Do hranické haly Cement si v sobotu 18. října našla cestu padesátka florbalových fanoušků převážně z Přerova.

Odhadnout favorita utkání nebylo jednoduché, ale kapitán Přerova Pavel Vrba zápas viděl svýma očima: „Do každého zápasu jdu s tím, že vyhrajeme.“ Předpoklady se potvrdily a konalo se vskutku pořádné drama, které nakonec dopadlo lépe pro červenobílý Přerov, jenž se gólem v prodloužení protlačil mezi nejlepší šestnáctku družstev v České republice.

FBC Sokol Přerov - atx Hippos Žďár nad Sázavou 7:6 v pr. (1:1, 5:4, 0:1 - 1:0)

Neznámí soupeři se drželi ještě od úvodu zpátky a hrálo se na jistotu. První chybu udělali ve čtvrté minutě Sokoli a museli jít po faulu do čtyř. Výhodu jednoho hráče v poli Žďár zužitkoval po rychlé souhře na levém křídle.

I nadále se hosté tlačili před branku a byli v celé první třetině o fous nebezpečnější. Sokolící zase kontrovali ojedinělými výpady, které končily také slibnými šancemi. Vyrovnat se červenobílým podařilo ve dvanácté minutě. Obránce Malina našel na středu neobsazeného Koutného, a ten střelou z první efektně překonal gólmana Žďáru.

V poklidné první části oba soupeře asi nejvíc zaskočilo pojetí zápasu od jednoho z rozhodčích utkání, který místo aby nebyl na hřišti vidět, hru zdržoval dlouhými proslovy. Na začátku druhé části se Přerovu naskytla přesilovka a byla také využita.

Malina hledal na středu Jurečku, který míček pustil až na zabíhajícího Vrbu, jenž odkrytou část branky trefil - 2:1. Přerovská radost však trvala pouze dvě minuty. To se prosadila nejnebezpečnější dvojice hostí. Melichar připravil palebnou pozici pro Tlustoše, který střelou ze středu nezaváhal. Vsedmé minutě ukázal svou pohotovost opět kapitán Vrba, který nečekal na nic a vypálil ze standardní situace ve chvíli, kdy soupeřova obrana ještě nebyla zformována, a po teči obrátil skóre opět na stranu svého týmu.

Z vedení se však tentokrát Sokoli radovali jen čtrnáct vteřin. Aktivní Melichar sehrál s Tlustošem akci jako přes kopírák a bylo srovnáno - 3:3. V polovině zápasu začal rozehrávat svou šou útočník Přerova Sohlich.

V další přesilovce natáhl právě tento hráč ke střele tahem z velké dálky a vyhnal gólmana hostí na střídačku. O dvě minuty později předvedl oku lahodící individuální akci. Na polovině hřiště u mantinelu sebral míček soupeři a protáhl se kolem něj. V souboji jeden na jednoho se zbavil i posledního obránce a gólmana Žďáru vymáchal na místě zpětnou kličkou, načež zasunul míček do prázdné klece - 5:3.

Sám autor gólu k akci po zápase poznamenal: „Leknul jsem se, zamotalo se mi to mezi nohama, zvednu hlavu a vidím prázdnou branku. Posílám vzkaz do Prahy: Roberte, uč se moje jméno (smích).“

Bohužel za pár sekund se soupeř opět dostal na dostřel po tom, co pohotově dorazil vyraženou střelu. Ve 36. minutě opět zakouzlil Sohlich, přihrál na Jurečku a ten vybídl ke skórování do prázdné branky Veselého. Agilní soupeř se však nevzdával a opět snížil, když se loni ještě extraligový Tlustoš zorientoval v brankovišti a bekhendem snížil - 6:5.

