Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. Organizací zastřešující v ČR tento sport je Česká asociace dračích založená roku 1997. Sekce rychlostní a turistickou při Klubu vodních sportů doplnila roku 2008 sekce dračích lodí, v niž se angažují především bývalí závodníci Klubu, ale i obdivovatelé tohoto sportu z řad amatérů. Skupina těchto nadšenců si již v roce 2007 zkusila pádlování na dračích lodích v oranžových dresech s nápisem Hranická 21 na červencových závodech dračích lodí na Pálavě a srpnových v Kojetíně.

Přelomovým rokem pro dragonboating v Hranicích byl rok 2008, kdy na jaře došlo díky dotaci městského úřadu k zakoupení standardní 12,5 m dlouhé dračí lodi pro 20 pádlujících. Historickým dnem byla neděle 13. dubna, kdy proběhlo první seznámení lodi s řekou Bečvou. Začaly pravidelné tréninky, objevila se první karbonová pádla. Tým Hranická 21, v modrých dresech pro muže a žlutých pro ženy, se zúčastnil 1. ročníku soutěže pro začínající a pokročilé firemní a FUN posádky z celé republiky- Dragon Boat Grand Prix pořádané Českou asociací dračích lodí. Po účasti na festivalech v Přerově, Znojmě, Brně a Plumlově a po absolvování závodů v Pavlově a Kojetíně se Hranická 21 dostala na 22. místo této soutěže, které se zúčastnilo 117 posádek celé ČR. V roce 2008 Klub vodních sportů (KVS) Hranice uspořádal o posledním červnovém víkendu na řece Bečvě 1. ročník Festivalu dračích lodí Hranice, na kterém startovalo za nádherného počasí 20 posádek.

Na začátku roku 2009 schůze sekce dračích lodí KVS rozhodla, že se zájemci o tento sport budou profilovat do několika týmů. Tým Dračí dech bude reprezentovat KVS na závodech Grand Prix v kategorii mix a tomu podřídí i maximální tréninkové nasazení, které bude i podmínkou zařazení do týmu. V podobném postavení bude i čistě ženská posádka Komet. Tím nebude zamezeno, aby zájemci, kteří nechtějí tolik trénovat a závodit, o tento sport přišli. Posádky S-týmu, Zbrašova, Tygřic i jiných seskupení jsou toho důkazem. Zvláště v květnu a červnu již tradičně na řece Bečvě je hojně vidět posádky připravující se na červnový Festival dračích lodí Hranice, kterého se v roce 2009 zúčastnilo celkem 32 posádek.

Sezona 2009 měla několik vrcholů. V červenci se na Dunaji v maďarské Budapešti konalo ME Klubových posádek. Deset členů KVS zde závodilo za přerovské oddíly Moravian Dragons a Moravian Lady Dragons. Srpen byl ve znamení 9. Mistrovství světa národních týmů dračích lodí v Račicích na umělém kanále, jehož součástí byl vložený závod v kategorii FUN. Závodníci Dračího Dechu doplněni o členy posádky Zbrašova zde dosáhli výborného výsledku: na trati 500 metrů a v konkurenci dalších 30 posádek ve své kategorii vybojovali 9. místo.

Hranické týmy se zúčastnily závodů nejen v rámci celostátní soutěže GP, ale i v rámci různých festivalů. Zajímavý byl nesoutěžní podzimní výlet části oddílu do Amsterdamu. Stěžejním závodem sezony bylo finále soutěže GP Chalupa Cup v Jindřichově Hradci. Po úspěchu posádky na krátké trati bylo rozhodnuto, že se v sezoně 2010 bude bojovat o lepší umístění než dosažené celkově 4. místo. Ženská posádka Komet v celkovém hodnocení skončila na 28. místě z 225 posádek.

