Cementáři musí hosty přehrát minimálně o devět gólů, osmibrankový rozdíl by stačil v případě, že Plzeň nerozvlní hranickou síť alespoň 28krát.

Ve značně nervózní a dech beroucí koncovce nakonec Hegarův tým uhájil potřebné minimum a zajistil si tak nejhůře konečné šesté místo.

TJ Cement Hranice – Lokomotiva Plzeň 29:21 (13:6)

Cestu na házenou si tentokrát našlo pouze 250 diváků. Slabší návštěvu určitě ovlivnil netradiční zápasový čas, nemálo „fanoušků“ už ale prostě po výprasku v Plzni neočekávalo zajímavou házenou. Ovšem chyba lávky. Domácí tým vlétl do utkání jako uragán – nic jiného mu ostatně nezbývalo – a v 10. minutě už vedl 6:1.

Hráči Lokomotivy nedokázali najít recept na pohyblivou hranickou obranu a Cementáři se snažili zakládat rychlé protiútoky a co nejčastěji ohrožovat plzeňskou svatyni.

To se Hegarovým svěřencům dařilo téměř dokonale a hosté tak během první půlhodiny vstřelili pouhých šest branek, zatímco Hranice překonaly soupeřovu defenzivu hned třináctkrát. V úvodu druhého dějství Cementáři pokračovali v tlaku.

Ve 37. minutě se jim tak podařilo vybudovat potřebný devítibrankový náskok, který o pět minut později ještě o jeden gól navýšili. Potom už Hranice nedokázaly udržet ostré tempo a poměr sil na hřišti se vyrovnal.

Toho hráči Lokomotivy dokonale využili a v rozmezí 44. až 51. minuty pětkrát skórovali, zatímco hraničtí se strefili jen jednou. Na světelné tabuli tak figurovalo skóre 22:16 a s postupovými nadějemi domácích to začalo vypadat bledě. Cement se ale ještě dokázal vybičovat k závěrečnému náporu. Hranický prapor pozvedá dvěma zásahy Brůna a na palubovce to začíná vřít.

Ruber vybojuje v poslední minutě důležitou sedmičku, což není po chuti plzeňskému kouči Haberovi. Po protestech je vykázán mimo lavičku, červenou kartu vidí i zkušený Šetlík. Na čáru trestného hodu se poprvé v zápasu staví Hradil a sedmičku chladnokrevně proměňuje.

Hala burácí. Cement vede o devět. Oslabená Plzeň odvolává brankáře a v posledních vteřinách se snaží zvrátit brankový poměr.

Nakonec se po zmatcích v hranické obraně hosté přeci jen prosazují a snižují na osmibrankový rozdíl, tedy stejný, jakým Lokomotiva vyhrála v domácím utkání. Protože však Cementáři dokázali na půdě soupeře nastřílet více gólů, postupují nejtěsnějším možným způsobem pravě oni.

Sestava a branky Cementu: M. Fabián, Vatolík, Mikulenčák – Brůna 4/8, Stržínek 4/10, Hradil 2 (1)/5 (1), Toms, Ruber 1/1, Skřídlo 2/3, Čadra 10 (3)/13 (4), Spuchlák, J. Samiec, Kovařík 5 (0)/9 (1). Rozhodčí: Martiník, Novotný. Sedmimetrové hody: 6/4 – 3/3. Vyloučení: 6 – 6. ČK: 0 – 2 (Šetlík, přímá trenér Haber). Diváků: 250.

„Nejtěžším úkolem bylo hráče na tento zápas dostatečně namotivovat, protože nálada v týmu byla na bodu mrazu. Rozhodující pro vývoj a výsledek zápasu bylo, že se nám podařilo tak dobře sehrát první poločas. V druhé půli už koncentrace v obraně nebyla tak dobrá a utkání se zcela vyrovnalo. Měli jsme několik šancí, kdy jsme mohli zápas rozhodnou dříve, ale nakonec jsme to přeci jen dotáhli do vítězného konce,“ hodnotil po utkání kouč Cementu Hegar.

V souboji o konečné páté místo Zubr extraligy hrají Hranice s Jičínem, kterému se podařilo otočit sérii s Kopřivnicí. První duel odehrají Cementáři ve středu 29. dubna večer v Jičíně, odveta se koná ve středu 6. května od 19 hodin v Hranicích.