„Soutěžit se bude o pět pohárů. První bude patřit vítězi kategorie základních a středních škol, druhý je pro nejlepší firmu, bojuje se také o pohár starosty, policie a v ženské kategorii,“ vyjmenoval jeden z členů pořadatelského týmu Moravian Dragons Karel Hrudík.

Podle něj se festivalu dračích lodí zúčastní nejen týmy z přerovského regionu, ale i z Karlových Varů, Liberce, Mladé Boleslavi nebo z Příbrami.

„Domácí týmy zastoupí tradiční posádky dračích lodí, jako je Zubr, Emos nebo restaurace Labuť, a chybět nebude ani družstvo z přerovského magistrátu,“ dodal Hrudík.

Soutěž na Laguně bude jako každý rok dvoudenní. „V devět začne porada kapitánů, v deset pak první start a až do 18.30 pak poběží po deseti minutách závody. V neděli se zahajuje v 9 hodin a celá soutěž skončí v jednu hodinu odpoledne. Finálové jízdy jsou od 11 10 do 13 hodin. Každý jede čtyři rozjížďky, z toho tři jsou v sobotu a jedna v neděli ráno,“ nastínil pořadatel.

Festival bude provázet i pestrý doprovodný program. Těsně před finálovými jízdami vystoupí taneční studio Renáty Šnáblové. Překvapení připravil i pořadatelský tým Moravian Dragons, který je dvojnásobným mistrem světa v soutěžích dračích lodí.

„Jedná se o jakýsi vložený závod a zároveň show, na které Moravian Dragons vyberou tři nejrychlejší posádky z rozjížděk, a ty si to pak rozdají s týmem Moravian Dragons. Ten ale nastoupí s osádkou v polovičním počtu,“ uvedl.

Po skončení sobotního programu vypukne slavnostní ohňostroj. Pořadatelský tým Moravian Dragons získal loni na mistrovství světa v Malajsii první místo na tratích 2 tisíce a 200 metrů a na trati 500 metrů skončil jako druhý.

Úspěchy ale zaznamenal i na jiných světových a evropských soutěžích. „Na festivalu dračích lodí v Přerově loni zvítězil v poháru škol tým ze střední policejní školy v Holešově. Pohár dračic zase vyhrály přerovské volejbalistky a pohár starosty tým Dragons force, což jsou Přerované, kteří se festivalů dračích lodí účastní na poloprofesionální úrovni,“ vzpomněl pořadatel.