To započalo už minulý rok před vstupem do sezony a letos tento trend pokračuje.

V týmu končí zkušení borci jako jsou Marek Tůma a Tomáš Bechný, i když ve hře jsou i varianty, že by případně týmu v sezoně mohli pomoci. Kádr opouští také Jiří Mičola, který by měl zamířit do Zubří výměnou za adekvátní náhradu.

„Kádr jako má Karviná nebo Plzeň asi těžko můžeme přeskočit. Kdysi jsme to uměli, dnes musíme sázet na mládí, abychom byli konkurence schopní. Zkoušíme to jinou cestou,“ vysvětluje šéf TJ Cement Hranice Martin Schober.

V minulé sezoně podle něj Cementáři po skvělém startu, kdy se vyhřívali na začátku listopadu na třetím místě extraligové tabulky, doplatili na zranění klíčových opor.

„Ve své podstatě se opakovala situace z předešlých dvou tří let. Je to hlavně o úzkém kádru. Ve chvíli, kdy se nám zranili Brož nebo Kozlovský, zasekla se nám dobře nachystaná sezona. Po výhře ve Veselí jsme přišli o tři hráče, tam se to lámalo,“ má Martin Schober jasno.

Další ránou byl na začátku ledna konec trenéra Libora Hrabala, který sám chtěl v klubu skončit. Vedení Cementu ovšem našlo okamžitou náhradu. K A-týmu se přirozeně posunul čerstvě angažovaný kopřivnický patriot Miroslav Bartoň, který původně měl v Hranicích pracovat hlavně s mládeží.

„Libor si potřeboval i kvůli pracovním povinnostem odpočinout. Já předpokládám, že přijde čas, kdy se do Hranic vrátí, může to být třeba i k mládeži. S Mirkem Bartoněm se známe 25 let, přišel k nám jako metodik mládeže a rozšíření jeho působnosti bylo logickým vyústěním situace,“ ohlíží se Martin Schober.

Cement skončil v minulé sezoně desátý. Tuto pozici by v nové sezoně rád vylepšil.

„Uvidíme, jak si to sedne. Není cílem bavit se o medaili, ale abychom se pokusili proklouznout zpátky do play-off, což bude těžké,“ uvědomuje si šéf Cementářů.

PŘICHÁZÍ MLADÍCI Z KARVINÉ I ZKUŠENÝ ŠMÍD

Pomoci splnit tyto plány má několik faktorů. Co se kádru týče, pokračovat by měla spolupráce Hranic s Karvinou. U řeky Bečvy se v příští sezoně představí nadějní hráči, jako jsou Luděk Piwko, Jan Mucha či Patrik David, ale i i zkušený Jan Šmíd, který přichází z Litovle. Po zdravotních problémech se vrací Jiří Kozlovský a Norbert Menšík.

Talentovaní hráči kolem gólové spojky Jakuba Rumiana (ročník 2003) zase mohou do budoucna těžit z provázanosti práce s mládeží a A-týmem pod vedením Miroslava Bartoně.

„Pracujeme na tom, aby se sjednotila naše koncepce. Čekají nás takové čtyři roky práce a pak doufám, že když se dorostenci k současným hráčům áčka začlení, měli už by mít i nějaké zkušenosti,“ zmiňuje Martin Schober.

Samotná příprava Cementářům začala už 10. června, čistě kondiční a seznamovací tréninky převážně venku potrvají tři týdny, následovat bude dovolená. Poté od 22. července už by se kádr měl připravovat komplexně na start extraligy.

„Počítáme s deseti až dvanácti přípravnými utkáními, chybět nebude tradiční turnaj,“ nastínil hlavní trenér Bartoň.

BARTOŇ: ŽÁDNÉ HVĚZDY, ALE MAJÍ NA TO

„Zatím jsem s přístupem kluků spokojený. Jsou mladí a perspektivní, ten tým by měl mít hlavně ctižádost a bojovnost, která mi po mém příchodu možná trošku chyběla,“ přiznává kouč.

Vize zkušený lodivod má.

„Nejsou to žádné hvězdy, ale mají na to. Cílem bude hlavně dát ten kádr dohromady, ať si vše sedne a najdeme ten nejlepší herní styl. Nemáme žádného šutéra z dálky, ale kluci by mohli být šikovní jeden na jednoho,“ věří Miroslav Bartoň.

Co jiného než lepší výkony by zpět do ochozů haly Cementu měly přilákat stovky fanoušků.

Posuďte sami. Na poslední utkání sezony proti Zubří dorazilo 27. dubna dle zápisu 74 diváků.

„Lidé chodili, když jsme vyhráli pohár, nebo jsme byli vicemistry republiky. Je logické, že fanoušek je namlsaný. Když nejsou výkony, není důvod, aby ho to táhlo. Za dobrým výkonem se ale fanoušci vždy vrací,“ zakončil pozitivně Martin Schober.