Mladší z bratrské dvojice Pavel, jezdící v kategorii Senior, udělal skvělý výsledek, když se probojoval na stupně vítězů a stal se vicemistrem Evropy.

Adamovi se již v profesionální kategorii Elite tolik nedařilo a skončil osmý. Pavel se stal vicemistrem Pavel měl přípravu kvůli zraněnému rameni omezenou a stoprocentně začal trénovat až týden před odjezdem.

Cíl měl však stejný jako vždy, a to stupně vítězů. Před závodem po projití sekcí usoudil, že by mu měly vyhovovat, a tak se také stalo.

Začátek mu vyšel skvěle a první zaváhání přišlo až na osmé sekci (jelo se 2x10 sekcí), kde obdržel plný počet pěti trestných bodů. Po úvodním kole byl druhý s jednobodovou ztrátou na první a jednobodovým náskokem na třetí příčku.

I vstup do kola druhého se mu podařil, ale na třetí sekci přišla krize, když dostal křeč do předloktí, která jej provázela až do konce závodu. Na čtyřce bohužel spadl a bylo tedy jasné, že bojuje „jen“ o druhé místo.

Pokud chtěl stříbrnou medaili, musel na posledních dvou sekcích zaznamenat jen dva trestné body. Ty obdržel na předposlední sekci závodu, pokud chtěl tedy stříbro, musel poslední sekci závodu projet úplně čistě. To se mu podařilo a vybojoval tak titul vicemistra Evropy pro rok 2008.

„Od začátku jsem cítil, že jsem v pohodě, že jedu dobře a mohlo by to vyjít možná i na první místo. Tréninkové manko ale bylo znát, hlavně v druhé polovině závodu, kdy mně začaly hodně docházet síly. Druhé místo na mistrovství Evropy je ale skvělé a jsem proto maximálně spokojen,“ řekl Pavel Procházka, čerstvý vicemistr Evropy v kategorii Senior.

Adam sbírá v Elite zkušenosti Adam se na evropský šampionát nikterak zvláštně nepřipravoval a cíle si stanovil na místě, až když viděl startovní listinu.

„Byl jsem po přetím místě na Evropském poháru na Slovensku hodně namlsaný a Evropu jsem chtěl zajet do pátého místo, s tím bych byl hodně spokojen,“ sdělil Adam Procházka, jezdící ve výkonnostně nejvyšší kategorii Elite.

I jemu se dobře podařilo vstoupit do závodu, ale spousta sekcí byla hop nebo trop a o tom, jestli sekci projede za nulu nebo plný počet bodů, rozhodovaly opravdu maličkosti a někdy i neúprostně ubíhající čas.

Adam nakonec obsadil osmou příčku a po návratu z Belgie řekl: „Myslím, že jsem mohl být do pátého místa, kdybych jel tak, jako před třemi týdny na Slovensku. Jsem však ve světové Elitě, což je výběr nejlepších biketrialistů světa, nováčkem a nejsem ještě moc vyježděný na těžších sekcích.

Budu tedy celý rok sbírat zkušenosti. Nutno podotknout, že Česká republika neměla v této kategorii více jak pět let zastoupení. A pro mě je to obrovská čest a zadostiučinění, že jsem byl do této kategorie po loňské úspěšné sezoně nominován, což se málokterému jezdci podaří.“

Oba bratry nyní čekají tři závody Triglav mistrovství České republiky ve třech víkendech za sebou, takže bude zapotřebí dobře regenerovat a nabírat zpět vynaloženou fyzickou námahu.