Mládeži se letos dařilo, medailí a hodnotných výkonů letos nasbírali opravdu hodně.

A hlavně se po dlouhých šesti letech opět podařilo hranickému atletovi vybojovat medaili z Mistrovství ČR.

Dlouhé čekání na medaili ukončil v neděli 4. března Pavel Gadas. V atletické hale v Jablonci nad Nisou, kde probíhalo Mistrovství České republiky staršího žactva, vybojoval bronzovou medaili ve skoku dalekém.

Pavel byl letos hodně vidět. Byl největším sběratelem medailí z Mistrovství Moravy a na konci sezóny byl dokonce nominován na Mezistátní utkání staršího žactva, které se konalo v chorvatské Rijece, obsadil tam šesté místo ve skoku dalekém.

Na Mistrovství ČR vybojoval kromě halového bronzu z dálky ještě šesté místo ve stejné disciplíně a třinácté místo v běhu na 60 m pod otevřeným nebem.

Spolu s Tomášem Pepernikem a Adamem Oravou doběhli ve štafetě na 3× 300 m na devátém místě a posunuli dvacet let starý oddílový rekord. Tomáš Pepernik obsadil na MČR v běhu na 300 m čtrnácté místo.

Medailí z Mistrovství Moravy dovezli letos mládežníci celkem pět, opět se o to zasloužili stejní borci. Tu nejcennější vybojovalo opět trio Gadas, Orava, Pepernik ve štafetě na 3× 300 m.

Dvě stříbra dovezl Pavel Gadas ze skoku dalekého jak v hale, tak pod otevřeným nebem. Bronz přidal opět Pavel, tentokrát z běhu na 60 m venku, o poslední bronz se zasloužil Tomáš Pepernik z běhu na 300 m také pod otevřeným nebem.

I dalších umístěních do desátého místa bylo poměrně hodně, například čtvrtá místa Vojty Podjukla (3000 m), Pavla Gadase (60 m v hale) a Jana Pospíšila (přespolní běh) a pátá místa Lucie Důjkové (150 m), Vojty Podjukla (3000 m v hale) a Daniela Burděje (přespolní běh).

Celkem sedm umístění do třetího místa se podařilo vybojovat zástupcům hranické atletiky v Běžeckém poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje.

Pro pohár za celkové vítězství si půjdou Jaromír Šenkeřík v kategorii mladšího žactva a Vojtěch Podjukl v kategorii staršího žactva. Druhá místa v poháru vybojovali mezi nejmladšími dívkami Kristýna Podjuklová, starší žák Adam Orava a dorostenka Tereza Krausová. Třetí celkově skončili dorostenec Zdeněk Podjukl a Lubomír Bezděk v kategorii přípravek hochů.

Mládežnickým družstvům se ovšem letos tolik nevedlo. Družstva přípravek dívek i hochů dokončila svou krajskou soutěž na sedmých místech, je však třeba říct, že letos soutěžily spíše mladší děti.

Družstvo starších žáků obsadilo šesté místo. Oddíl uspořádal dvoje závody pro hranickou mládež, děti soutěžily před začátkem velkých prázdnin a v říjnu před koncem sezóny.

Z větších závodů pro atlety z širšího okolí oddíl pořádal tradiční Běh vítězství, 1. kolo Krajské soutěže družstev staršího žactva a Atletický čtyřboj pro základní školy.

V září také proběhl nábor dětí do oddílu, přibyla zhruba dvacítka nových atletů.

Tři dospělé medaile z Mistrovství Moravy

Dospělí atleti letos za mládeží medailově lehce pokulhávali. Bylo to způsobeno hlavně zdravotními komplikacemi největších opor, které vždy vozily medaile z Mistrovství Moravy, a účastnili se Mistrovství republiky.

Jedinou letošní účastnicí Mistrovství republiky (MČR do 22 let) byla Petra Vašinová.

Po dlouhých patáliích s bolavými okosticemi netrénovala prakticky celé jaro, bohužel se to projevilo také na jejím výkonu. Nepostoupila z rozběhu a celkově obsadila v běhu na 800 m desáté místo. S časem, za který loni brala čtvrté místo, by letos zvítězila.

Trochu mimo atletický kalendář jde Akademické Mistrovství ČR, na něm se objevili dva hraničtí atleti závodící za své univerzity. Radek Masař vybojoval stříbrnou medaili ve štafetě na 4× 100 m (Masarykova univerzita Brno), dále přidal šesté místo z běhu na 100 m a sedmé na 110 m překážek. Pavel Mráz (Univerzita Palackého Olomouc) obsadil dvakrát šesté místo v oštěpu a trojskoku, z halových „akademiček" přidal ještě osmé místo v trojskoku.

Medaile z Mistrovství Moravy dovezli letos dospělí atleti SK Hranice pouze tři.

Zlato brala Petra Vašinová v běhu na 1500 m v hale, stříbro vybojovala štafeta mužů na 4× 100 m ve složení Zbyněk Čech, Jan Dostál, Pavel Mráz a Radek Masař. Bronzovou medaili si odvezla Klára Úlehlová z halového pětiboje.

Družstva: muži na výbornou, ženy s rezervami

Trochu rozdílné to bylo v soutěži družstev (II. liga, skupina D1), mužům se dařilo výborně, ženy letos disponovaly ještě menším počtem závodníků než v minulých letech a určitě by si představovaly lepší pozice.

Družstvo mužů v základní části obsadilo druhou pozici za suverénním Třincem. V baráži o první ligu, která se konala v září v Třinci, obsadili muži tu nejlepší pozici, jakou mohli – čtvrtou (do I. ligy postupovaly tři týmy).

Postup by byl sice krásný, ale hranickému družstvu vzhledem k jeho složení (starší zkušení atleti doplnění o mladé závodníky sbírající zkušenosti) nejvíce vyhovuje právě II. liga, výborně si zazávodí všichni.

Ženy vybojovaly po čtyřech kolech třetí místo. V neuvěřitelně nabité baráži na ně pak zbyla osmá pozice z deseti týmů.

Nejvíce bodujícími závodníky byli sprinter Jan Dostál a hostující vrhačka Kristýna Hermannová. 

(skA)