Tradiční turnaj, který však letos prošel zásadní obrodou, nabídl fanouškům atraktivní víkendovou podívanou a zároveň byl v reprezentační pauze vhodnou herní přípravou na zápasy Českého poháru a Zubr extraligy.

Zatímco v sobotu se celý den odehrávaly zápasy skupin, v neděli přišla na řadu rozhodující utkání o konečné umístění.

Skupina A TJ Cement Hranice – Albatro Handball Siracusa 32:28 (17:15)

Branky: Brůna 4, Hradil 13, Ruber 2, Skřídlo 1, Čadra 8, Hojník 1, Brož 2, Valášek 1.

TJ Cement Hranice – Carbinex Tatabánya 33:35 (17:18)

Branky: Brůna 9, Hradil 3, Čadra 6, Hojník 5, Godál 6, Brož 2, Valášek 2.

Carbinex Tatabánya - Albatro Handball Siracusa 33:27

Skupina B

TJ Bystřice pod Hostýnem - Olimpia Piotrków Tribunalski 26:32

Olimpia Piotrków Tribunalski - TJ Štart Nové Zámky 36:26

TJ Bystřice pod Hostýnem - TJ Štart Nové Zámky 25:28

O 5. místo:

TJ Bystřice pod Hostýnem - Albatro Handball Siracusa 32:24 (17:11)

O 3. místo:

TJ Cement Hranice – TJ Štart Nové Zámky 26:26 (18:15)

Branky: Brůna 3, Indrák 3, Hradil 3, Skřídlo 3, Čadra 7, Hojník 3, Brož 1, Valášek 3.

Cementáři měli v průběhu utkání navrch, ovšem v druhé fázi zápasu slovenský celek stahoval náskok domácích, aby hráči v samotném závěru předvedli divákům napínavou podívanou.

Za nerozhodného stavu Valášek neproměňuje v poslední minutě šanci. Následuje poslední střelecký pokus Nových Zámků, který může vše rozhodnout. Vydra střelu kryje. Klakson.

Po šedesáti minutách svítí na tabuli skóre 26:26. K potěšení diváků následuje série sedmimetrových hodů, která rozhodne o vítězi a tedy o bronzové příčce v celém turnaji.

Hráči Cementu z pěti pokusů čtyřikrát uspějí. Čadra, Hradil, Valášek i Hojník posílají míč za záda gólmana slovenského týmu, neuspěje pouze Brož.

Na druhé straně hráči Štartu skórují jen třikrát, zbývající dvě střely likviduje skvělý Luděk Fabián. Ochozy nadšeně aplaudují, domácí tým vybojoval v silné konkurenci umístění „na bedně“.

Finále:

Olimpia Piotrków Tribunalski - Carbinex Tatabánya 30:28 (12:16)

Nejlepším střelcem turnaje se s 24 brankami stal Dimitro Zinčuk (Olimpia Piotrków Tribunalski)

Nejlepším hráčem byl vyhlášen Ákos Lele (Carbinex Tatabánya)

Cenu pro nejlepšího brankáře převzal Luděk Fabián (TJ Cement Hranice)

Sestava Cementu: L. Fabián, M. Fabián, Vydra – Brůna, Samiec, Indrák, Hradil, Ruber, Skřídlo, Čadra, Pavlík, Štípek, Hojník, Godál, Brož a Valášek.

Konečné pořadí: 1. Olimpia Piotrków Tribunalski (PL) 2. Carbinex Tatabánya (HU) 3. TJ CEMENT Hranice 4. TJ Štart Nové Zámky (SK) 5. TJ Bystřice pod Hostýnem 6. Albatro Handball Siracusa (I)

Trenér Cementu Jan Hegar k turnaji řekl: „V první řadě jsme moc rádi, že se nám podařilo zorganizovat turnaj na tak vysoké úrovni, za účasti mužstev z pěti zemí. Každý tým hrál trochu jiný styl házené, což bylo zajímavé nejenom pro diváky, ale svůj přínos to mělo i pro zúčastněná družstva.

My jsme se v prvním zápase potkali s Italy, kteří sice nakonec skončili díky oslabené lavičce až šestí, ale s námi odehráli v plné síle vyrovnaných padesát minut a zlomit se nám je podařilo až v závěru utkání.

Než jim došly síly ale hráli kvalitní rychlou házenou s výborným pivotem. Ve druhém zápase s Maďary jsme naopak dotahovali my, a přestože jsme prohráli, tak jsem rád, že to kluci nezabalili ve chvíli, kdy prohrávali o sedm branek, že zabojovali a dotáhli skóre až na jednobrankový rozdíl, ale více už nestihli.

Tím, že jsme nezvládli vstup do druhé půle, nám nakonec utekl postup do finále. V zápase o 3. místo se Slováky jsme si vytvořili poměrně solidní náskok, který jsme i přes to, že nastoupili i všichni hráči z lavičky, měli udržet a dotáhnout zápas do vítězného konce.

Hráči ale v závěru soupeře podcenili a ten nakonec vyrovnal. O výsledku nakonec rozhodly sedmičky, v nichž jsme byli zásluhou Luďka Fabiána úspěšnější… S turnajem jsem velice spokojen, a to nejen po herní stránce.

Díky vyrovnanosti mužstev se také ukázalo, kteří hráči jsou psychicky odolní a s nimiž můžu počítat ve vypjatých závěrech zápasů,“ řekl Hegar.

K přátelskému přípravnému utkání nastoupily v úterý podvečer domácí Cement Hranice a Albatro Handball Siracusa z Itálie. V tréninkovém zápase si obě mužstva vyzkoušela rozmanité herní varianty a prověřila kompletní přítomnou sestavu hráčů.

Cement držel otěže hry pevně v rukou a nedovolil italskému týmu vážnější atak náskoku.

Cement Hranice - Albatro Handball Siracusa 30:28 (15:13)

„Ani jeden z týmů nenastoupil v plné sestavě. Utkání mělo ryze tréninkový charakter,“ podotkl k zápasu trenér Hegar. Příští zápas však už bude soutěžní.

Ve středu 30. ledna nastoupí hráči Cementu na palubovku Gumáren Zubří ke čtvrtfinále Českého poháru.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika