Již patnáctý ročník prestižního běžeckého závodu na deset kilometrů na náročné kopcovité trati se značným převýšením a kopcovitými silničkami v podhůří Hostýnských vrchů mezi obcemi Prusinovice a Tučapy nedaleko Bystřice pod Hostýnem uspořádal BK Holešov spolu s OÚ Prusinovice.

Téměř jarní, i když větrné počasí sice neumožňovalo překonat traťový rekord, který má hodnotu 30:02 minut, ale jinak podmínky pro závodníky byly solidní a přilákaly i celou řadu kondičních a rekreačních běžců.

V hlavní kategorii mužů mezi 307 závodníky zvítězil slovenský reprezentant Miroslav Vanko (OS Košice) před Janem Kreisingerem (AK Kroměříž) a Jakubem Bukhardtem (TJ Bardejov).

Mezi ženami zaslouženě triumfovala česká reprezentantka Petra Kamínková z AK Olomouc (mistryně ČR a několikanásobná vítězka tradičních Běchovic), která vyhrála ve velmi kvalitním čase 35:32 minut.

Tohoto prvního velkého závodu v regionu v letošním roce se zúčastnila také celá řada běžců z Přerovska a Hranicka, kteří se ve startovním poli rozhodně neztratili a někteří dosáhli pěkných časů a umístění.

Na stupně vítězů se probojoval vrchař z kategorie veteránů Jan Vodička z MK Radslavice, který vybojoval v kategorii nad 60 let třetí místo časem 46:23 minut, a to i přesto, že běhá s umělým kyčelním kloubem.

Do první desítky závodníků se také probojovali: mezi juniory dosáhl na osmou příčku Adam Dostál z SK Přerov časem 44:43, Zdeňka Tvrdá z Drahotuš vybojovala 6. místo v kategorii veteránek časem 53:01 minut. Oldřich Kousal z SK Přerov skončil mezi veterány desátý časem 52:25 a mezi ženami nad 35 let doběhla devátá Janeta Navrátilová z Přerova časem 57:38 minut.

Nejlepších časů z Přerovanů dosáhli: Petr Vymazal 32:59, což v hlavní kategorii mužů stačilo až na 12. příčku a těsně za ním doběhl Aleš Dedek za 33:11 minut.

V kategorii mužů běžela ještě řada dalších závodníků. Uvádíme časy aspoň nejlepší z nich:

Václav Klakurka (PEMAP Brodek, 36:57), Ondřej Horák (Rocktechnik Hranice, 38:18), Zdeněk Doležal (Přerov, 39:13), Ivo Vrba (Cyklo Brodek, 40:18), Ladislav Gočaltovský (43:09) a Lukáš Gočaltovský (43:13 - oba z Rocktechnik Hranice), Miroslav Gerec (Ačr Přerov, 44:37), Mika Radan (Cyklo Team Lipník, 45:46), Zdeněk Zeman (Všechovice, 47:47), Martin Hrazdíra (TTS Osek, 49:12), a řada dalších.