Právě ve spolupráci s pamětníkem a důležitým členem pořadatelského sboru jsme pro vás při příležitosti významného padesátiletého jubilea připravili jedinečný seriál o historii motokárových závodů v Olomouci. Věděli jste, že u toho vůbec prvního byl i dědeček slavného MMA zápasníka Karlose Vémoly?
ČÁST 7. - Nástup Agroteamu JZD Zlatý klas Štěpánov
Rok 1978 byl také historický v tom, že při JZD Zlatý klas ve Štěpánově u Olomouce vznikl na základě zájmu mladých lidí v JZD a díky pochopení představenstva družstva a hlavně jeho předsedy Ing. Františka Axmanna, Cs.C, automotoklub Svazarmu při JZD Zlatý klas Štěpánov.
V té době byl u nás jen jediný automotoklub, který nebyl založený organizací zabývající se průmyslovým odvětvím, ale zemědělskou výrobou, a to JZD Slušovice se zaměřením na automobilové soutěže.
Motokárová sekce ve Štěpánově vznikla o rok později začátkem roku 1979 způsobem typickým pro rozhodování tehdejšího předsedy JZD Ing. Františka Axmanna. A byl u toho opět Zdeněk Šebesta, který nám o vzniku Agroteamu Štěpánov vyprávěl na oslavě 60. narozenin Ing. Axmanna.
Protože jsem se této oslavy také osobně zúčastnil a zaznamenal jsem to na kameru, mohu dnes slova Zdeňka Šebesty přesně interpretovat: „To mně tak začátkem roku 1979 zavolal František Axman a řekl - poslóché Zdenku, uděláme ve Štěpánově motokáry.“
A tak se také stalo. Ve Štěpánově se vydali zase cestou motokárového sportu a jak se ukázalo, bylo to velmi šťastné a nadčasové rozhodnutí.
Agroteam Štěpánov. František Axmann a Zdeněk Šebesta
Propagace týmu v novinách
Protože jsem se Zdeňkem Šebestou už spolupracoval od roku 1974 při závodech GP Sigma, tak to byl opět Zdeněk Šebesta, který mně v roce 1979 zavolal, jestli bych nechtěl být členem Agroteamu Štěpánov a dělat mu propagaci ve sdělovacích prostředcích. Neváhal jsem ani minutu a od roku 1979 jsem byl kmenovým členem Agroteamu JZD Zlatý klas Štěpánov.
Jezdil jsem po všech závodech v Československu a psal jsem o závodech motokár nejen pro Československý sport, ale také pro Svět motorů.
Nepatřím mezi ty, kteří si libují v samochvále – k tomu mám daleko. Ale skutečností v této době bylo, že díky četnosti článků, které jsem posílal do regionálních novin, Československého sportu a Světa motorů se motokárám v novinách a motoristických časopisech začalo věnovat více místa a mezi veřejností i více mluvit.
Dovolím si tvrdit, že vznikem Agroteamu JZD Zlatý klas Štěpánov začala psát Olomouc novou historii motokárového sportu v celém Československu.
Agroteam Štěpánov. Milan Šimák
Začátkem září 1980 – těsně před mistrovstvím Evropy – přišel do Agroteamu Milan Šimák a hned vybojoval v barvách Agroteamu titul mistra Evropy. Jezdci Agroteamu pak v několika následujících letech vyhrávali v republice všechno, co se dalo.
Jezdci Agroteamu Štěpánov začali, podobně jako Agrotým Slušovice v automobilových soutěžích, od roku 1980 svými vítězstvími ovlivňovat motokárové dění v Československu.
V roce 1981 už vypadal základní kádr sekce motokár Agroteamu Štěpánov takto: Milan Šimák, Jiří Krejčiřík, Vladimír Křižan, Štěpán Dostál, Václav Rous, Jaroslav Dostál, Jaroslav Brabec, František Vitásek, Jaroslav Janiš
Následně do Agroteamu ještě přišli: Josef Kostelník, Milan Štěrba, Petr Strnad, Petr Ponížil, Karel Hubáček, Aleš Plachký, Jaroslav Dostál
Ve Štěpánově začali nejdříve motokrosem. Závodníky v motokrosu byli Stanislav Dyk a Václav Švástal mladší. Dyk navíc jezdil v zimě ledovou plochou dráhu a byl v této disciplíně i reprezentantem Československa.
Agroteam Štěpánov. První sestava z roku 1978. Horní řada zleva: Jaroslava Lukešová-Capková, František Axmann, Karel Slavík, Otakar Láhner. Dolní řada zleva: Jiří Krejčiřík, František Vitásek, Milan Šimák, Jaroslav Dostál, Václav Rous, Vladimír Křižan, Jar
Další významnou kapitolu motokárového sportu v Československu pak začal Agroteam Štěpánov psát od roku 1986, kdy po čtyřech letech půstu převzal po AMK Sigma Olomouc štafetu pořadatelství mezinárodních závodů motokár v Olomouci pod názvem Grand Prix Olomouc. O tom bude více napsáno v kapitole o roce 1986.
V dalším díle našeho seriálu už nás ale čeká velký bonbónek. Věnovat se budeme prvnímu mistrovství Evropy v Olomouci z roku 1980 a chybět nebude bohatá fotogalerie či video.
Jan Strnadl
Všechny díly našeho seriálu:





