Na závod se vypravila početná skupina přerovských bikerů, kteří dokázali, že patří mezi špičku nejkvalitnější evropské fourcrossové soutěže.

Oproti loňskému ročníku, kdy se ve stejném místě konal republikový šampionát, byla dráha na několika místech modifikována. Nejzajímavější a nejkrkolomnější novinkou byla takzvaná „Rock Section“ v dolní části.

Šlo o dvacetimetrový úsek, který začínal několika kládami napříč, zakončený sestupem do pole obřích balvanů. Už v tréninku se ukazoval respekt většiny jezdců vůči tomuto prvku, doposud známému pouze ze závodů světového pohárů.

Na start kvalifikace se postavilo celkem devět Přerovanů. Premiérově dva ve výkladní skříni českého fourcrossu. Zatímco Jakub Koutný (Team 04) je mezi profesionály ostřílený, pro Jana Švédu (snowbirds.cz) to byla premiéra.

Díky svému loňskému suverénnímu vítězství v Českém poháru mezi Experty se letos nominoval mezi Elitu. Hned v prvním závodě ukázal, že i tady bude bojovat o příčky nejvyšší.

V jedné z rozjížděk se mu podařilo porazit jezdce nejužší světové špičky Kamila Tatarkoviče (Suzuki Race Bike). Jeho snažení ukončila až čtvrtfinálová jízda. Ve výsledném pořadí Švédovi patří 11. příčka, Jakub Koutný je zapsán hned za ním na 12. místě.

Oba dva ukazují stále se lepšící formu a je jen otázkou času, kdy ztratí respekt ke zkušenějším závodníkům a navážou na historické finálové umístění svého kolegy Jana Mačka (Evo Bike Store).

Ten se po vleklém zranění kolene po skoro dvouleté pauze vrací na fourcrossové tratě v nižší kategorii Expert. Po snaživém výkonu nepostoupil dále než do osmifinále. Celkově mu patří 23. příčka.

Branami osmifinále neprošli ani někteří další přerovští jezdci: 48. Marek Dvořák (MK bike shop), 32. Roman Slabyhoud (MK bike shop), 21. Richard Gajdošík (MK bike shop) a 20. Martin Kolář, manažer Mk bike teamu.

Martin měl kamennou sekci najetou skvěle a v každé jízdě zde předváděl krásné předjížděcí manévry. Jeho další postup ukončil až smolný pád. Stanislav Michal (EVO bike store) se na Polis 13 představil nejen jako závodník, ale hlavně jako stavitel trati.

Únava z dvoudenního stavebního marathonu se při závodu projevila, a tak lze šestnácté místo v dané situaci považovat za úspěch.

Absolutní přerovskou jedničkou byl Martin Trnkal (Team 04). Celý den si počínal suverénně a postoupil až do velkého finále mezi čtyři nejlepší Experty. Po ne úplně vydařeném startu předváděl stíhací jízdu, kterou završil hrůzostrašným pádem z druhého místa na „Rocky Section“.

Společně s Martinem na stejném místě upadli i dva soupeři. Martin se v nepřehledné situaci stihl nejrychleji zorientovat, nasedl na svůj závodní speciál Author a uhájil skvělou druhou příčku.

Ruhrbau 4X Cup pokračuje druhým závodem 7. července na Rapotínské stráni u Šumperku.

Přerovští diváci mají možnosti vidět obří skoky a drsné pády již tuto sobotu 30. května na přerovské trati Žernavá při závodě Meatfly Moravské Fourcrossové ligy. Start kvalifikace bude ve 12.00, vyřazovací boje začnou ve 13:30 hodin.

(mb)