Jedná se o první ročník této série, v podstatě příbuzné od série International Formule Masters.

Zároveň to byl úvodní formulový závod Tomáše Pivody, a ten velmi příjemně překvapil odbornou veřejnost, jak bravurně zvládl přechod z motokár na formule, jež mají zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině pod tři sekundy!

Všichni z týmu ADM Motorsport v úspěšné vykročení do formulového světa doufali, ale pro ostatní to bylo překvapení, způsobené skutečností, že na testech, kterých se Tomáš účastnil, se střídal v autě s Norbertem Seidlerem a jezdil v okamžicích, kdy trať byla pomalá, a vždy na ojetých pneumatikách.

Při představování jezdců, se novináři mezi sebou ujišťovali, zda ten kluk z Česka má skutečně jen šestnáct let, a nemá žádné zkušenosti s formulovým závoděním.

Druhý nejmladší Japonec Sekiguchi je již čerstvý dvacátník. Už v sobotních trénincích na sebe Tomáš upozorňoval velmi dobrými časy, ale v měřeném tréninku měl bohužel defekt levé zadní pneumatiky a nezajel čas, jaký očekával.

V neděli mu vše začalo vycházet ke spokojenosti a hned po startu šel dopředu a začal bojovat o bodované pozice. Dotáhl se na Brazilce Carlose Iaconeliho, který jezdil na osmém místě.

Navíc při systému, který je ve Formuli Masters stejný jako při mistrovství světa cestovních vozů, tedy že pilot, který dojede osmý v úvodním závodě, startuje ve druhém závodě první, neboť si nejlepších osm prohodí pořadí, sváděl s Iaconelim ostré souboje.

Zkušeného Brazilce (v sezoně 2007 jezdil World Serii Renault) ale neobelstil a dojel za ním se ztrátou pět desetin sekundy, které ho dělily od pole position ve druhém závodě.

S devátým místem, zejména však se stylem jízdy byl tým i tak spokojen, ale samozřejmě pošilhával po možnosti dovézt z Itálie mistrovské body. To se Tomovi ve druhém závodě podařilo měrou vrchovatou, když dobře odstartoval a dostal se dokonce před vítěze prvního závodu Japonce Sekiguchiho.

Postupně se propracoval na výborné šesté místo, když se pět kol před cílem dotáhl na Američana Castaneda. Bohužel probrzdil pneumatiky, auto začalo při vysokých rychlostech vibrovat, bylo špatně ovladatelné, a tak boj o páté místo musel vzdát a dojel si v pohodě pro šestou pozici.

Potěšitelné je, že při stíhání Castaneda jezdil Pivoda o něco rychlejší časy než druhý Provenzano a třetí Puglisi (startoval v závodě GP2). Na vítězného Bulhara Arabadzhieva pak ztrácel již výrazně.

Po dvou závodech se Tomáš Pivoda dělí o šesté a sedmé místo s týmovým kolegou Michele Caliendem. Italská série Formule Masters pokračuje koncem června na okruhu Magione.

Tomáš Odstrčil