Karviná přijela do Hranic oslabena o několik hráčů stabilního kádru. Trenér Hranic Hegar měl sice k dispozici kompletní tým, ale zdaleka ne všichni byli zcela fit.

TJ Cement Hranice – HCB OKD Karviná 23:27 (10:13)

Velmi slušně zaplněná hala čekala na úvodní trefu až do páté minuty, trefil se Galus a Cement vedl. O pár okamžiků později se dvakrát prosadil Čadra a domácí vedli 3:1.

Dvoubrankové vedení Hranicím vydrželo do 14. minuty. Dvakrát se v rychlém sledu za sebou trefil Faith, který vyrovnal.

Karvinští nepolevili a stupňovali tempo. Hranicím se příliš nedařilo pokrývat hlavní zbraň Karviné v podobě Lyžwy, v útoku si hráči nevěděli rady se skvěle chytajícím Drápalem.

Aby toho nebylo málo, byl vyloučen Bednařík. Hosté však přesilovku neodehráli nejlépe a svůj náskok nenavýšili. V závěru poločasu se přece jen prosadil Lyžwa. Do šaten odcházeli spokojenější Karvinští, kteří měli v zádech tříbrankové vedení 13:10.

Druhé dějství začal Cement v oslabení. Na konci první půle byl totiž vyloučen Čadra. Jenže Hranice mají Kučerku a ten několika zákroky svůj tým podržel.

Ale také hosté se mohli spolehnout na svého brankáře. Lubomír Drápal domácí střelce držel v šachu a dal šanci svým spoluhráčům k opětovné tvorbě náskoku.

Zodpovědnost na sebe vzali Petrovský s Lyžwou, jejichž góly znamenaly skóre 16:11 z pohledu Karviné. Díky Šírovi se prosadili také domácí. Hranický pivotman byl navíc faulován Hanischem, kterého rozhodčí poslali na trestnou lavici. Přesilovka přišla domácím vhod.

Ve 43. minutě snížil Pavlíček na 14:18. Tlak domácích se stupňoval. Po dalších brankách Indráka a Bednaříka už Cement ztrácel pouze dvě branky.

Karvinští v následném útoku míjí a Hranice se mají možnost přiblížit soupeři na jedinou branku. Útočná akce je dohrána na křídlo, kde se uvolňuje Čadra.

Jenže je tu také Drápal, který konečky prstů vytlačuje míč mimo. Hosté okamžitě přecházejí do útoku a výsledkem je branka Monczky, další přidává Hanisch a manko domácích narůstá na čtyři branky.

Cementáři nenacházejí odpověď.

V 53. minutě je stav 23:18 ve prospěch hostů a vše nasvědčuje ke klidné koncovce zápasu.

Jenže trenér Hegar sahá po oddechovém času a svým svěřencům dává pokyny, jak zápas ještě alespoň zdramatizovat. Ti i díky skvělému publiku zvedají hlavu a zásluhou Pavlíčka s Čadrou se dotahají na rozdíl tří branek.

Pro hosty navíc přichází další rána v podobě vyloučení Sliwky a zápas jde vstříc napínavé koncovce. Bajgar s Čadrou přidávají další dvě branky a korigují stav na 23:25 z pohledu domácích.

Následný postupný útok zakončuje Lyžwa pouze do Kučerky a Cement má opět šanci stáhnout manko na jedinou branku. Přicházejí však kroky Bajgara a definitivní rozhodnutí v podobě gólu Chudoby.

Konečné skóre 23:27 uzavřel střelou mezi nohy Kučerky Faith. Hvězdou utkání byl brankář Drápal, který měl lví podíl na důležitém vítězství úřadujícího mistra.

Celou extraligu teď čeká čtrnáctidenní pauza, vyplněná kvalifikací na mistrovství Evropy. Cement přestávku určitě s vděkem přivítá a bude se připravovat na vyvrcholení soutěže, dubnovou nadstavbovou část.

V rámci základní části jej čekají ještě dvě utkání. To první, opět důležité z hlediska bodů do pozdější fáze, odehrají házenkáři v sobotu 19. března. Od 15.30 hodin nastoupí na horké půdě prozatím vedoucího celku v Lovosicích.

„Od utkání s Duklou se náš tým postupně rozkládá. Po zdravotní stránce nejsou všichni zcela fit. Dnešní utkání jsme začali ztrácet už v prvním poločase, kdy nám hrály špatně spojky. Stříleli jsme opět z nepřipravených pozic. Jak Bajgar, tak Indrák s Weintrittem nedokázali realizovat nic z toho, co jsme v přípravě na tento zápas trénovali. V té druhé části si myslím, že družstvo bojovalo. Možná bylo i na obrat, ale pokaždé, jak jsme se mohli soupeři přiblížit na nejtěsnější rozdíl, tak přišla hloupá chyba a všechno bylo pryč. Po těch dvou prohrách si ale myslím, že to absolutní čelo nám přece jenom trochu uteče, my se však nevzdáme a budeme bojovat až do konce,“ okomentoval zápas Jan Hegar.

Nejlepší střelci Hranic: Galus 4/2, Pavlíček 4, Čadra 4, Indrák 4

Sedmimetrové hody: 2/2 – 1/1, vyloučení: 2 – 3, rozhodčí: Kavulič, Skružný, diváků: 450

Dorost: TJ Cement Hranice – HC Zlín 31:28 (15:17)

Mužstvo staršího dorostenců mělo na programu asi nejdůležitější duel jara. Byl jím domácí zápas s týmem Zlína. Oba týmy v tabulce dělily dva body a Cement potřeboval zvítězit alespoň o pět branek, aby svého soupeře přeskočil a dostal se na první místo.

První poločas nabídl hlavně podívanou bohatou na góly. Průběh ovlivnilo velké množství vyloučení, zejména na straně domácích. Ti si s tím přesto dokázali skvěle poradit a se ztrátou dvou branek odcházeli do kabin s nadějí na možný zvrat.

Druhé dějství začalo přesně tak, jak si svěřenci trenéra Zátopka představovali.

Ztrátu dvou branek rychle domácí smazali a sami se ujali vedení. Cementáři soupeře neustále tlačili, ale srážela je častá a přísná vyloučení. Navíc přišla ztráta v podobě červené karty pro jednu z opor, Martina Třetinu.

Zlínští, vědomi si, že mohou zápas klidně prohrát o čtyři branky, drželi dvoubrankovou ztrátu. Jenže domácí hnaní hrstkou skvělých fanoušků nic nevzdali a pokračovali v dobývání branky Zlína.

Do závěrečné pětiminutovky šly týmy za stavu 29:26 ve prospěch Hranic. K dosáhnutí kýženého vedení o pět branek dalo povel bratrské duo Karel a Petr Magrlovi a také David Kleisl, který má také zkušenosti z mužské extraligy.

Pravě zásluhou těchto tří se dostáváme do 57. minuty a vedení Hranic 31:26. Jenže přicházejí dva smrtící zásahy Zlína a sen o první lize se vzdaluje. Závěrečný tlak Cementu už branku nepřináší a i přes vítězství panuje na lavičce obrovské zklamání.

„Dnes jsme odehráli bombastické utkání. Přesně jsme se drželi pokynů trenérů a dávali si pozor na Beneše s Kafkou, kteří patří mezi nejlepší hráče celé ligy. Bohužel se nám podařilo vyhrát pouze o tři branky, ale ještě není konec a my musíme jít dál. Pokud vše vyhrajeme a Zlín zakopne, postoupíme my,“ okomentoval zápas David Kleisl, který se blýskl šestnácti brankami.

Marek Smolka