V rámci prvního finálového utkání Českého poháru v házené se střetli právě na východočeské půdě.

Těsný výsledek dává stále Hranicím naději, že poslední březnový den na domácí půdě celkové skóre otočí a trofej získají.

HBC Ronal Jičín – TJ Cement Hranice 28:27 (13:11)

Domácí hráči vstoupili do důležitého střetnutí, které mohli diváci v přímém přenosu sledovat také v České televizi, o něco lépe a v úvodních minutách si vybudovali dvou až tříbrankový náskok, který si udrželi po celou dobu první půle.

Hraničtí se před přestávkou stihli ve skóre na svého protivníka dotáhnout a ve 27. minutě svítil na tabuli nerozhodný stav 11:11. Jičín ale nezklamal své fanoušky a do šaten šel s dvougólovým vedením.

Do druhé půle šel Cement dobře namotivován. I nadále se v útoku blýskal především Martin Stržínek, který v celkovém součtu nastřílel deset branek.

Hranice po přestávce bleskově smazaly náskok Jičína a zásluhou Radka Bajgara se dokonce v 34. minutě dostaly na několik vteřin do vedení 13:14. Pak už ale správným směrem za otěže zatáhli jičínští.

Posledních pět minut bylo hodně hektických. Na 25:24 snížil po sedmimetrovém hodu tradiční sedmičkový ostrostřelec Tomáš Galus.

Jičín přidal dva rychlé úspěšné zásahy za Kučerkova záda. Na to odpověděli Stržínek s Galusem bezchybnými ranami a pomohl jim skvěle chytající brankář Kučerka.

V protiútoku následně zaúřadoval jičínský Král, čímž v podstatě zajistil svému týmu vítězství v prvním finálovém duelu. Na druhé straně opět ze sedmičky už jen stačil snížit Galus na konečný stav 28:27 pro Jičín.

„Do Jičína jsme jeli s ambicemi uhrát samozřejmě co nejlepší výsledek. V odvetě máme ještě dost slušné šance. Vzhledem k tomu, že se hraje na celkový brankový rozdíl a my jsme prohráli jen o jedinou branku, budeme doma hodně bojovat. Motivace je obrovská. Finále Českého poháru se bude hrát v Hranicích, pokud vím, poprvé a případná celková výhra by byla dalším historickým momentem házené ve městě. Stačí nám tedy vyhrát o více než jeden gól," shrnul trenér Cementu Hranice Libor Hrabal.

„Oba týmy ale budou silně motivované možností zisku trofeje. Po dnešku musím pochválit kolektivně všechny hráče, zápas nevypustili a hráli naplno od začátku až do konce," dodal Hrabal. Odvetné finálové utkání je na programu v neděli 31. března od 10.30 hodin v hranické hale a jeho přímý přenos mohou diváci opět sledovat i na televizních obrazovkách.

V rámci letošní Tipgames házenkářské extraligy se už Hranice s Jičínem dvakrát střetly. V říjnu Cement zvítězil 27:26 v domácím prostředí, avšak v únoru venku prohrál 26:19.

HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Král, Bareš, Naimann, Babák M., Lepieš, Babák T., Kvasnička, Drbohlav, Zeman, Kraus, Weintritt, Brchaň. Trenér: Aleš Babák

TJ Cement Hranice: Kučerka, Magrla – Stržínek, Rachač, Lančí, Brož, Čadra, Herda, Bajgar, Samiec, Tůma, Galus, Šíra, Dolák. Trenér: Libor Hrabal

Rozhodčí: Opava, Válek