Zimní příprava na rok 2010 začala návštěvami posilovny, spiningu, plaveckého bazénu, pádlovacího bazénu. Celá série závodů startovala v květnu v Pasohlávkách a byla ukončena v září v Račicích, kde proběhlo premiérově společné mistrovství ČR dračích lodí pro kategorie Českého poháru a Grand Prix. Dračí Dech po absolvování sedmi závodů v divizi východ obsadil 1. místo. V celkovém pořadí DB GP 2010 obhájil 4. místo z 235 posádek z celé ČR. Komety byly 32. v celkovém pořadí.

V červenci 2010 se konalo 7. MS klubových posádek v Macau v Číně. KVS Hranice zde měl zastoupení osmi závodníků, kteří závodili za tým Moravian Dragons Přerov a GRC Praha. Další ročník Festivalu Dračích lodí Hranice v tradičním červnovém termínu hostil celkem 37 posádek. Poprvé byl festival zařazen do seriálu závodů Grand Prix. Závěr sezony patřil Krumlovskému vodáckém maratónu, který si na upravených pramicích zajely tři posádky – Baby z Dechu (5. místo v kategorii), Mladé rakve (16. místo v kategorii) a Šmejdi z Hranic (14. místo v kategorii).

V roce 2011 pod KVS Hranice startovaly dvě posádky: Dračí Dech (mix) a Komety (ženy) v soutěži Dragon Boat Grand Prix 2011. V průběhu roku vstoupilo do KVS několik členů S-Týmu. Sezona po náročné zimní přípravě začala účastí na Mistrovství ČR v dlouhých tratích v Kojetíně, kde družstvo žen nemělo konkurenci. Dalších sedm závodů seriálu GP bylo završeno finálovými závody mistrovství ČR v říjnu v Račicích, kde se posádka Dračího dechu umístila na celkovém 5. místě z 251 posádek a v Moravské lize na 23. místě ze 147 startujících týmů. Komety obsadily 43. místo (10. místo z 22 startujících ženských posádek) a 31. místo v Moravské národní lize dračích lodí 2011.

Hranického festivalu se v červnu zúčastnilo 43 týmů. V srpnu se na Dněpru v centru hlavního města Ukrajiny Kyjeva konalo mistrovství Evropy Klubových posádek dračích lodí za účasti více jak 40 týmů. Tři ženy z KVS Hranice zde startovaly za klub Wings of the Dragon Kojetín a tři muži za Moravian Dragons Přerov. V září většina členů dračí sekce zavítala do Prahy na Pražský dračí podzim, 7. ročník festivalu dračích lodí na Císařské louce. Zde poprvé vyzkoušeli i jízdu na netradiční trati v Poháru Tanjung Pinangu – 600 m na indonéských lodích.

Pro sezonu 2012 odešlo z oddílu několik silných závodníků do soutěže Českého poháru. Bylo tedy rozhodnuto, že rok bude méně soutěživý a více zážitkový. V soutěži byly již tři týmy – Dračí Dech v mixu, Komety v ženské kategorii a S-tým, nový člen KVS. Prvním vrcholem sezony a famózním zážitkem byla květnová nesoutěžní třicetikilometrová regata pro veslice v italských Benátkách, Vogalonga. Červnový Hranický Festival dračích lodí hostil 22 posádek škol, 3 firemní, 14 v kategorii FUN, 3 týmy žen. Koncem července proběhl v anglickém Nottinghamu 10. ročník ME národních posádek dračích lodí. KVS Hranice měl v reprezentačním týmu České republiky šest zástupců. Všichni dovezli medaili. Dalším vrcholem byla opětovná účast na mezinárodních závodech 8. ročníku Festivalu dračích lodí Pražský dračí podzim s velmi dobrým umístěním Dračího dechu i Komet.

V závodech Grand Prix dosáhl Dračí Dech i přes menší počet startů na celorepublikové finále, které se již opět konalo v září v Račicích jako Mistrovství ČR dračích lodí. Celkově z toho bylo 14. místo z 242 posádek a 7. místo ze 128 posádek Moravské národní ligy. Začala zimní příprava na rok 2013.

Autor: MIROSLAV DVOŘÁČEK