategorie.

Tým pořadatelů znovu přichystal i doprovodný kulturní program, v rámci nějž se návštěvníkům představí například kapely Poletíme? či D.U.B.

Program

Pátek 6. května (nám. TGM, Lipník n. B.)

10.00 – 19.00: preventivní projekt „V jedné stopě"

15.00 – 19.00: Cyklo škola

18.00: koncert kapely D.U.B.

Sobota 7. května (hrad Helfštýn)

9.00 – 11.35: starty závodů z náměstí v Lipníku

10.00 – 17.00: ukázky kovářských prací Otakara Ručka

10.00 – 17.00: koncert kapely Poletíme?

18.00: limit dojezdu všech tras

Neděle 8. května (přerovská laguna)

10.00: volný trénink

11.00: prezentace přihlášených jezdců

12.00 – 17.00: starty závodů

17.30: vyhlášení vítězů a tombola