Diváci mohli kromě evropské špičky zhlédnout i juniory soupeřící o body do Euraca Cupu a nově též kartcrossaře.

V královské divizi D3 do 4000 ccm zvítězil Francouz Baudet, šestnáctistovkám i nadále kraluje Ondřej Musil z Olomouce. Divizi Tax plechových speciálů ovládl Václav Fejfar.

Bartoš se bál defektu

Měřený trénink ve třídě D3 ovládl Petr Turek nejrychlejším časem 40,26 minut. Průměrnou rychlost měl 89,4 kilometrů za hodinu. V rozjížďkách se poté dařilo nejvíce Petru Bartošovi, který šel do finále z pole-position.

„Trénink jsem neodjel příliš dobře, měl jsem velký respekt z příčných děr a bál jsem se defektu. Nakonec páté místo nebylo zase tak špatné. Poté úvodní rozjížďka… start z první řady… vítězství. Ve druhé jsem prohrál start s Baudetem a ve třetí jsem mu to vrátil,“ popisuje Bartoš průběh závodu až po finále.

V něm se do první řady postavil ještě Petr Kotval a lídr průběžného pořadí Teddy Baudet.

„Ve finále jsem si věřil. Je tady ale strašný problém vybrat si dobrou startovní pozici. Každým rokem se to mění, každá ta pozice je jinak dobrá pro jiné auto. Myslím ale, že jsme si vnitřní stranu vybrali dobře. Škoda, že se start neopakoval, protože byl stoprocentně ulitý od Petra Kotvala. I já jsem se samozřejmě chystal, že se trefím do startu a nebudu čekat na zhasnutí světel. Risknul jsem to, ale to už jsem odjížděl až třetí, protože ostatní to riskli více. Mělo se to zastavit,“ líčí Bartoš úvodní metry finále.

První Kotval měl ovšem technické problémy a závod pro něj skončil. Baudet šel tedy do čela a Bartoš za něj na druhou příčku.

„Celou dobou jsem si ho četl, chystal jsem se na poslední dvě kola na útok. V předposledním kole jsem si to připravil do posledních tří cílových zatáček, ale strašně se to odvíjelo od toho, jak projedu zatáčku na skok a jak skočím, abych se mu co nejvíce přiblížil. Jenže v nájezdu na skok jsem chytil kolej a auto vybočilo ze směru, kterým jsem potřeboval jet. Ztratil jsem tam pár metrů a ty pak v cíly chyběly,“ říká druhý Bartoš.

Na třetí pozici dojel už s větší ztrátou nestor českého autokrosu Jaroslav Hošek stíhán Martinem Švábenským a Tadeášem Staňkem.

Průběžné pořadí: 1. Teddy Baudet (F) 99 b., 2. Petr Bartoš (CZ) 86 b., 3. Terry Callaghan (NL) 75 b.

Hanák je s druhým místem spokojený

Šestnáctistovky jsou letos nesmírně vyrovnané, ale nade všemi vyčnívá jméno Ondřeje Musila z Olomouce. Průběžně druhý Ladislav Hanák z Přerova byl též horkým favoritem na vítězství, což potvrdil druhým nejrychlejším časem v tréninku, když zaostal za Vítem Nosálkem o jedinou setinu sekundy.

Všechny tři své rozjížďky vyhrál, ale stejně tak se dařilo i Musilovi a Buddelmeyerovi. Tato trojice se tedy postavila ve finále do první řady. Nejrychlejší startovní reakci měl Musil, pronásledovaný Hanákem. Na třetí pozici se propracoval John Lagodny a v tomto pořadí závodníci projeli pod šachovnicí.

„Neměl jsem špatný start, ale bohužel tím, že jsem najížděl na rošt až jako třetí, tak jsem měl úplně venkovní stopu a Ondra se vnitřkem protáhl na první místo. Poté jsem měl dvě kola slabší, protože jsem najel do velké díry a na startovní rovince mi začalo klouzat zadní kolo. Bál jsem se, že mám defekt, tak jsem jel chvíli pomaleji, abych zjistit, jak moc je to vážné. Měl jsem strach, abych tu gumu nevyzul úplně. Zjistil jsem ale, že auto funguje celkem dobře, tak jsem zrychlil. Ondru se mi podařilo ještě dohnat, ale už bylo pozdě. Každopádně nemyslím si, že by se ho dalo nějakým způsobem předjet, protože během celého víkendu byl velmi rychlý. S druhým místem jsme tedy maximálně spokojeni,“ nechal se po závodu slyšet přerovský Ladislav Hanák.

Průběžné pořadí: 1. Ondřej Musil (CZ) 112 b., 2. Ladislav Hanák (CZ) 77 b., 3. Vít Nosálek (CZ) 68 b.

Fejfar věřil autu

Měřený trénink v divizi TAX, plechových aut, se stal kořistí Václava Fejfara, který byl jedním z hlavních favoritů ve třináctičlenném startovním poli. Skvěle mu sekundoval též Ladislav Brožek. V první řadě na startu finále je poté doplnil Slovák Zimerman. Fejfar nakonec závod vyhrál, třetí dojel Brožek a mezi ně se vklínil Rus Kvashnin.

„Trénink jsme vyhráli a začal jsem věřit autu, které bylo připraveno opravdu dobře. Poté trošku vznikly nějaké problémy kolem elektroniky, ale to se podařilo odstranit a ve finále to poté byla jízda start-cíl, takže jsem spokojený,“ radoval se v cíli Václav Fejfar.

Průběžné pořadí: 1. Brožek (CZ) 85 b., 2. Paulius Pleskovas (LT) 81 b., 3. Alexander Kvashnin (RUS) 71 b.

Vložené závody

Z juniorů, kteří v Přerově jeli o body do Euraca Cupu, se nejvíce dařilo Radomíru Kupcovi, který měl v cíli finálové jízdy k dobru osm vteřin před Krisztianem Szabó. Na stupních vítězů je ještě doplnil třetí Jakub Kubíček.

Průběžné pořadí: 1. Krisztian Szabó (H) 111 b., 2. Jakub Kubíček (CZ) 101 b., 3. Vladimír Demkin (CZ) 80 b.

Kilometr dlouhý okruh pod mamutem tentokrát ve vloženém závodu absolvovali i kartcrossaři. Na start se jich postavilo sedm. Další vítězství si připsal letos suverén Roman Polák. Pro stříbrný věnec si dojel Libor Šlechta a bronz náleží Jiřímu Havelkovi.

Průběžné pořadí: 1. Roman Polák (CZ) 140 b., 2. Jiří Havelka (CZ) 120 b., 3. Ondřej Šlechta (CZ) 110 b.

Devítidílný seriál mistrovství Evropy v autokrosu po závodu v Přerovské rokli pokračuje ihned následující víkend, kdy se jezdci přesunou do Maďarska.