V kanadském Torontu, kde se konal světový šampionát v kulturistice a fitness, se ve skvělé formě představila Lenka Červená- Bořutová, která obhájila titul mistryně světa v kategorii fitness žen.

Vybojovat zlatou medaili se podařilo i Janu Páleníčkovi, jenž se v juniorské kategorii kulturistiky stal šampiónem číslo jedna.

Položili jsme proto oběma mistrům světa pár otázek.

Příprava na samotné mistrovství světa byla určitě velice náročná…

Červená-Bořutová: Popravdě možná je to tím, že od nějakých šesti let není jediná sezona, v níž bych se neúčastnila soutěže.

Přesněji řečeno deset let jsem se věnovala sportovní gymnastice zde v Přerově, pod vedením pana Lorence a Simči Marčákové a v podstatě ze dne na den jsem přesídlila na tento sport, a nyní už devět roků pokračuji v kolotoči závodů, i když jiného druhu.

Takže když se vrátím k původní otázce…po tolika letech příprav na závody si ani neuvědomuji, nebo spíš nevnímám, zda je příprava náročná. Snažím se připravit tak, abych byla vnitřně spokojená.

Každou přípravu beru automaticky. Co ale vím, tak dokud jsem studovala, bylo to jednodušší. Měla jsem víc času a téměř žádné starosti. Teď už jsem zapojena do pracovního procesu, prostě zapojená do života v plném slova smyslu. Ale neměnila bych!

Páleníček: Příprava naMS proměbyla hodně náročná, protože jsem začal závodit teprve nedávno. Mistrovství světa v Kanadě byla moje třetí soutěž. Nominace do České reprezentace byla promě překvapením, která se však neodmítá.

Konec školního roku, náročný trénink, dieta, to vše se prolínalo s uzavíráním klasifikace ve škole a dalšími aktivitami.

Jaké jste si stanovili cíle před odletem do Kanady?

Červená-Bořutová: Nejlepší je, když si člověk pokud možno žádné cíle nedává. Pak není zklamaný a o to víc je pak potěšený, když se to vše povede.

Kromě toho je to sport, kde o umístění rozhodují „jen lidé“, což bývá spravedlivé jen málokdy. Každý z nich má svůj názor, a to i když jsou dána pravidla. Stále jsou v pohledu každého jedince odlišnosti. S tím ale člověk musí počítat!

O hodně horší a bolestivější je, když lidé, kteří rozhodují o umístění sportovců, překračují jisté morální zásady, kdy o umístění nerozhoduje čistě sportovní výkon jedince, ale jiné věci, které do sportu nepatří a nesmí se používat!

Pak je to neúcta vůči sportovcům a jejich výkonům a znehodnocování sportu samotného. A všímám si, že víc a víc se tato úcta vytrácí a je jedno, o jaký sport jde. Úcta ke sportovci a jeho výkonům je to hlavní, o co především by mělo ve sportu jít.

Kdo má sport rád, ví, co mám na mysli. Takže jsem za ty roky z nějakých stanovování cílů otupělá. Beru to vše s rezervou hlavně po zkušenostech, které jsem zažila.

Hluboko uvnitř ale vždy doufám v něco. Nejlepší je ovšem nepodléhat tomu zcela. Je pravda, že vždy je hlavním cílem uspět a to člověka motivuje, ale sportovec to nemůže brát jako prioritní motivaci jinak si „sám kope hrob“… po několika nezdarech to vzdá a zanechá toho.

Páleníček: Cílem cesty pro měbylo samozřejmě umístit se nejlépe a získat co nejvíce, pro tento sport důležitých zkušeností. Byla to pro mě výzva a dopadlo to, jak nejlépe mohlo.

Přibližte nám, jak celá soutěž probíhala.

Červená-Bořutová, Páleníček: Soutěž pro nás oba začala již dva týdny před odletem do Kanady, a to sháněním finančních prostředků na cestu (80 000 Kč na letenky a pobyt včetně startovného).

