Do Jičína se sjelo na 150 judistů z celé republiky mimo šestice reprezentantů, kteří startovali v Abú Zabí na grandslamovém turnaji. V každé váhové kategorii tak bylo hned několik adeptů na post mistra republiky.

BERAN ŽELEZÁŘŮM ZÍSKAL PRVNÍ SENIORSKÝ TITUL

Největší úspěch zaznamenal ve váze do 60 kg Tomáš Beran, který před turnajem upravil svou váhu o 7 kg. A tento taktický tah se vyplatil. Beran je součásti širšího reprezentačního výběru mužů a trenéry českého výběru byl nasazen jako jednička losu. Toto nasazení potvrdil, když porazil všechny své soupeře, ani jeden navíc nedokázal proti hranickému borci bodovat.

Zisk titulu je zlomový nejen pro Berana, ale i pro celý oddíl Železo Hranice, neboť se jedná o první seniorský titul pro klub. „Zlato je oddílový unikát, Tomáš dokázal něco, co několik generací před ním nezvládlo. Vzhledem k jeho věku to nemusí být poslední úspěch,“ podotkl trenér výpravy Judo Železo Marek Nádvorník.

OLŠÁKOVÁ SKONČILA TĚSNĚ POD VRCHOLEM

Stříbro pak přidala ve váze do 70 kg věkem ještě dorostenka Šarlota Olšáková. Tato závodnice jela na šampionát jako jedna z favoritek, neboť je úřadující juniorskou mistryní republiky. Olšáková suverénně prošla do finále, kde na ni čekala dlouholetá zkušená reprezentantka z Vršovic Tereza Šubčíková.

Ve finále se v úvodu prosazovala judistka z Hranic, ale v půlce zápasu nezachytila nástup soupeřky a podlehla. Zisk stříbra je dalším osobním úspěchem této mladé závodnice a trenéři věří, že ne poslední.

Nejzkušenější členkou výpravy byla Jana Poletinová, která startovala ve váze do 52 kg, kde startovalo pouze pět závodnic. Úřadující mistryně republiky kategorie Masters nakonec skončila na čtvrtém místě.

DOROSTENCI BRALI BRAMBORU

V boji o bronzovou medaili pak shodne prohráli věkem ještě dorostenci Vincent Skurka ve váze do 60 kg a Martin Bezděk ve váze do 90 kg. Chuť si oba chtějí spravit na dorosteneckém mistrovství v Brně.

Další dvě pátá místa pak přidali ve váze do 66 kg David Šatánek a ve váze do 81 kg Robert Trojnar. Zkušení reprezentanti předvedli velmi dobrý výkon. Oba se na tatami vrátili po dlouhých zdravotních problémech, po měsíční tvrdé přípravě odvedli maximum.

Svoje nejlepší mistrovství republiky pak zažil Miroslav Hanák ve váze do 90 kg, v níž dokázal v těžké konkurenci vybojovat sedmé místo, připsal si dvě vítězství a stejný počet porážek.

Poslední člen výpravy Šimon Skurka, startující ve váze do 90 kg, nepotvrdil svoji výkonnost a obsadil deváté místo.

Marek Nádvorník byl pochopitelně nadmíru spokojen. „Skvělý výkon mladých borců, nemyslím jen dorostence. Mistr republiky Tomáš Beran loni ještě startoval v juniorech, stejně jako Šimon Skurka,“ pochvaloval si kouč.

Budoucnost oddílu opravdu vypadá růžově. „Šarlota Olšáková je dorostenka, Vincent Skurka s Martinem Bezděkem taky dorostenci, David Šatánek a Mira Hanák junioři. Robert Trojnar spadá do kategorie do 23 let. Nejzkušenější členkou byla Jana Poletinová, která předvedla maximum. Za největší překvapení sezony bych pak označil Šarlotu Olšákovou, a to nás ještě čeká šampionát dorostu,“ uzavřel Marek Nádvorník.

ADAM PURGERT, IVAN NĚMEČEK