Jako už tradičně nemohla na této akci chybět ani výprava Železa Hranice, která se výrazně zapsala do výsledkové listiny. Výprava, která čítala čtyři judisty, dokázala vybojovat hned tři kovy a stala se tak nejúspěšnější výpravou z Moravy.

Tým Železa Hranice odjel na tento turnaj pouze se závodníky, kteří byli nominování do reprezentace České republiky na turnaj Evropské kvalifikace do Teplic, který je na programu 24. - 25. dubna.

Pátým nominovaným byl pak Lubomír Holčák, který však turnaj vynechal z důvodu odpočinku po turnaji a následnémkempu v Rusku. Svůj standardní výkon předvedl ve váze do 50 kg Jan Mazan, který při absenci republikové jedničky nemá na těchto vrcholných turnajích konkurenci a v tomto kole kvalifikace přidal do svého výkonu aktivitu.

Výsledkem bylo to, že všechny své zápasy ukončil do jedné minuty krásnými hody, a zejména ten finálový proti soupeři z Rakouska patřil do kategorie top. Jediná dívka ve výpravě Jana Lipková ve váze do 70 kg si na tuto váhu teprve zvyká a v republikovém měřítku má pouze jednu soupeřku, která je schopna výkonnostně hranickou judistku potrápit. Jana tak ve třech zápasech dvakrát zvítězila hodem.

V boji o zlato udělal taktickou chybu a domů si tak veze stříbro. Skvělý výkon předvedl ve váze do 55 kg Jakub Jurka, který zvolil jako přípravu na Teplice start ve vyšší váhové kategorii, když jeho osobní je 50 kilogramů. Jakub se díky dvěma vítězstvím propral do boje o finále. Zde dvě minuty diktoval tempo a byl lepším závodníkem. Pak zbytečně přešel do pasívního způsobu boje a podlehl.

Tato porážka jej vyburcovala a v opravných bojích prošel díky dvěma vítězstvím do boje o třetí místo, kde už nezaváhal a získal bronz. Smolný turnaj má za sebou ve váze do 55 kg Michal Posmyk, který v prvním kole podlehl borci z Rakouska a spadl do opravných bojů.Tam se probojoval do finále oprav, ale v něm podlehl svému oddílovému kolegovi Jurkovi a obsadil tak konečné sedmé místo.

Holčák startoval s reprezentací v Rusku

Další turnaj evropské kvalifikace na ME kadetů, kterého se zúčastnila i česká reprezentace, se uskutečnila v ruském Tveru. Trenér národního celku vybral pouze závodníky, kteří už mají částečně splněnou nominaci na ME, a tak zde nemohl chybět ani borec Železa Hranice Lubomír Holčák, který však nepředvedl optimální výkon a obsadil konečné jedenácté místo.

Vzhledem k výsledku byl důležitější fakt, že na turnaj navazoval kemp, který má z hlediska přípravy svou váhu, protože zejména závodníci ze států bývalého Sovětského svazu prověří připravenost každého borce. Kemp je tak velmi náročný po fyzické stránce. Věříme, že Lubomír tyto zkušenosti zúročí na turnaji v Teplicích.

(mn)