Nejúspěšnější družstva, která vyhrála divizi ve své kategorii, se do Hranic sjížděla již od pátku. V sobotu ráno odstartoval ve sportovních halách SOU Sigma a Cement boj o nejlepší florbalový tým mladších žáků v České republice.

Celostátní setkání organizuje FBC Lipník za podpory města Lipníku nad Bečvou. S myšlenkou na založení této tradice však přišel hráč a nyní i trenér juniorek FBC Lipník Petr Dadej, který tak zareagoval na zrušení oficiálního mistrovství mladších žáků Českou florbalovou unií. Chtěl dát mladým a talentovaným florbalistům šanci příjemného zakončení sezony.

Letošního ročníku se zúčastnilo devět družstev z Čech a sedm moravských týmů. Po napínavých soubojích do boje o třetí místo nastoupily celky Bulldogs Brno a Zone Team SSK Future z Prahy.

Bronz nakonec osud a kvalitní hra přisoudily druhému jmenovanému týmu. Na pomyslný titul mistra v letošním Celostátním setkání mladších žáků ve florbalu dosáhli hráči FBC Pepino Ostrava. Ti ve finále nastoupili proti celku ze stejného kraje - 1. SC SSK Vítkovice.

Napínavá hra, kterou musely zakončit až samostatné nájezdy, přinesla Vítkovicím druhé místo. Na závěr celého setkání byl z prvních čtyř družstev vytvořen hvězdný tým. Sestava: brankář Ondřej Holman (FBC Pepino Ostrava) a hráči Filip Tyl (FBC Pepino Ostrava), Filip Jankulár a Tomáš Kasinec (1. SC SSK Vítkovice), Martin Vespalec (Bulldogs Brno) a Dominik Škarda (Zone Team SSK Future).

Nejproduktivnějším hráčem turnaje se stal Jaroslav Janíček (1. SC SSK Vítkovice) a titul nejlepšího brankáře si domů odvezl Lukáš Horkel taktéž z Vítkovic.

A jak dopadli domácí hráči?

Družstvo FBC Lipník-ZŠ Želatovská vedené trenérskou dvojicí Pavel Procházka – Martin Chalupecký bylo zařazeno do skupiny společně s vicemistrem Pražské ligy FBŠ Bohemians, mistrem jižní Moravy SPA Sokolem Brno a nejúspěšnějším florbalovým klubem v ČR Tatranem Střešovice.

Jako první se proti domácím postavilo Brno. V utkání, které nebylo bohaté na góly, Lipník získal první důležitý bod za remízu 1:1. Ve druhém měření sil narazil na favorita skupiny FBŠ Bohemians.

Po přečkání úvodního tlaku se také nadechl k ofenzivě. Rychlé protiútoky soupeře velmi zaskočily a při vedení o tři branky hosté rezignovali. Konečné vítězství 6:1 bylo překvapením pro všechny přítomné.

V závěrečném utkání s Tatranem Střešovice měli domácí postup ve svých rukou. Ještě pět vteřin před koncem utkání drželi potřebnou remízu, jenže z poslední standardní situace inkasovali gól na konečný stav 4:5.

Díky závěrečné remíze Brna s Bohemians se však i přes prohru umístili na druhém místě a zajistili si tak vysněné čtvrtfinále. První duel play-off se hrál ještě v sobotu večer a Lipník hrající v deseti již postrádal potřebné síly a zaslouženě podlehl Pepinu Ostrava 0:2.

V nedělních bojích o 5. - 8. místo domácí nejprve podlehli Spartě Praha, ale následně v zápase o 7. - 8. příčku vše odčinili a rozloučili se s turnajem vysokou výhrou nad Tatranem Střešovice 9:4.

„Nejen triumfální vítězství nad Střešovicemi, ale celý turnaj ukázal obrovskou vnitřní sílu a odhodlanost našeho družstva. Tým, složený až na jednu výjimku z hráčů, pro které je prioritním sportem hokej, tak vynikajícím způsobem obstál mezi florbalovou elitou,“ shodli se po turnaji oba trenéři. Sestava: Dohnal - Adámek, Běhal, Řezáč, Vávra - Kolajta, Jergl, Hrabal, Hradil, Rajnoch, Školoud, Zbořil.