Hlavním zájmem pravidelně závodících hranických bikerů jsou především velmi populární maratóny horských kol. Ty mají většinou 90 až 125 kilometrů v náročném horském terénu s převýšením až 3500 metrů.

Přestože se tyto závody těší rostoucímu zájmu účastníků, s čímž logicky roste i konkurence, hranickým závodníkům se daří.

Týden co týden vyrážejí za závody do různých koutů naší republiky a mezi mnohdy i více než tisícovkou závodníků se zdaleka neztrácejí. A úspěchy vozí i ze zemí za hranicemi České republiky.

Zpět ke kolům Kellys

Nejúspěšnějším bikerem z Hranicka je jednoznačně dvaatřicetiletý Karel Hartl, který se horským kolům věnuje pět let.

A zdá se, že zraje s věkem, neboť poslední sezona mu vyšla zatím ze všech nejlépe – stal se mistrem republiky v kategorii Masters, zcela ovládl i Český pohár v bikemarathonu a z Mistrovství Evropy Masters, které se jelo v rakouském Grazu, si dovezl stříbro.

Odhodlání, s jakým Karel Hartl takřka každý den trénuje, je obdivuhodné. Za rok najede 25 tisíc kilometrů, což je větší půlka rovníkového obvodu Země. Vstává před pátou a na kolo vyráží odpoledne po práci. Často se přitom vrací z tréninku až za soumraku.

„Více mi sice vyhovují tréninky ráno, ale musel jsem se přizpůsobit režimu v zaměstnání,“ vysvětluje Hartl, který v hranické firmě vytváří stropní prvky stavebních systémů pro výstavbu domů.

Přestože sezona 2009 v barvách pražského týmu Subway – Unibon – Marin byla pro hranického maratónce dosud nejúspěšnější, s týmem se loučí.

Jeho novým sportovním domovem se stává jiná pražská ekipa, a to Kellys – Bikeranch, kde zakotví vedle Petra Tatíčka a Michala Bubílka, rovněž výtečných závodníků. Pro Karla tento krok také znamená návrat do sedla kola značky Kellys.

„Určitě jsem rád. Budeme mít k dispozici špičkové vybavení v podobě nejvyššího modelu Sabotage, čímž se trochu srovnají rozdíly mezi mnou a profesionály z české špičky,“ raduje se Karel.

Zbrusu nový MTB tým

Návrat do takřka rodinného zázemí vlastního oddílu zažije i další hranický závodník, Tomáš Gladiš. I jemu se v loňském roce poměrně dařilo.

Povedlo se mu udržet stoupající tendenci svých výsledků a připsal si na své konto sedm pódiových umístění, z toho tři vítězství.

Na trati Südtirol Dolomiti Superbike, jednoho z nejtěžších evropských maratónů v italských Dolomitech, dojel mezi amatéry druhý a podobného výsledku se dočkal i na trati Grazer BikeMarathonu v Rakousku, kde skončil mezi hobby jezdci sedmý.

Stejně jako Karel Hartl se ale i Tomáš rozloučil s týmem, v jehož dresu vloni závodil, a vrátil se zpět mezi kamarády z hranického HB MTB Teamu.

Záštitu nad tímto oddílem převzal jihočeský výrobce kol značky Galaxy, takže hraničtí bikeři budou tento rok vystupovat pod názvem Galaxy Team Hranice.

Zcela nové dresy, které si hraničtí bikeři pro nadcházející rok připravili, opustily tradiční barevnou kombinaci a nově je budete vídat v zeleno – bílých dresech. Oddíl také spustil nové webové stránky www.galaxyteamhranice.cz.

Další novinkou je, že se hranický oddíl přes zimu o polovinu rozrostl, čímž již překračuje hranice regionu. Bikery Tomáše Gladiše, Bronislava Ivana a Miroslava Grammera doplní trojice cyklistů z Kopřivnice: Jiří Novotný, Dušan Pargač a Vít Pavlík.

Kromě účasti v největších maratónech horských kol v České republice tým opět plánuje závodit i v zahraničí a díky novým posilám budou jeho barvy vidět i v závodech silniční cyklistiky.

Již tento týden Galaxy Team Hranice vyráží najíždět objemové kilometry na tréninkové soustředění do jihoslovenského Štúrova.

MIROSLAV CHLÁDEK