Běžeckou akci letos hodně ovlivnilo chladné a deštivé počasí. I kvůli nepříliš příznivým podmínkám tak odolaly jak rekordy traťové, tak i ty divácké. Letošní účast nejen fanoušků, ale i samotných závodníků byla za posledních osm let pouze průměrná.

Podle věkových rozdílů se soutěžilo celkem ve dvaceti kategoriích. Na start hlavního závodu se tentokrát postavilo 91 závodníků.

„Dvacítku loni běželo sto osmnáct závodníků, letos je to jednadevadesát účastníků. Vítězové z minulého ročníku nepřijeli, protože jsou na mistrovství republiky v Pardubicích. Je tady ale závodník z Polska, který loni doběhl na třetím místě. Myslím, že letos má velkou šanci vyhrát,“ uvedla těsně po odstartování hlavního běhu ředitelka závodu Jana Černá.

Její odhady se však v cíli úplně nepotvrdily. Osmatřicetiletý Tomasz Chawawko totiž doběhl na druhém místě o necelou minutu ho s dosaženým časem jedna hodina a jedenáct minut předběhl Petr Vymazal z Grymova.

Místo v parku na stadionu

Tento tradiční podnik se letos kvůli probíhající rekonstrukci parku Československých legií konal na stadionu Sportovního klubu Hranice. Tratě do pěti set metrů se běžely na atletické dráze. Vytrvalci se pak museli vypořádat se smíšeným podkladem. Kromě atletického povrchu se běželo po asfaltu a také na trávě.

Závodníci ale přijali pořádání akce přímo na stadionu s pozitivními ohlasy.

„Dokonce říkali, že by to tak mělo zůstat napořád. Je pravda, že je to atraktivnější diváky, kteří vidí dobíhající běžce, a my můžeme závěrečné metry na atletickém oválu lépe okomentovat. Pořádání akce v parku je ale už zažité. Je to také blíže centru města a akce tak přiláká více diváků,“ doplnila Jana Černá.

Hranickou dvacítku, hlavní běh sobotní akce, letos odstartoval zastupitel Miroslav Wildner

Krátkodobé uzavírky

Letošní ročník Běhu vítězství a Hranické dvacítky byl součástí Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje pro rok 2012. Díky vybudované tradici lze tento projekt do značné míry začlenit do celospolečenských akcí spojených s nárůstem cestovního ruchu. Každý závodník také dostal propagační materiál významných sportovních či kulturních akcí Olomouckého kraje i regionu Hranicka.

Na plynulost akce i dopravního provozu, který byl kvůli závodům v některých ulicích částečně omezen, dohlíželo několik městských a státních policistů. V blízkých ulicích museli řidiči počítat s krátkodobými uzavírkami.

„Chtěla bych moc poděkovat státní policii, městským strážníkům i společnosti Ekoltes Hranice. Právě z dopravní situace v průběhu závodů jsme měli velké obavy. Možná se to nezdá, ale v dopoledních hodinách panuje v této oblasti poměrně hustý provoz,“ uzavřela ředitelka závodu Jana Černá.