Předchozí
1 z 6
Další

Po dvou letech poznamenaných covidovými restrikcemi se letošní sezona odjela opět tak, jak bylo zvykem – tedy od dubna do října. A jezdci hranického klubu se v ní rozhodně soupeřů nezalekli.

Hranice BMX Team v sezoně 2022.Hranice BMX Team v sezoně 2022.Zdroj: archiv Hranice BMX Team

Mistrovství České republiky

Hostitelem letošního republikového vrcholu byla v sobotu na začátku července Praha – Řepy. Bezmála 400 jezdců, kteří se toho dne postavili na start, dávají znát, že český bikros se těší stále narůstajícímu zájmu ze stran veřejnosti.

Hranický tým zde reprezentoval čtyřlístek jezdců ve složení Ondřej Horák, Adam Husák, Václav Juráň a Jan Křištof.

Ondřej v kategorii B9 podával celý den perfektní výkon, kdy se úspěšně prokousal kvalifikačními rozjížďkami i čtvrtfinálovou jízdou. Následnou stopku mu vystavila semifinálová jízda, ve které mu o jedno umístění unikl postup do finále. I tak je ale celkové 10. místo z MČR úspěch.

Adam Husák v kategorii B10 si při své premiérové účasti vyjel celkové 27. místo. Pro Václava Juráně v kategorii B11 to byla rovněž první zkušenost s vrcholným závodem. Po postupu z kvalifikačních jízd do čtvrtfinále obsadil konečné 28. místo.

Posledním jezdcem byl Jan Křištof, který po pěti letech odpočinku ometl pavučiny z kola a v kategorii Masters 30+ si dojel pro konečné čtvrté místo.

V neděli se na stejném místě konalo mistrovství republiky klubů a týmů, ve kterém se čtyřčlennému Hranice BMX Team o stejném složení podařilo umístit na konečném 47. místě z celkového počtu 76 klubů.

Zdroj: Hranice BMX Team

Hranice BMX Team v sezoně 2022.Hranice BMX Team v sezoně 2022.Zdroj: archiv Hranice BMX Team

Český pohár – seriál závodů

Osmidílná série závodů se konala na tratích v Praze – Bohnicích, Benátkách nad Jizerou, Brně a Opavě. Pravidelně se těchto závodů účastnilo opět kvarteto jezdců.

Nejmladší z nich Magdalena Horáková (kat. B6) vynechala pro nemoc první dva podniky, nicméně na dalších již nechyběla. Opakovaná umístění mezi 12. a 16. pozicí vynesla Magdě konečné 13. místo v celém seriálu.

Její bratr Ondřej Horák (B9) startoval na všech osmi závodech, kdy se nejlépe umístil na 9. místě v Benátkách nad Jizerou. V konečném pořadí seriálu mu patří 10. příčka.

Adam Husák (B10) se ve své první sezóně mezi licencovanými jezdci zúčastnil šesti závodů. Nejlepší výsledek zaznamenal v Brně, kdy se doslova prokousal na 18. místo. V celkovém pořadí ho nalezneme na 27. místě.

Čtvrtým z kvarteta je Václav Juráň (B11), pro kterého byla tato sezona s licencí rovněž první. Stoprocentní účast a umístění mezi 16. a 32. místem mu vynesla konečnou 19. příčku v celkovém pořadí seriálu.

Hranice BMX Team v sezoně 2022.Hranice BMX Team v sezoně 2022.Zdroj: archiv Hranice BMX Team

Moravská liga – seriál závodů

Celkem sedm moravských měst hostilo letos čtrnáct závodů seriálu Moravské ligy, kterého se mohou zúčastnit jak jezdci s platnou licencí českého svazu cyklistiky (ČSC), tak i jezdci bez ní.

Díky tomuto faktu se mohlo těchto závodů zúčastnit celkem 9 jezdců hranického oddílu.

Mezi nelicencovanými se představili bratři Marek a Daniel Benešovi, kteří absolvovali shodně čtyři závody. Mladší Marek si vyjel jednou druhé místo a dvakrát čtvrté místo, zatímco starší Daniel si umístění na stupních vítězů vyjel hned dvakrát, když obsadil dvě třetí místa.

Jako další se mezi jezdci bez licence představil Boris Kotulek. Tomu se podařilo z celkových 11 odjetých závodů hned desetkrát postavit na stupně vítězů, pětkrát vyhrál a pětkrát byl druhý.

Licencovanou čtveřici Magda, Ondřej, Adam a Václav doplnili také Jakub Janda a Tobias Trunda, kteří absolvovali shodně jeden závod, na kterém obsadili 27. a 23. místo. Magdě Horákové se ve všech deseti odjetých závodech podařilo probojovat až do finále, ve kterém hned v pěti případech brala čtvrtou pozici, která jí náleží i v celkovém pořadí seriálu.

Všech 14 odjetých závodů, sedm finálových umístění s nejlepším výsledkem z Třince, kdy skončil druhý. Taková je bilance Ondry Horáka. V seriálu ML tak obsadil celkové 10. místo.

Adam Husák si také může zapsat 100% účast na všech závodech. Nejlepší umístění se mu podařilo zajet v nedalekém Přerově, kde obsadil 10. místo. Celkový seriál tak pro něj znamenal 19. pozici.

Vašek Juráň absolvoval také všechny závody, s nejlepším výsledkem rovněž z Přerova, kde skončil těsně před branami finále, tedy na deváté pozici. Po celkovém součtu mu náleží 16. příčka v seriálu ML.

Hranice BMX Team v sezoně 2022.Hranice BMX Team v sezoně 2022.Zdroj: archiv Hranice BMX Team

Seriály Slovenský pohár a Henky Cup

Hned dvakrát vycestovali jezdci Hranic na Slovensko. V prvním případě do malebného kraje Nízkých Tater, Liptovského Mikuláše, kde se v září konaly dva závody Slovenského poháru.

Svou premiéru na stupních vítězů zde zažil Václav Juráň, když se mu podařilo skvělou sobotní jízdou prokousat ze zadních pozic až na třetí místo. V neděli si dojel pro místo čtvrté. V celkovém pořadí seriálu obsadil, vzhledem k malému počtu odjetých závodů, 15. místo.

Magda Horáková zde obsadila dvě šesté místa, která jí v celkovém součtu stačila na 16. příčku v seriálu. Ondřej Horák si dojel pro 13. a 18. místo, což v celkovém seriálu vydalo na 28. pozici.

Druhou slovenskou zastávkou se stala v říjnu Dunajská Lužná, která hostila seriál závodů Henky Cup. Václav zde do puntíku zopakoval své výsledky z předešlé slovenské zastávky, když si dojel pro třetí a čtvrté místo. Ani na posledních závodech sezóny se Magdaleně nepodařilo probojovat na stupně vítězů, když skončila dvakrát těsně pod nimi na čtvrtém místě.

Ondru Horáka potkal v sobotu pád, ale i tak závod dokončil. Do nedělního již nastoupit nemohl a ze Slovenska si tak kromě 13. místa ze soboty odvezl i ruku v sádře.

Hranice BMX Team v sezoně 2022.Hranice BMX Team v sezoně 2022.Zdroj: archiv Hranice BMX Team

Velké ceny

Kromě již zmíněných seriálových závodů nebo MČR se hraničtí jezdci zúčastnili také celkem pěti dalších závodů vedených jako Velká cena. Nejlépe si na nich vedla Magda, když obsadila 8. místo na Open Season v Praze – Řepích. Ondra a Vašek si na tomto úvodním závodě sezony dojeli pro 16. a 19. místo.

V Pardubicích se konal Středoevropský pohár, na kterém si Ondra vyjel 25. místo a Vašek se umístil na 26. místě. Do nedělní Velké ceny Pardubického kraje nastoupil již pouze Vašek a domů si odvezl 23. místo.

Na závody All Stars Challenge do Benátek nad Jizerou se vypravil pouze Jakub Janda. V sobotním závodě si vyjel 27. místo, v nedělním si o čtyři příčky polepšil a skončil na 23. místě.

Hranice BMX Team v sezoně 2022.Hranice BMX Team v sezoně 2022.Zdroj: archiv Hranice BMX Team

Příprava na sezonu 2023

Od začátku listopadu nastoupili hraničtí jezdci na zimní přípravu v tělocvičnách a po novém roce je čeká soustředění v bikrosové hale na Slovensku.

Kalendář závodů pro rok 2023 ještě není oficiálně vydaný, nicméně již teď je potvrzeno, že se mimo obvyklé seriály a závody do Česka opět vrátí dvojzávod Evropského poháru, který budou hostit Benátky nad Jizerou.