V jednu hodinu odpoledne je odstartoval průvod, který prošel za zvuků dechové hudby z Hustopeč pořádající vesnicí Rouské. Na výletišti pak závodníky čekaly soutěže a diváky spousta doprovodného programu.

Hry zahájila předsedkyně mikroregionu Miluše Stržínková, která přivítala výpravu z polského Kluczborku. „Jsme moc rádi, že naše polské přátele můžeme přivítat zrovna u jubilejního desátého ročníku,“ řekla Stržínková. „Před dvěma lety byli lidé z mikroregionu u nás a my doufáme, že na něj vzpomínají v dobrém a že stejně tak budeme my vzpomínat na náš pobyt tady,“ řekla manažerka Eva z Kluczborku. Do boje s týmy, které vyslaly jednotlivé obce, se zapojila i jejich dvě družstva.

Soutěžící soupeřili v pěti disciplínách. „Tyto disciplíny jsou každý rok podobné a jsou rozdělené na sportovní, zábavné, specifické, hudební a vědomostní,“ řekla manažerka mikroregionu Pavla Krbálková. První soutěž byla zaměřena na sport a závodníci v ní museli překonat vytyčenou dráhu nejprve po jednom s vajíčkem na lžičce, pak po dvojicích se svázanýma nohama, jeden s druhým na zádech a nakonec v pozici „trakaře“.

Vědomostní soutěž, která prověřila znalosti soutěžících nejen o záhoranském mikroregionu, ale také o oblasti Kluczborku, zvládla všechna družstva bez zádrhelů. Ještě před tím, než se z nebe spustil silný déšť, který organizátory donutil přerušit akci, stihli závodníci soutěž specifickou, při níž přenášeli pomocí brčka vodu z hrnce do nádoby vzdálené několik metrů.

Po silné bouřce zvládla družstva ještě štafetu s tenisovým míčkem pod bradou, pak přišla druhá vlna přívalových dešťů. „Poslední hudební disciplínu jsme úplně zrušili a přešli rovnou k vyhodnocení,“ vysvětlili porotci, kteří na průběh soutěže dohlíželi. Konec soutěže patřil starostům, případně velitelům jednotlivých družstev, mezi něž vypustili organizátoři sele. Kdo sele chytil, ten ho i získal. Nakonec se šťastným majitelem stala obec Rakov.

Po první disciplíně závodníci z Horního Újezda říkali, že se neodvažují tipovat vítěze, protože zajíci se sčítají až po honu. Nakonec se jejich úlovky ukázaly jako nejlepší, a tak se letošním vítězem stala právě obec Horní Újezd. Stříbrná příčka patří Malhoticím, bronz Býškovicím.

Samotné soutěže doplnil bohatý doprovodný program. „Na Hrách vystoupily mažoretky Bystřinky, které zpestřily i průvod obcí, finalistka miss aerobic Denisa Biskupová, Rousecká dráčata, taneční skupina Marie Ševčíkové a večer Staří páni z Opatovic. Dokonce přijel i polský kouzelník,“ řekla Krbálková. Děti zabavilo Zemanovo loutkové divadlo, bungee jumping trampolína a skákací hrad.

Petra Andrýsková