Jakub je odchovancem cyklistického oddílu TJ Sigma Hranice. K závodní cyklistice se dostal díky vynikající sportovní akci pro děti z hranických škol „Hledá se mistr světa aneb K&V Top Cup". Tady si v roce 2003 vyzkoušel první skutečné závody a rozhodl se tomuto sportu věnovat. Začínal jako silniční cyklista a vzhledem ke svým fyziologickým předpokladům se postupně přeorientoval na závody na dráze. Logicky tak v juniorském věku vedla jeho cesta do Brna, kde má tato disciplína velkou tradici. Jakub dosáhl na dráze již mnoha vítězství, ale vrcholem jeho dosavadní kariéry byly letošní šampionáty Evropy a světa.

Mistrovství Evropy se konalo od 3. do 8. července v portugalské Anadii. Svou první evropskou medaili získal Jakub v závodě na 1 km s pevným startem. Po vydařené jízdě, kterou dokončil na hranici totálního vyčerpání, převzal na stupních vítězů cenu za třetí místo. Další bronzový úspěch si připsal ve velmi ceněném sprintu. V souboji o třetí místo dokázal porazit Andreje Šarapova z Ruska. V individuálních závodech získal ještě 5. místo v keirinu a spolu s reprezentačními kolegy obsadil čtvrtou příčku v týmovém sprintu.

Koncem srpna vyrazili čeští reprezentanti do města Invercargillu na Novém Zélandu. Vynikající úspěch ve světové konkurenci vybojoval Jakub opět v závodě na 1 km s pevným startem. Získal bronz a navíc jej vylepšil novým českým rekordem v této disciplíně na kryté dráze. Od zlata dělilo Jakuba pouze 1,603 sekundy. Vítězem se stal Australan Zachary Shaw a stříbro vybojoval domácí reprezentant Dylan Kennett.

Další disciplínou byl sprint, který Jakubovi přinesl medailové umístění na evropském šampionátu. V kvalifikaci zajel třetí nejlepší čas a vše směřovalo k dalšímu špičkovému umístění. Ve čtvrtfinále však narazil na později stříbrného Australana Emersona Harwooda, kterému podlehl. V celkovém hodnocení obsadil i tak skvělé sedmé místo. Velmi dobře si Jakub vedl také v keirinu. Suverénně postupoval soutěží až do finále. Na soupeře si hodně věřil, ale smůla v podobě kolize a poškození předního kola mu nedovolila plnohodnotně zaspurtovat. Obsadil pátou příčku a přesto, že jde o vynikající úspěch, byl Jakub hodně zklamaný.

Jakub byl na obou zmíněných šampionátech nejúspěšnějším českým účastníkem a dosažené výsledky mu otevírají dveře k dobrému angažmá mezi dospělými. (cyklo)