Předchozí
1 z 3
Další

Hello, my friend!

Své vrstevníky převyšoval už od svých šesti let a prvních turnajů v minitenise. Ve třinácti už táhl českou reprezentaci do 14 let k bronzu z domácího mistrovství světa družstev, Zlatého kanára pro talent roku mezi chlapci nicméně získal „až“ v roce 2021, kdy mu bylo šestnáct.

Velký zájem veřejnosti a médií vzbudil Jakub Menšík nedlouho poté. Ve finále dvouhry juniorského Australian Open sice padl s Američanem Kuzuharou 6:7, 7:6 a 5:7, jeho vůle a bojovnost, kdy musel kurt opouštět v křečích a na vozíku, ale poprvé učarovala tenisovému světu.

A také Novaku Djokovičovi. Ten si českého talentu v Melbourne nemohl nevšimnout a hned pár dní po těsně prohraném finále Menšíkovi sám poslal na mobil video s pozdravem: „Hello, my friend!“

„Nevěřil jsem svým očím a uším, ten, kdo mě oslovuje jako svého přítele, je opravdu můj velký tenisový vzor a světová jednička Novak Djokovič! Říkal, že viděl moje finále, kdy mě na konci třetího setu chytly křeče do stehen, ale já se snažil i za cenu velkých bolestí zápas dohrát. Obdivně se vyjádřil k mému výkonu, a co je hlavní, pozval mě spolu s mým týmem do svého tenisového centra v Bělehradu, abychom si spolu zatrénovali,“ komentoval Jakub Menšík.

Jakub Menšík s Novakem Djokovičem.Jakub Menšík s Novakem Djokovičem.Zdroj: archiv J. MenšíkaS trenéry tedy zamířil do Djokovičova tenisového centra, kde mu hvězda každý den věnovala dvě hodiny na kurtu. Menšík také mohl sledovat nejlepšího světového tenistu při práci, poslouchat jeho rady a využívat veškerý servis jeho týmu. Od kondičních cvičení, přes fyzioterapii po regeneraci.

„Ze začátku jsem vůbec nevěřil, že je to skutečnost,“ přiznal Jakub Menšík. „Mohl jsem dělat všechno, co on, a díky tomu nahlédnout pod pokličku tréninkového programu. Nebylo nic, na co by neodpověděl mně nebo mým trenérům,“ popisoval.

Pátý den pozval Djokovičův tým Menšíka s doprovodem do Síně slávy ve vyhlášené tenisové restauraci v Bělehradě. „Když jsem viděl všechny ty poháry a trofeje, uvědomil jsem si a představil si tu dlouhou cestu, kterou musí člověk urazit, a co všechno musí dokázat, aby se stal světovou jedničkou. Nezbylo mi, než se hluboce Novakovým výkonům poklonit,“ říkala česká naděje.

Milý, vnímavý a normální člověk

Už po Australian Open Jakub Menšík zmiňoval Novaka Djokoviče coby svůj obrovský vzor a inspiraci. „Přiblížit se k němu bude velice těžké, ale je to můj vzor a budu se snažit vyrovnat jeho výsledkům,“ zmínil. Nyní už dobře ví, jak vysoký cíl si stanovil.

„Stal se pro mě velkou inspirací i v dalších věcech, které podniká. Je až neuvěřitelné, jakou pozornost věnuje mladým hráčům, s jakou lehkostí jim předává svoje know-how, jak se s nimi dělí o své zkušenosti,“ vyjmenoval Menšík.

A jaký byl Novak Djokovič při osobním setkání z očí do očí? „Chová se jako úplně normální člověk, který si s vámi popovídá o všem, je milý a vnímavý. Velkou péči také věnuje svému zdraví, pečlivě naslouchá svému tělu i mysli a vše dělá opravdu naplno – i proto je tak dobrý. Těším se, že neocenitelné zkušenosti, které jsem od něj získal, zařadíme do mých tréninkových plánů i zápasů,“ zmínil Jakub Menšík.

