Jelikož se jednalo o kvalifikační turnaj, tak se v sobotu do bojů zapojilo neskutečných 430 soutěžících z celé republiky, dva týmy z Německa a jeden z Polska.

V této nabité konkurenci se velice dobře prosadili i závodníci Femaxu Hranice. Nejvíce nadějí vkládala trenérka Olga Chytrá do medailistů z loňské republiky. Ti nezklamali a domů si z víkendového klání odvezli čtyři medaile.

První do bojů zasáhla děvčata. Ve váze do 36 kg se velice dobře dařilo Petře Bakovské, ta svůj první start mezi staršími žačkami proměnila v zisk bronzové medaile. Po zcela bezkonkurenčním výkonu si starší žačka Marie Holčáková ve váze do 48 kg zajistila skvělé první místo. Její mladší sestra Alexandra po bojovném výkonu mezi mladšími žákyněmi do 40 kg prohrála souboj o bronzovou medaili a skončila pátá. Starší žačka Klára Pítrová skončila po bojovném výkonu na sedmémmístě.

V kategorii starších žáků do 42 kg se skvěle předvedl loňský mistr republiky Robert Trojnar. Ten po skvělém výkonu ve vyřazovacích bojích postoupil do finále, kde porazil závodníka Karviné a zaslouženě vybojoval zlatou medaili.

Trenérka Femaxu si velmi pochvalovala vystoupení Roberta, neboť teprve v lednu postoupil z kategorie mladšího žactva a o třídu převyšoval své starší kolegy. Ve váze do 46 kg se již tak nedařilo Romanu Keprdovi, který i přes dvě vítězství nakonec obsadil až deváté místo. Roman Fridrich překvapivě podlehl hned v prvním utkání a do dalších bojů nepostoupil. Ve váze do 60 kg se nedařilo Michalu Šutovi ani Štěpánu Hýžovi.

Oba závodníci shodně podlehli v úvodním zápase a do oprav nepostoupili. V kategorii mladších žáků do 34 kg Tomáš Beran po skvělém výkonu jen těsně prohrál v prvním kole a do bojů o medaile nepromluvil. V neděli si svůj první start mezi dorostenkami vyzkoušela ještě starší žačka Marie Holčáková ve váze do 48 kilogramů.

V prvním zápase nečekala tak silný odpor soupeřky a podlehla. V dalších čtyřech utkáních již rychlými ippony zvítězila a konečné druhé místo je obrovským úspěchem.

Marie během víkendu nastoupila celkem k osmi zápasům, z nichž bylo sedm vyhraných za plný počet bodů, a domů si tak odvezla hned dvě medaile. Marie se spolu s krajským reprezentačním trenérem Štěpánem po náročném turnaji zúčastnila třídenního kempu v Plzni, kde posbírala mnoho cenných sportovních zkušeností.

(oli)