„Organizaci závodu jsme letos převzali poprvé a naší ambicí je závod rozvíjet a posouvat dál. Ať už co se týče ratingu v rámci UCI, tak i po stránce propagace. Zrovna jednáme o zařazení Sazka Tour do vysílání Eurosportu," řekl na úvod předseda organizačního výboru závodu Robert Kolář.

Jak už bylo řečeno, Sazka Tour patří k nejnáročnějším závodům u nás. „O rovinách to moc nebude. Tím se snažíme dávat signál profi týmům, že se u nás mohou připravovat třeba na Vueltu. První etapa má převýšení ‚pouze‘ 800 metrů. Jinak je tam ale rovina pouze na náměstí v Prostějově," popisuje ředitel závodu a bývalý úspěšný cyklista Leopold König.

Leoš Kalvoda
Bohuňovický kouč Kalvoda: Důležitá je práce, ale kluků by mohlo chodit víc

„Druhá je pak ještě ostřejší. Peloton se přesune do Beskyd a dvakrát vystoupá na Pustevny, kde bude následně i cíl. Třetí etapa je královská. Z Moravské Třebové na Dlouhé stráně. Za mě nejtěžší kopec v republice. Ta poslední je tradiční z Šumperka do Šternberka. Trať povede přes slavné šternberské kostky," dodal.

Soňa Nováková
Návrat po jedenácti letech! Volejbalistky Prostějova posílí Soňa Nováková

A jaké budou na startu přítomny týmy? „Z World Tour týmů budou na startu australští BikeExchange - Jayco, dále BORA - hangsrohe a tým Honzy Hirta - Intermarché Wanty Gobert Matériaux. Pojede i nejlepší český tým ELKOV - Kasper," vyjménoovával König.

Součástí závodu bude i vložený závod pro hobby sportovce. Ten se pojede 6. srpna před hlavním pelotonem, bude měřit dvanáct kilometrů a převýšení bude činit vražedných 800 metrů. Start proběhne v 11 hodin v Loučné nad Desnou, cíl bude na Dlouhých Stráních.

Na samotný start už se těší i samotní závodníci. „Samozřejmě se těším. V Česku příliš závodů, kde bych se mohl zúčastnit, není. Etapy jsou taky hezké a myslím si, že to skutečně může být velice kvalitní příprava na nadcházející Vueltu. Máme tady navíc dost silný tým a byli bychom rádi, kdyby někdo z nás vyhrál," řekl vítěz letošní šestnácté etapy na Giro d'Italia Jan Hirt.

První trénink Draků na ledě
FOTO: Šumperští Draci mají za sebou první trénink na ledě

„Přijíždíme s poměrně silným týmem a tohle je super šance, jak se ukázat. Navíc tady bude ještě super konkurence, takže se jedná o vynikající zkušenost do budoucna. Myslím, že se to dá bez problémů srovnat se Závodem Míru. Tento závod je mi ale ještě bližší, protože bydlím tady kousek a každý rok jsem se na tyto závody chodil dívat," doplnila ho vycházející hvězda české cyklistiky, devatenáctiletý Pavel Bittner, který v letošním Závodě Míru absolvoval jednu z etap ve žlutém dresu.

Etapy Sazka Tour 2022:                                                               1) 4. srpna: Uničov - Prostějov (11:00, 15:19 - 15:32)               2) 5. srpna: Olomouc - Pustevny (11:30, 16:15 - 16:43)    3) 6. srpna: Moravská Třebová - Dlouhé stráně (13:00, 16:37 - 16:48)                                     4) 7. srpna: Šumperk - Šternberk (11:00, 15:34 - 15:49)