Začneme u klasických Mistrovství ČR.

Nejúspěšnějším hranickým atletem se stal junior Matyáš Řihák, který si letos na krk pověsil hned tři medaile. Tu první vybojoval na Mistrovství ČR v hale ve vrhu koulí a byla z bronzového kovu, následoval bronz z hodu diskem pod otevřeným nebem.

Největší radost si Matyáš udělal na konci prázdnin, kdy vybojoval stříbro v hodu diskem mezi muži do 22 let.

O čtvrtou hranickou medaili se zasloužil dorostenec Vojtěch Podjukl. V nádherném závodě na 3000 m v hale doběhl na druhém místě.

Stejní dva borci se stali Mistry ČR v soutěži družstev. Matyáš hostoval za družstvo juniorů Sokolu Opava, Vojta letos závodil za dorostence AK Olomouc.

O poslední dvě republikové medaile se zasloužily dvě dámy na Mistrovství ČR veteránů v půlmaratonu. Iva Podjuklová doběhla ve své kategorii třetí, Zdeňka Tvrdá ve své kategorii dokonce zvítězila.

Atmosféru mezinárodních závodů si užili opět naši dva nejúspěšnější atleti – Matyáš Řihák a Vojtěch Podjukl. Matyáš startoval na třech mezinárodních akcích. V zimě si užil dva halové mítinky v Německu a Rakousku, v létě startoval na Zlaté tretře v Ostravě. Vojta na začátku června reprezentoval ČR na mezistátním utkání dorostenců ve slovenské Trnavě.

Když už jsme u výčtu mezinárodních startů, nesmíme zapomenout ani na pětičlennou minivýpravu, která reprezentovala Olomoucký kraj na 5. Olympiádě de Tricolore a dovezla spoustu medailí. V Itálii závodili Vojtěch Podjukl, Vojtěch Vávra, Adam Orava, Adéla Zdražilová a Tereza Birnbaumová.

Když se ohlédneme za Mistrovstvím Moravy a Slezska, napočítáme devět medailí, z toho čtyři zlaté. Tituly Mistrů Moravy a Slezska vybojovali junior Matyáš Řihák (koule v hale, disk), mezi muži Svatopluk Uvízl v závodě na 400 m překážek a Klára Úlehlová na stejné trati mezi ženami.

Stříbro vybojoval opět Matyáš, tentokrát v kouli pod otevřeným nebem a Michaela Hynčicová v halovém pětiboji žen. Pro bronz z halové patnáctistovky si doběhl dorostenec Vojtěch Podjukl, stejný kov si na krk pověsil Svatopluk Uvízl po závodě na 110 m překážek.

O třetí bronz se zasloužila mužská štafeta na 4× 400 m ve složení Svatopluk Uvízl, Rostislav Kolář, Vojtěch Vávra a Miroslav Pšenica. Trochu smolných je pak dalších deset čtvrtých míst.

Mládí vpřed

Mládež letos také nezahálela, činila se hlavně v běžeckém poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje. Pohár letos čítal celkem devět závodů, do celkových výsledků se započítávalo nejlepších šest. Hranickému oddílu letos přinesly radost čtyři umístění na bedně.

Nejlépe si vedl v kategorii starších žáků Tomáš Dvořák, který posbíral nejvíce bodů a vybojoval první místo. Další tři medaile jsou bronzové. V kategorii přípravek hochů obsadil třetí místo Ladislav Procházka, v mladších žákyních Kristýna Podjuklová a mezi dorostenci Vojtěch Podjukl.

Nyní přejděme od individuálních výkonů k týmovým. Pro družstvo mužů to byl letos tak trochu zkušební rok. Po loňském vysněném postupu do I. ligy si hranický oddíl letos vyzkoušel, jaké je to závodit na dvou frontách. Výkonnostně silnější závodníci tvořili „A-tým", který nastoupil v I. lize, ti co si na první ligu netroufali, tvořili „B-tým", který soutěžil ve II. lize.

Hranické áčko sice nemělo ambice prát se s nejlepšími moravskými týmy o přední umístění, ale chtělo alespoň důstojně reprezentovat. Příliš mnoho nemocí nebo zranění vyřadilo klíčové opory týmu z jednotlivých kol, také výběr hostujících závodníků letos nebyl nejlepší.

Postup a sestup

Hranické družstvo tedy skončilo v I. lize poslední a sestoupilo. Nejvíce bodujícím hranický závodníkem se stal Matyáš Řihák. Mladým hranickým borcům se ale v první lize zalíbilo a příští rok by se rádi pokusili opět vybojovat postup. Druholigový tým vybojoval slušné čtvrté místo. Nejvíce bodujícím závodníkem byl Miroslav Pšenica.

Družstvu hranických žen se letos dařilo velmi dobře. Těžilo nejen ze svých kmenových závodnic, ale letos také z hostujících atletek.

V sedmileté historii účinkování hranického družstva žen ve druhé lize se teprve podruhé stalo, že hranické atletky ovládly kolo. Stalo se tak na posledním čtvrtém kole v Třinci. Celkové druhé místo je velkým úspěchem. Nejvíce body družstvu přispěla Klára Úlehlová.

Mládeži se nedaří

Co se týče mládežnických družstev, bylo to letos slabší. Družstva staršího žactva letos kvůli malému počtu závodníků v těchto kategoriích SK Hranice nestavěl vůbec. Starší žákyně Adéla Zdražilová a Tereza Birnbaumová hostovaly za družstvo AK Olomouc.

Družstva mladšího žactva sice klub do Krajské soutěže postavil, ale hned prvního kola se Hranice nezúčastnily kvůli kolizi závodů s naší Čokoládovou tretrou. Na další dvě kola jel malý počet závodníků. Obě družstva tak pochopitelně skončila na posledních šestých místech.

V přípravkách to nebylo o moc lepší. Minimální počty závodníků na jednotlivých kolech způsobily, že hranická družstva skončila na sedmém (chlapci), resp. osmém místě (dívky). Do hranického oddílu sice chodí velký počet dětí ve věku přípravek, ale jakmile dojde na závodění, někteří dávají přednost jiné činnosti. Individuálně se prosazoval hlavně Ladislav Procházka. Ten například suverénně zvítězil v Krajském přeboru přípravek ve víceboji.

Pořádání závodů je další aktivitou hranického oddílu. Letos klub pořádal druhé a třetí kolo druhé ligy. Náročné to bylo především proto, že ve stejný den závodilo áčko na I. lize na druhém konci Moravy, béčko a družstvo žen závodilo doma ve II. lize a zároveň musel SK Hranice najít dalších asi 35 lidí, kteří se postarají o bezproblémový chod závodů.

V sobotu 11. dubna proběhly tradiční závody – 48. ročník Běhu vítězství a 44. ročník Hranické dvacítky, v letošním roce k tomu poprvé přibyl také 1. ročník Hranické desítky. Krásné počasí přilákalo rekordní počet účastníků. Celkem se v tento den představilo 375 závodníků. Dále pořádali Otevřené okresní přebory, poprvé regionální kolo Čokoládové tretry, 2. kolo Krajské soutěže družstev mladšího žactva a také dvoje závody pro drobotinu. Podzimního Zavírání dráhy se zúčastnilo rekordních 89 mladých hranických atletů.

Nárůst počtu dětí v kategorii přípravek se projevuje i na celkovém počtu členů oddílu, který vykazujeme každým začátkem roku. Pro letošek to bylo 210 členů, z toho mládeže do 19 let 132. Pod svazem měl SK Hranice k 1. lednu registrovaných 79 závodníků. O chod oddílu se momentálně stará dvanáct trenérů. (skA)