Aktivně začal závodit jako silniční cyklista až po maturitě, dva roky jezdil jako profesionál. Pak nastoupil do běžné práce a od roku 2005 závodí už jen na biku. Na silničce pouze trénuje.

Kdy jsi letos absolvoval své první závody?
Sezonu zahajuji pravidelně někdy začátkem dubna a končím na konci září. První závody byly na Slovensku, ale bral jsem je jen jako takovou přípravu. První opravdu důležitý závod byl domácí Šela Marathon, protože to byl první podnik zařazený do Českého poháru. Dojel jsem celkově čtrnáctý a ve své kategorii druhý. Trošičku jsem doplatil na to, že to byl první letošní dlouhý maraton. V práci jsem nedostal dovolenou, tak jsem nemohl vyjet trénovat někam do tepla, jak bylo každý rok zvykem. Trénink proto probíhal jen doma.

Jak často závodíš?
V podstatě každý víkend. Letní pauza je maximálně týdenní. Svůj trénink se snažím stupňovat tak, že čtyři týdny postupně zvyšuji zátěž a pak zase nanovo.

Na jaký ze svých letošních výsledků jsi nejvíce pyšný?
Z hlediska důležitosti a konkurence je to určitě umístění na Mistrovství České republiky, které se jelo v Jablonném v Podještědí. Je to sto kilometrů dlouhý závod s dvou a půl kilometrovým převýšením. Malevil Cup je jeden z nejvýznamnějších maratonů u nás. Trasa vede částečně i v Německu. Prostředí je moc pěkné. Zvládl jsem to za čtyři a čtvrt hodiny. Celkově to znamenalo deváté místo, ale svou kategorii jsem vyhrál. Popáté jsem obhájil titul mistra republiky.

O minulém víkendu sis nenechal ujít Bikemaraton Drásal…
Ano. Ten se jezdí v Hostýnských vrších a měří 120 kilometrů. Je součástí největšího seriálu u nás Kolo pro život. Cílovou pásku jsem proťal v čase 4 hodiny a 58 minut.

A jaké máš plány na příští dny?
O víkendu se nejede žádný dlouhý maraton, tak pojedu dva krátké. V sobotu je to závod Bike Valachy ve Velkých Karlovicích. Na startu by neměl chybět například ani zlatý olympionik Jarda Kulhavý. V neděli pak vyrazím na Bykekap ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Tvůj program je opravdu nabitý. Zůstane ti čas třeba na dovolenou?
Ne, na tu teď čas nemám. Pravidelně vyrážím až někdy v říjnu, nejradši někam na hory, třeba do Tater. To si dávám třítýdenní pauzu úplně bez kola.

Přehled výsledků Karla Hartla

X-Cross MTB Maratón Partizánske: 1. místo, Heipark Cross Country Tošovice: 1. (3.) místo, HQBC Bike Stopa Skalka pri Kremnici: 1. (2.) místo, Specialized Extrém Bike Most: 1. (5.) místo, Fatranský MTB Maratón Rajecké Teplice: 1. místo, Malevil Cup Jablonné v Podještědí: 1. (9.) místo, Author Garmin Bikemaratón Súľovské skály: 1. (2.) místo, Unipar Rožnovský krpál Rožnov pod Radhoštěm: 1. místo, XC Malino Brdo Hrabobo: 1. místo, Bikemaraton Drásal České spořitelny Holešov: 1. (5.) místo, Force Chřibská 50 MTB Roštín: 2. (4.) místo, Raab Rohálovská 50 Prusinovice: 2. místo, Author Šela Marathon Lipník nad Bečvou: 2. (15.) místo, Karlovský Pepi Maraton Velké Karlovice: 2. (3.) místo, Oravský Cyklomaratón Dolný Kubín: 2. místo. Poznámka: uváděna jsou umístění v kategorii, v závorkách potom celkové pořadí.