Je sobota ráno, jedu krokem k místnímu přírodnímu koupališti Laguna a míjím v obou směrech davy lidí. Všude přítomní policisté kyvadlově řídí dopravu a po nějaké chvíli kličkování mezi auty, cyklisty a chodci přijíždím na místo určení.

Zírám, kolik lidí si tuto slávu nenechalo ujít a hned nasávám pohodovou atmosféru místa. Objevuji se zde ve chvíli, kdy startuje pětice posádek dračích lodí a ohlušující rytmy bubnů přeráží skandování tisíců fanoušků, kteří sem přišli strávit příjemný den.

Jedna parta střídá druhou, z davu občas zaslechnu, „přidej, bouchni do toho pořádně!“ Lidé vyvalení na trávníku chytají bronz, popíjejí zlatavé tekutiny z kelímků a v zátočinách dovádějí děti ve vodě.

Třináct stovek závodníků zápolí ze všech sil a bojuje o poháry, návštěvníci jim dodávají sílu do náročného boje neustálým pokřikem. Další pětice je na startu, buben a ho, ho – ozývá se hlas povzbuzovače na lodi…

Přes objektiv fotoaparátu zabírám detaily obličejů závodníků jedné lodi, jde vidět, že pádlovat na plný plyn je pěkná zabíračka. Další lodě v tuto chvíli nesleduji, najednou má vytýčená loď zpomaluje a borci v černých dresech vyskakují do vody.

Studená lázeň jim bezesporu dělá dobře, a když vycházejí na břeh, ani na jednom z nich nevidím očekávané zklamání. Snažím se lovit zajímavé fotky a dál sleduji zajímavé zápolení.

Je neděle ráno, pozoruji, že se téměř nic nezměnilo. Snad jen zde přes noc vyrostlo o několik stanů více. Finálové závody o poháry berou dech, ale nedělní parno už pěknou řádku lidí vyhnalo do stínu stromů. Spíše posádky jednotlivých lodí skandují a fandí spřáteleným klubům.

Vystavené poháry a spousta lahví šampaňského čekala na vítěze, z celého závodu však vyzníval pocit, že se do Přerova závodníci vydali spíše se pobavit, než vyhrát. Atmosféra místa byla neopakovatelná, snažím se ji uchovat ještě po zbytek dne a už teď se těším na další ročník.

TABULKA VÍTĚZŮ:

Pohár policie:

Kobra 22

Pohár škol:

Draci z veteriny Kroměříž

Pohár ženy:

Komety Hranice

Starostův pohár:

SKP Dragon Force

Pohár firem:

Škoda team