Loni Sokoli vypadli v osmifinále po debaklu od Havířova, letos svému extraligovému soupeři vzdorovali daleko lépe, leč výhru se jim z vyrovnaného zápasu vybojovat nepodařilo.

FBC Sokol Přerov - FBC Pepino Ostrava 5:7 (1:3, 2:2, 2:2)

Diváci od úvodu sledovali pozornou defenzívu domácích Sokolů, na kterou se snažil favorit utkání něco vymyslet. První střídání přinesla několik nebezpečných pokusů ze strany Pepina, ale jako první udeřilo překvapivě na druhé straně.

V osmé minutě se velmi aktivní Obručník uvolnil za bránou a poslal před první tyčku ideální přihrávku svému kolegovi v útoku Vrbovi, který touto nabídkou nepohrdl - 1:0. Za minutu bylo však vyrovnáno. Po rozehrání standardky nepřistoupil dostatečně důrazně útočník Přerova k Machalovi, který přesnou střelou srovnal.

Červenobílí dál čekali na své šance a několikrát převelice nebezpečně zahrozili do nejisté obrany bílých Pepiňanů. V patnácté minutě se ostravští trefili podruhé a gól to byl dost podobný. Opět byl Machala rychlejší než bránící hráč a z výběhu od mantinelu se trefil nad stojnou nohu Panáka. Dobrý dojem z první třetiny překazil Přerovu Polášek, který těsně před první sirénou vsítil gól na 3:1.

A opět se kopírovalo, příčinou bylo totiž nedůrazné bránění na středu hřiště. Od druhé třetiny byli přerovští v bránění dotěrnější, a to činilo Pepinu značné problémy. Navíc do této části hry vstoupila červenobílá letka na výbornou. Ve druhé minutě utekl Nekl s Veselým a druhý jmenovaný usměrnil příhru svého kolegy do sítě - 2:3.

O dvě minuty později si s obranou Ostravanů pohrál Sohlich a naservíroval před brankou míček skórujícímu Jurečkovi, který patřil k nejlepším hráčům utkání. Sokoli povzbuzení nečekaným vyrovnáním měli další šanci, ale Sohlich svůj únik gólově nezakončil.

Po chybě v rozehrávce Sokolů se mohl favorit radovat počtvrté, když se trefil Daniš. Po ubránění přesilovky Pepina ukradl Obručník, vrátivší se z trestné lavice, míček ostravskému hráči a v další obrovské šanci pohořel. Potom se druhý útok Přerova dostal do dvou velkých šancí, ale ani Veselý z přečíslení tři na jednoho, ani Nekl ze samostatného úniku Ogrockiho v brance Ostravy nepřekonali.

I Pepino bylo nebezpečné a hodně střílelo. K zoufalství jej však přiváděl ve výtečné formě chytající Panák. Ve 35. minutě však nestačil na nádhernou souhru. Daniš vybídl vzdušnou příhrou křížem na zadní tyčce zabíhajícího Skácela, který mu za tuto přihrávku mohl jen poděkovat - 5:3. Prohrávat o dvě branky po druhé třetině nebyl pro Sokolíky špatný výsledek, ale po průběhu utkání se jim s poraženými hlavami odcházet nechtělo.

I nadále se snažili pozorně bránit, ale už se i více osmělovali směrem dopředu. Tribuny rozparádil snižující brankou Koutný, kterému přihrával střídající Janoštík - 4:5. Hrál se pohledný ofenzivní florbal a šance se střídaly na obou stranách.

Panák držel šance Sokolů výš, než si kdo uměl před utkáním představit, ale v 55. minutě se ukázala útočná hvězda Pepina Skácel, který bekhendem překvapil obranu Přerova a zvýšil na 6:4. Bojovnost a touha byla však stále na straně Sokolíků a už za další minutu se to projevilo i na výsledku. Vrba vyslal pumelici na bránu ostravských a pro odražený míček si doběhl Sohlich, který dorážkou z těžké pozice rozvířil emoce v hledišti - 5:6.

Za další minutu ztratil přerovský obránce Malina hůl před brankou a snažil se ji najít pod nohama soupeře. Toto počínání ohodnotil rozhodčí jako nedovolenou hru na zemi, čímž nabídl Pepinu přesilovku. V oslabení se povedlo dokonce Vrbovi utéct, ale i jeho únik skončil na rukou brankáře Ogrockiho. Panák potom předvedl několik výborných zákroků, ale na Poláškovu střelu z bezprostřední blízkosti už neměl nárok - 7:5. V posledních minutách se ještě Přerov pokusil o zázrak, ale ten se nekonal.

Statistiky

Branky: 8. Vrba (Obručník), 22. Veselý (Nekl), 24. Jurečka (Sohlich) , 52. Koutný (Janoštík), 56. Sohlich (Vrba) - 9. Machala (Daniš), 15. Machala (Franke), 20. Polášek (Zezulka), 26. Daniš (Tříska), 35. Skácel (Daniš), 55. Skácel (Kozel), 59. Polášek (Kozel). Vyloučení: 2:3, využití: 0:1, střely na branku: 32:44, počet diváků: 60.

Po nečekaně vyrovnaném průběhu tak Sokoli prohráli těsně s extraligovým velikánem a všichni v hledišti se skvěle bavili. Žehrat mohou Sokoli na velké množství nevyužitých gólových příležitostí, kterých si překvapivě vytvořili více než ostravští.

Pepino předvedlo svou útočnou kvalitu, když vystřelilo celkem 44 střel na branku Panáka. Ten však chytal vynikající zápas a i on se výrazně podílel na vývoji hry.

Zápas poté zhodnotil těmito slovy: „Do utkání jsme vstoupili jako papírově jasný outsider. Do karet nám však hrál zápas Pepina předchozí den, neúčast Tomáše Chrápka kvůli mistrovství světa a domácí publikum, které nás hnalo dopředu. Ačkoli jsme dali první gól, tak jsme to byli nakonec my, kdo celý zápas tahal za pomyslný kratší konec. Vytvořili jsme si i hodně gólových šancí, které jsme nedokázali využít, nebo nám nepřálo štěstí, které jsme si zřejmě vybrali v předchozích pohárových bitvách. I tak jsme ale sehráli vyrovnaný a důstojný zápas s extraligovým celkem, který musel vynaložit značné úsilí k tomu, aby mohl postoupit do semifinále poháru.“

Cesta v poháru tak skončila Přerovu až ve čtvrtfinále a i s ohledem na prohraný zápas mohou hráči a trenéři toto tažení označit za parádní. Vždyť to byla jejich první porážka za jedenáct zápasů.

Petr Šufánek