Museli jsme si od rodin půjčit peníze , spoléhat na přísliby a doufat, že dluh budeme schopni zaplatit. To je ta druhá strana reprezentace České republiky.

V samotném Torontu vše probíhalo běžným způsobem, prezentace čtyř set soutěžících, sbírání sil na soutěž, o které jsme byli kráceni časovým rozdílem mezi Evropou a Kanadou, a samozřejmě koncentrací na neděli.

Soutěž probíhala tři dny. První den soutěžili veteráni, druhý den profíci. Po oba dny jsme povzbuzovali naše reprezentanty a třetí den jsme soutěžili my dva za podpory těch, kteří to měli již za sebou.

Česká republika měla zastoupení každý den. Třetí, závěrečný den patřil, v uvozovkách Přerovanům.

Volno jsme měli až v pondělí, kdy jsme se vydali k Niagarským vodopádům. Naše radost z vítězství však byla tím největším a nejhezčím vodopádem na světě.

Co se vám honilo hlavou, když vás vyhlásili mistry světa?

Červená-Bořutová: Pocity byly dvojnásobné. Jako první vyhlašovali Honzovu kategorii. Když byl na pódiu se soupeři, viděla jsem ho jednoznačně nejlepšího!

Ale jak to vidí rozhodčí, to člověk nikdy neví. Ale když ho vyhlásili mistrem světa, byla jsem na tom stejně, jako kdybych čekala na vyhlášení já. Je to moment, kdy opravdu čekáte, jestli vám srdce vyskočí z těla nebo naopak, tím jak zběsile buší, jestli ho „neklepne“.

Už před vyhlášením jsem Honzovi říkala, že je na tom nejlíp. Když jsem i já soudně zvážila svou možnost, troufla jsem si v koutku duše pomýšlet na zlato, ale věděla jsem, jak to chodí - určitě nedají dvě první místa Čechům, již vůbec ne v Americe a ještě k tomu poprvé.

Řekla jsem si, že to hold jeden z nás odnese! No odnesli jsme to oba, ale opravdu to zlato! Bylo to k neuvěření! Doopravdy jsme to nečekali. Moc mě to překvapilo a oba jsme byli v neskutečné extázi.

Je to o mnoho krásnější prožitek, když zároveň s vámi uspěje i klubový kamarád. Ty pocity se násobí a jsou nepopsatelné! Asi dvě hodiny jsme se smáli jak…

Česká republika ukořistila na takovém šampionátu dvě zlaté, a k tomu oba závodníci z jednoho malého přerovského klubu! Samozřejmě jsem také myslela na své nejbližší - svého manžela, rodiče, trenéra a všechny, co mi fandí.

Páleníček: O tom, že bych mohl být mistrem světa, se mi ani nesnilo. Chtěl jsem co nejlepší umístění, takže výsledek byl ohromné překvapení, velká radost - euforie.

Vrchol sezony již máte za sebou, co bude následovat nyní?

Červená-Bořutová: To je ve hvězdách. Člověk kolikrát neví, co bude za hodinu. Každopádně pořád dokola, nic se nemění, stále stejný koloběh, pokud do toho nepříjde něco neočekávaného. Po prázdninách nás čeká s manželem opět několik závodů.

Zatím nevidím důvod proč nepokračovat, dokud mě něco moc nenaštve, nebo mě překvapí mateřství a tak dále. Bude to náročnější, protože jsem světovým primátem získala i postup do profidivize, což může potvrdit Marek Vomáčka, který při svém prvém startu mezi profíky získal nádherné čtvrté místo.

Páleníček: To nejlepší už je za mnou. Teď začala příprava na příští mistrovství světa. Součástí této přípravy jsou podzimní soutěže v Karlových Varech, některá soutěž na Slovensku, a jestli se to podaří zorganizovat, tak v listopadu i v Přerově.

Přípravu na mistrovství světa 2009 nepodcením a připravím se, jak nejlépe to bude možné.