Ofenzivní a pohledný florbal měl vrcholit v poslední dvacetiminutovce. Z rozhodčích zápasu šel však nadále trochu strach a ani jeden celek nevěděl, co si může dovolit. Ve 45. minutě byl nepochopitelně vyloučen přerovský útočník Šmíd, ale soupeř přesilovku nezúročil. O pár minut později byl vyloučen ten samý hráč a opět v tom byl nevině. Sám vyloučený poznamenal: „Výkon rozhodčích mě převelice zklamal. Bylo to mrzuté.“

Za padesát sekund na to byl za tvrdší souboj přísně vyloučen i přerovský kapitán a Žďár měl více než minutu šanci ke srovnání ve dvojnásobné přesile. Sokolská trojice však nechala na hřišti téměř vše a statečně se bránila. V 53. minutě byl vyloučen další hráč, který šel do souboje ramenem. Hala bučela a držela palce domácí trojici.

Za pár vteřin nato přišel další ostrý zákrok přerovských, který měl být potrestán, ale najednou došlo jen k napomínání. Přerov s vynikajícím Panákem v zádech, který především ve třetí třetině předváděl neskutečné zákroky, se bránil na jedničku, ale dvě sekundy před koncem dvojnásobné přesily přeci jen kapituloval po tečované střele Melichara - 6:6.

Zbývající minuty byly dosti hektické a nervozita byla patrná z obou stran. Deset sekund před koncem šedesáté minuty držel dlouhé vteřiny obránce hostí hůl útočníkovi Sokolů a musel za „katr“. Když poslední střela Přerova minula tyčku o pár centimetrů, šlo se do prodloužení.

Drama hodné Shakespeara vrcholilo a fanoušci červenobílých florbalistů mlčky sledovali přesilovkovou souhru Sokolů. V čase 60:33 se dočkali! Pomalou rozehrávkou se míček dostal až na vrchol formace k Malinovi. Ten si všiml od levého mantinelu sbíhajícího si Vrby a poslal mu letící přihrávku vzduchem.

Kapitán Přerova nabídkou nepohrdl a ze vzduchu trefil Přerovu postup! „Včera jsem si říkal, že bude remíza, já vstřelím vítězný gól a všechny postřílím, a tak se i stalo,“ dodal střelec vítězného gólu a naznačil, jak vypadala oslava branky.

Statistiky

Branky: 11:49 Koutný (Malina), 23:33 Vrba (Malina), 26:39 Vrba, 29:05 Sohlich, 31:02 Sohlich, 35:33 Veselý (Jurečka), 60:33 Vrba (Malina) - 4:33 Kos (Melichar), 25:41 Tlustoš (Melichar), 26:53 Tlustoš (Melichar), 31:21 Blažek (M. Zerák), 37:22 Tlustoš (Melichar), 53:29 Melichar (Tlustoš).

Vyloučení: 7:5, využití: 3:2, střely na bránu: 25:31 (8:11, 7:10, 9:10 - 1:0), diváci: 50.

Sestava Přerova: Panák - Hošek, Malina, Havlíček, Dohnal - Jurečka, Sohlich, Jüngling, Koutný, Veselý, Koutný, Vrba, Obručník, Janoštík, Šmíd.

Jeden z klíčových hráčů utkání, přerovský brankář Štěpán Panák, nastínil, jak se mu hra jevila z branky: „První třetina byla vyrovnaná. Druhou část jsme byli lepší. V poslední třetině byl soupeř v koncovce nebezpečnější, ale to jsem byl už rozchytaný a týmu jsem pomohl. V prodloužení jsme využili střelecké parkety Pavla Vrby, který zápas rozhodl.“

Utkání tak nabídlo výbornou podívanou. Jedinou kaňkou byl špatný výkon rozhodčích, na čemž se shodli oba soupeři včetně přítomných diváků. Muži FBC Sokol Přerov tak výhrou postoupili do osmifinále Poháru ČFbU, kde je čeká tým FBC Asper Šumperk, který překvapivě zdolal extraligové Torpedo Pegres Havířov 4:1.

Za Havířov však nastoupila velice mladá sestava, a tak favoritem pro osmifinále bude celek Přerova, který by dalším případným postupem překonal další milník florbalu v Přerově!