Nastoupil tak po osmi letech místo Miroslava Bartela z Olomouce.

„Původně jsem ani nechtěl kandidovat. Je to pro mě práce navíc, ale není mi lhostejný osud juda," uvedl Marek Nádvorník, který s přehledem zvítězil díky 6254 hlasům z celkových 6490.

Marek NádvorníkJudu se začal věnovat v roce 1992.
Od té doby mu rukou prošly desítky judistů.
Mnozí z nich se stali českými reprezentanty, kteří hájili barvy Česka na evropských i světových turnajích.
Po dva roky vedl extraligové mužstvo.
Minulý rok pod jeho taktovkou zvítězili judisté Hranic v dorostenecké lize. Díky jeho trpělivosti získalo mnoho jeho chovanců desítky medailí z mistrovství České republiky a na konto si může připsat i bronzovou medaili jeho svěřenkyně z mistrovství Evropy.
Od roku 2006 stál v čele krajského svazu juda. Letos se stal prvním místopředsedou Českého svazu juda.

Předseda a druhý místopředseda svazu měli přes tři tisíce hlasů.

„Česko judo je dobře nastartováno a výborně funguje. Ale myslím si, že ve výboru by měla být z regionálního hlediska zastoupená i Morava," uvedl trenér.

„V minulých letech tuto funkci vykonával kolega z Olomouce Miroslav Bartel. Je třeba mít i moravské zastoupení z jednoho důvodu – abychom mohli ovlivňovat dění v rámci českého svazu juda," pokračoval.

Moravská rivalita

Poukázal na problémy, které řeší tento malý sport na Moravě

I zde totiž funguje jistá rivalita. Proto je dle jeho názoru lepší, když bude jeden z místopředsedů z Moravy a může řešit problémy hned a přímo.

„Jsme malinký olympijský sport, nemůžeme si dělat naschvály. Není tu místo pro nějakou zášť. Musíme táhnout za jeden provaz a navzájem si pomáhat k většímu růstu. Jsem přesvědčený, že tomu mohu dopomoci. Kdybych to tak neviděl, tak bych nekandidoval," pokračoval.

Jako první místopředseda Českého svazu juda má před sebou Marek Nádvorník čtyři roky práce. Jaká je jeho vize?

„Pro české judo je vrchol samozřejmě olympiáda v Riu, kde máme želízka v ohni. Dále chci pokračovat ve velmi kladné prezentaci našeho juda v rámci Evropské unie juda, protože nás hodnotí jako jedny z nejlepších organizátorů závodů a tréninkových kempů," vypočítává.

Nauč se padat – judo do škol

Nejvíce ho ale oslovila myšlenka zaměřená na žáky prvních až třetích škol.

Projekt s názvem Nauč se padat – judo do škol se rozjel v deseti zemích Evropské unie včetně České republiky, které se díky koordinátorovi celého projektu Jirkovi Štěpánovi dostalo pochvaly z Evropské unie juda.

„Jde o zařazení jedné hodiny tělocviku, juda, týdně do školního vzdělávacího programu dané školy. Zaměřujeme se na všeobecný pohybový rozvoj mladších dětí. Zatím se nám to podařilo na Základní škole Jana Amose Komenského v Předmostí v Přerově. Dalších asi pět škol Olomouckého kraje zařadilo do své nabídky kroužek judo," rozvyprávěl se Jiří Štěpán.

„Český svaz juda se zavázal, že dodá kvalifikované lektory a částečně se bude podílet na financování projektu nákupem žíněnky," doplnil Marek Nádvorník.

„Děti se naučí základním gymnastickým prvkům a především pádovým technikám, které jsou obrovskou prevencí proti úrazovosti. Pády jsou základ," dodal Jiří Štěpán.

Pro sportovní judo pak musí nadchnout lektor. Celkově se zapojilo na pět set dětí z Olomouckého kraje.

Jestli se tento projekt podaří dostat na celorepublikovou úroveň, záleží na Ministerstvu školství a tělovýchovy.

"Hodně jsme toho dokázali"

Zda novou funkci zvládne, se Marek Nádvorník neobává.

„Mám jisté zkušenosti za tu dobu, co se pohybuji v judistickém prostředí. Dvě volební období jsem fungoval jako předseda krajského svazu juda v Olomouci a hodně jsme toho dokázali," nastínil.

„Prosadili jsme se v rámci ekonomiky, vytvořili kvalitní tréninkové skupiny a dostali jsme naše judisty na republikovou i světovou úroveň. Důkazem toho je třeba David Klammert, který je věkem junior, ale dokázal zvítězit na mužské republice a umísťuje se na evropských turnajích," uvádí Marek Nádvorník.

Hranice začne navštěvovat judistická elita

Trenér Judo klubu Železo Hranice Jakub Horák se domnívá, že zvolení Marka Nádvorníka prvním místopředsedou bude mít pozitivní dopad na hranické judo.

„Dostaneme se do většího podvědomí ve svazu. Hranice začne navštěvovat judistická elita ještě intenzivněji, než tomu bylo doposud," vysvětluje.

„V srpnu plánujeme tréninkový kemp s mezinárodní účastí včetně české špičky jako je třeba olympionik Lukáš Krpálek, Jaromír Ježek nebo Pavel Petřikov," nastínil plány.

„V jednání zatím máme světový turnaj, který by se mohl uskutečnit v květnu, v červnu. Myslím, že Hranice se určitě dostanou do podvědomí. Aspoň v judistické komunitě," zakončil trenér hranického oddílu Jakub Horák.

Barbora Jestřebská