Zasvěcení už tušili – stal se jím bronzový medailista z veteránského mistrovství světa v maratonu, kanoista Tomáš Smýkal.

Devětatřicetiletý závodník a trenér Klubu vodních sportů Hranice tak převzal z rukou Petra Laciny, kouče olympijského vítěze Lukáše Krpálka, ocenění za celoživotní dřinu a odříkání.

Sám přitom neměl celý život na růžích ustláno a svému sportu vděčí za mnohé.

„Přišel jsem jako hubený, otrhaný kluk. V loděnici mě přijali jako rodinu,“ prozradil devětatřicetiletý vyznavač nejdelších tratí.


Pane Smýkale, gratuluji, čekal jste prvenství?
Nečekal jsem to, že mě někdo takto vyhlásí. Zvlášť když mi podá ruku skoro olympijský vítěz (usmívá se). Je to paráda.

Pokolikáté se účastníte hranického sportovce roku?
Byl jsem tady podruhé, minule jsem se ale jen zúčastnil. To mě nevzali na svět, přestože jsem se nominoval. To bylo takové zklamání. Chtěl jsem už skončit kvůli byrokracii a politice. Podporují se velké oddíly, já jsem z malého. Člověk musí mít velkou sílu a trpělivost, aby se z tak malého oddílu prosadil.
Jak si ocenění v takové konkurenci vážíte?
Konkurence byla veliká, vážím si toho hodně, ale nemám na tom zásluhu jen já. Zásluhu na tom má i můj trenér, který už tady není, nedávno zemřel, a je to vlastně pro něj. Závodili jsme spolu, trénovali jsme spolu do posledních chvil. Nakopl mě, to se nedá vysvětlit. Poděkování patří i Klubu vodních sportů Hranice, dalším lidem a všem sponzorům, kteří mi věřili.

Můžete o dotyčném trenérovi říct něco víc?
Byl to Milan Bartoš mladší, ale i jeho otec. Pak samozřejmě spousta dalších koučů. Teď se snažím trénovat sám, mám tu i dceru, kterou taky trénuji, stejně jako dalších patnáct dalších dětí. Snažím se jim být vzorem. Nedělám to jenom proto, abych vyhrával a měl nějaká ocenění, ale hlavně pro ty děti, aby měly motivaci. Sám jsem byl dítě ulice, přišel jsem do loděnice jako hubený, otrhaný kluk. Ale v loděnici mě přijali jako rodinu.
Jaký tedy byl váš životní příběh?
Vyrůstal jsem v rozvedené rodině, za komunismu to byla ostuda. Byl jsem terčem posměchu a urážek. Lítal jsem po ulici, až jsem našel ten správný oddíl, Klub vodních sportů Hranice pod vedením Milana Bartoše staršího a mladšího a spousty dalších lidí, kteří se kolem toho motali. Věřili mi, přestože jsem třeba neměl velký talent. Měl jsem ale vůli bojovat. Začal jsem až ve čtrnácti letech, výsledky přišly později. Je to otázka vůle, odříkání a skromnosti.

Jak se vám daří v této sezoně? Jaké máte plány?
Už mám teď odjeté závody. Získal jsem jedno zlato, jeden bronz a čtvrté místo na republice na pěti kilometrech. Teď v sobotu odjíždím na Orlický maraton, bude to trať na třicet kilometrů. Zvládnu se i nominovat na mistrovství světa, to je ale až daleko v Africe, tam bohužel nepojedu. Je to ale ještě daleko, uvidíme, jak to dopadne.


Mistrovství světa, to by ale byl zase vrchol kariéry, je to tak?
Vrchol už byl. Bylo to mistrovství světa v loňské sezoně. Byl to sen mého trenéra, abych se stal sedmým členem hranického oddílu, který byl na mistrovství světa. Splnil jsem mu to. Jsem navíc jediný maratonec, kdo reprezentoval hranický oddíl i Českou republiku.

Chtěl byste závěrem něco sám říct?
Chtěl bych všem oddílům vzkázat, ať nepřehlížejí děti z ulice. Kolikrát mají velký talent, ale nemají peníze. Můžou skončit někde u feťáků a podobně. Třeba by i chtěly sportovat, ale nejsou peníze. Sponzoři by se měli zaměřit i na tyto děti.