Stalo se tak v neděli v rakouském Štýrském Hradci. Pořadatelé závodu Grazer Bikemarathon připravili pro účastníky 103,9 kilometrů dlouhou trasu s převýšením 3818 metrů.

Na té se ve stejný den konalo mistrovství světa profesionálů a mistrovství Evropy kategorií masters, tedy závodníků od třiceti let věku.

Start obou mistrovství byl společný, a tak si každý mohl vyzkoušet, jak si vede v porovnání s profesionály z dvaatřiceti zemí světa. A hranickému Karlu Hartlovi se vedlo velmi dobře, protože v celkovém pořadí se více než dvě třetiny závodu pohyboval okolo padesátého místa a bezpečně vedl svou věkovou kategorii v mistrovství Evropy.

„Jelo se mi dobře a předjížděl jsem jednoho reprezentanta za druhým,“ pochvaloval si Hartl.

Pak ale zaskřípala spolupráce s realizačním týmem a hranický cyklista byl nucen pokračovat bez občerstvení. Na to v nejnáročnějším stoupání na 1438 metrů vysoký Schöckl doplatil a vysílením musel slézt z kola a kousek do kopce tlačit.

„Snědl jsem všechno, co jsem měl po kapsách, ale než jsem se trochu vzpamatoval, tak mě předjelo snad třicet lidí,“ mezi nimi i Maďar Peter Hasenfrantz, který se pak stal mistrem Evropy v Hartlově kategorii 30 - 35 let.

„Zlato mi uteklo o necelé tři minuty,“ litoval pak hranický biker, který ale přesto vylepšil svůj výsledek z roku 2007, kdy na téže trati vybojoval bronz. Hartla do Štýrského Hradce doprovázel i Tomáš Gladiš (Ghost-mojekolo.cz), který startoval na téže trati v otevřené kategorii amatérů do třiceti let.

Podle hesla „není každý den posvícení“ se však tentokrát Gladiš s formou nepotkal a v závodě se protrápil až k sedmému místu.

(mch)