Akci pořádá místní Klub juda Hranice (KJUS) a jedná se o největší turnaj tohoto charakteru nejen v Olomouckém kraji, ale i v celé České republice.

V jeden den tak na čtyřech tatami zápolilo celkem 261 soutěžících z šedesáti klubů a šesti států (Česko, Polsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Itálie). Představila se zde ta nejmenší děvčátka ve věku šesti let, mladé dorostenecké naděje i zkušené judistky, často reprezentantky svých zemí.

Například dorostenecký a juniorský výběr Berlína čítal sedm závodnic, z nichž žádná neodjížděla domů bez medaile. Do Hranic se dostavil prezident Slovenského svazu juda, Slovenský svazový trenér a jako trenér reprezentačního družstva dorostenek pak Jozef Krnáč, slovenský hrdina a stříbrný medailista z OH v Atlantě.

Samozřejmě nechyběl ani kompletní juniorský a ženský reprezentační výběr připravující se na boje o účast na šampionátech. Reprezentantky měli ve svém středu i polští zástupci, stejně jako klub z italského Asti.

Této konkurenci se postavila česká reprezentace, v čele s Lucií Chytrou, stříbrnou z MEJ a pátou z MSJ. Zimní pohár byl totiž již po několikáté zařazen mezi povinné soutěže pro všechna ženská reprezentační družstva ČR, což je tím nejvyšším oceněním, kterého se může organizátorům dostat. Bohužel tím však veškerá podpora ČSJu končí.

Bez pomoci města Hranice a mnoha sponzorů, by se taková soutěž vůbec nemohla uskutečnit. Slavnostního zahájení se ujal starosta města Miroslav Wildner, který rovněž předal i cenu nejlepší judistce pořádajícího klubu za rok 2008, Nicole Raškové, jež zvítězila v internetové anketě zveřejněné na stránkách KJUS Hranice.

Po slavnostním úvodu již patřily žíněnky nejprve těm nejmladším, benjamínkám a mladším žačkám a postupně pak přicházely na řadu kategorie starší. Vše vrcholilo v časných odpoledních hodinách nádhernými zápasy v kategoriích juniorek a žen.

A právě v nejmladších kategoriích se hranickému klubu juda dařilo nejvíce. Zlatou medaili za první místo v hmotnostní kategorii do 21 kg benjamínek získala Vendulka Kratochvílová a protože zde neměla soupeřku, startovala i v hmotnostní kategorii do 23 kg, kde obsadila vynikající druhé místo.

Druhá benjamínka, Hanka Holajová skončila v hmotnosti do 28 kg na pěkné sedmé příčce. Až do finále hmotnostní kategorie do 44 kg mladších žaček se podařilo probojovat Kristýně Dvořákové. Zde sice soupeřce podlehla, i přesto je však stříbrná medaile nesporným úspěchem.

Ještě lépe si vedla mezi staršími žačkami výše zmiňovaná Nicola Rašková. Potvrdila, že ne nadarmo byla vyhlášena judistkou roku a s přehledem obsadila nejvyšší stupínek v hmotnostní kategorii do 36 kg starších žaček. Poslední stříbro přidala na konto pořádajícího KJUS Hranice Michaela Cahlíková, která skončila druhá mezi ženami v kategorii nad 78 kg. Sedmou pozici potom vybojovala poslední hranická účastnice, Hana Šafaříková ve váze do 70 kg.

Všechny tyto úspěchy zajistily Klubu juda Hranice celkové šesté místo v hodnocené klubů. Z šedesátky týmů byl KJUS nejlepším celkem Olomouckého kraje a třetím nejlepším českým účastníkem. Vítězem hodnocení klubů se stal ŠK Zemplín Michalovce ze Slovenska s šesti medailemi, na druhém místě skončila Polisportiva Asti z Itálie rovněž se šesti medailovými úspěchy a třetí místo bral SKP Ostrava s pěti cennými kovy.

Podrobné výsledky naleznete na webových stránkách klubu: www.judoklubhranice.czweb.org

Poděkování organizátorů patří nejen městu, ale i sponzorům a všem ostatním, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na zdárném průběhu turnaje. Organizačně šlo o jeden z nejlepších ročníků v celé historii. Nezbývá tedy než se již těšit na rok 2010 a 16. ročník Zimního poháru.

Daniel Navrátil