Zejména první dva jmenovaní byli v loňské sezoně základními články týmu Železa. Družstvo částečně změnilo sestavu a do turnaje nastoupilo bez těžké váhy, ale i se ztrátou jednoho bodu se tým vyrovnal bojovností, ale na lepší než průběžné 5. místo to nestačilo.

Sestava: 60 kg Jakub Horák, Jan Mazan, 66 kg Adam Kahánek, Michal Posmyk, 73 kg Dalibor Ředina, 81 kg Martin Řezáč, 90 kg Jiří Pavelka a Vratislav Machač, kdy vždy jeden z těchto judistů nastoupil v kategorii do 100 kg, +100 kg neobsazena

V prvním zápase proti Turnovu tým smolně podlehl. První body získaly dvě lehké váhy Horák a Posmyk, poté soupeř dvěma vítěznými zápasy srovnal. Další dvě utkání skončila remízou, a tak o vítězi duelu rozhodlo neobsazení váhy týmem Železa.

V dalším zápase proti týmu Blučiny, který je nováčkem v lize, se zápas bez problému od začátku do konce vyvíjel pro Hranice. V dalším utkání proti SKP Jičín prohrálo družstvo opět neobsazením poslední váhy, a to 4:3, když bodovali Mazan, Kahánek a Pavelka.

Proti Blansku očekával trenér Jakubík vítězství, ale družstvo vlastními chybami podlehlo nečekaně 4:2 a stejným výsledkem skončilo i utkání proti domácímu celku, který stavěl na zkušenosti bývalých reprezentantů.

Trenér Jakubík hodnotí první kolo takto: „Kluci dřeli, ale chybělo nám trochu štěstí. Byla znát absence kluků, kteří posílili Olomouc, ale s tím se musíme vyrovnat. V tomto kole bych vyzvedl výkon Kahánka a Pavelky.“

Ve stejný den jako ligaři se v rakouském Vocklabrucku představila trojice nadějných dorostenců Železa Hranice, kteří se ucházejí o reprezentační kimono. Na turnaj pod vedením trenéra krajského výběru odejeli Tomáš Beran, Petr Pírko a Robert Trojnar, aby zde poměřili síly se soupeři z osmi států.

První dva jsou v této kategorii nováčky. Tomáš startující ve váze do 46 kg předvedl bojovný výkon, ale po chybě sudího podlehl a do dalších bojů nezasáhl. Petr ve váze do 66 kg předvedl slušný výkon, v úvodním kole zvítězil, ale poté podlehl dalšímu závodníkovi z ČR.

Zkušený Robert se představil ve váze do 60 kg. Cílem tohoto závodníka je nominace na letošní ME a tento turnaj je přípravou na nadcházející turnaje série Evropského poháru. Robert se prezentoval slušným výkonem, když po třech vítězstvích prošel mezi čtyři nejlepší, kde se utkal se švýcarskou jedničkou.

Po vyrovnaném utkání rozhodovalo nastavení, kde však borec z Hranic udělal chybu a spadl do utkání o třetí místo. Zde neprokázal hlad po vítězství a podlehl, obsadil tak konečné 5. místo. Příští týden se představí v chorvatském Zagrebu a bude bojovat o první body do Evropského žebříčku.

Zbytek dorosteneckého družstva odejel bojovat na první kolo Moravské ligy do Tvrdonic, aby zde svedli boje o první body do letošního ročníku.

Sestava: 50 kg Adam a David Kolářovi, 55 kg Jan Kolář, 60 kg Ondřej Gajdoš, 66 kg Miroslav Hanák, 73 kg Michal Šuta, váhy 81,90 a +90 kg neobsazeny

Družstvo ztrácelo na své soupeře tři body, ale turnaj nevzdalo, bojovalo a trenér byl s výkonem více jak spokojený. Proti kompletnímu celku Olomouce prohráli hraničtí jen těsně 3:4, proti Kosticím se tým vybičoval a dokázal remizovat 4:4, aby poté tvrdě podlehl celku Pezinku 1:5.

V posledním utkání proti Brnu družstvo bojovalo, ale i v tomto utkání podlehlo 2:5. Pro další kola tým posílí o závodníky, kteří startovali v Rakousku a vrátí se zpět do boje o vítězství.

Marek Nádvorník