Na toto významné setkání se vydali i tři karatisté z Hranic. Jeden z vedoucích trenérů René Matuška a jeho žáci, dnes přátelé a také trenéři Michal Frajs a Kamil Zobaník.

Cílem jejich výpravy bylo potvrzení kvality učení hranických učitelů a předávání dále tradičního pojetí umění Karate, osobní setkání s mistrem Karate stylu Shotokan, vysvětlení technik dýchání u vyšších sestav Kata, jedinečná příležitost setkat se s takto významnou osobností v Karate, jež dosáhla nejvyššího možného stupně v tomto umění.

Mistr Hirokazu Kanazawa se narodil v roce 1931 v prefektuře Iwate v Japonsku. Byl žákem mistra Funakoshiho, zakladatele moderního Karate pocházejícího z Okinawy.

Mistr Kanazawa ve svých 78 letech vypadal velice vitálně. Doslova karatistům s mistrovskými stupni zamotal hlavu při výkladu pokročilejších technik. V sobotu probíhal čtyřhodinový trénink s přestávkou.

Bylo to fyzicky náročné. Mistr rád vzpomínal na svého učitele, vyprávěl zážitky z učení a přitom účastníky semináře nechal stát hodiny v nízkých postojích Karate. Vše kompenzoval detailnějším vysvětlením technik, správných principů a dýchání. Večeře s mistrem byla opět velkým zážitkem.

Vyprávěl o budování charakteru karatisty a použití Karate Do jako životní cesty. Na rozloučenou všem podal ruku a pokorně se uklonil. I nedělní tříhodinový trénink byl plnohodnotný a hraničtí karatisté odjížděli ze semináře spokojeni a plni dojmů, které předají svým žákům.

(rm)