Nevídaná série

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Vyhrát vytoužený juniorský grandslam se mu nepodařilo, přesto byl rok 2022 pro Menšíka veleúspěšný. Vyšplhal se na pozici juniorské světové dvojky a poté opět zaujal širokou veřejnost, tentokrát díky fantastické vítězné šňůře na konci roku.

Ta se zastavila na čísle 17, prohra přišla až v České extralize, kde však ještě stihl porazit třeba i o 12 let staršího Pavla Nejedlého. Úspěšnou sezonu nicméně završil vítězným hattrickem ze tří podniků ITF.

„Nakoplo mě to. Dokázal jsem si, že můžu na takové úrovni hrát už v tak mladém věku. Budu teď o to víc natěšený do dalších bojů,“ hlásil spokojeně.

Že rok 2022 završí s takovou fazonou, to prý sám nečekal. „Bylo to i pro mě překvapení. Nikdo nemohl očekávat, že na té tůře (v Egyptě a Řecku) vyhraji všechny tři turnaje. Udělali jsme ale spoustu práce na kurtu i mimo něj. Posunuli jsme se a je to pro mě odměna na konci roku,“ měl Jakub Menšík jasno.

Jakub Menšík (ve fialovém) vs. Pavel Nejedlý. Tenisová extraliga 2022 v Prostějově.
Trénoval s Djokovičem. Nyní český talent v extralize prodloužil parádní sérii

V jeho progresu sehrál svou roli i nový kondiční trenér Jan Pospíšil. Dlouhodobě se pak český talent připravuje s Tomášem Josefusem a mentálním koučem Draganem Vujovičem.

„S mentálním koučem pracuji už tři roky. Byla to také dlouhá cesta, ale vyplácí se. Zvládám lépe situace pod tlakem, jako je shoda nebo třeba stav 6:6 v tie-breaku. Je to důležité i mimo kurt,“ uvědomoval si Menšík.

Cílem bylo v roce 2023 hrát pravidelně challengery, co se ale nakonec bude dít, to předčilo i Menšíkova očekávání.

Zahrál si i s Berdychem. Na přání Tomáše

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

První velký triumf přišel na květnovém antukovéch challengeru v Praze, v Tunisu a doma v Prostějově došel Menšík do čtvrtfinále.

Prostějovský podnik z června se ale Jakubovi vryje do paměti už navždy. Před finále singlu si totiž zahrál exhibiční utkání s dalším idolem – Tomášem Berdychem. A to na vyžádání samotné české tenisové ikony.

„Když jsme s panem Černoškem řešili, jak to udělat, říkal jsem, pojďme vzít Kubu, který je odsud, mladý a dere se nahoru. Mělo to dobrý příběh a myšlenku. Myslím, že se to povedlo,“ řekl Berdych.

„Pro mě je to nesmírná čest. Sledovali jsme Tomáše Berdycha na grandslamech spolu s taťkou. Dávali si budíka, když hrál Australian Open a dělali mu statistiky prvního podání. Byl to můj první vzor, díky kterému jsem začal hrát tenis,“ usmíval se Jakub Menšík.

Závěrečný den UniCredit Czech Open 2023 v Prostějově. Exhibice Tomáš Berdych - Jakub Menšík
VIDEO: Výhru Berdycha nad Menšíkem v Prostějově sledoval i Lendl

Mohl si tak už před více než dvěma měsíci užít zápas před bouřlivou kulisou. A hlavně se postavil velkému vzoru, který kdysi s tatínkem sledoval jen v televizi.

„Nečekal jsem tolik fanoušků, přišel i daviscupový kotel. Vnímal jsem to já i Tomáš, mělo to jinou atmosféru. Bylo to speciální, dokonalé, skvěle připravené,“ rozplýval se Menšík.

Sny milovníka kouzel a bicích nástrojů, který v pátek oslaví teprve osmnáctileté narozeniny, se plní dál.