Tři dny před koncem nejpočetněji obsazené plachtařské celorepublikové soutěže, na níž létá 66 pilotů, je na druhém místě Stanislav Poslušný z GAC Benešov (5620 bodů), po bronzové medaili sahá olomoucký Jiří Steiger (5397 bodů).

Hranický aeroklub reprezentují ještě dva další piloti, Vladimír Spilka v kombinované třídě je na 13. místě, Zdeněk Schenk v klubovce třiatřicátý.

Ani jeho neminulo přistání v Polsku, kam závodníky zavedla úterní disciplina. Nejsilněji obsazené domácí soutěži letošního roku celkem přeje počasí, méně ovšem polští celníci. Přistání do pole u polských sousedů se děsí snad všichni piloti, kteří na mistrovství létají. „Ačkoli máme vyřízena všechna potřebná povolení pro větroně, které v rámci soutěžní úlohy přistanou na polské straně, plachtařům působí velké problémy překročení hranice zpět do Čech,“ popisuje ředitel závodů Josef Bárta. Celníky, kteří většinou znají jen polsky, takže dokumenty psané dle mezinárodních zvyklostí v angličtině na ně neplatí, jsou piloti kontrolováni „do poslední nitě“.

Náhlá změna meteorologických podmínek při úterní disciplině přinutila u severního souseda přistát pětatřicet plachtařů, ve středu se se stejnými potížemi vracelo přes polskou hranici pět transportních vozů. „Pokaždé musíme jména hříšníků faxovat na hraniční přechod,“ líčí problémy při návratu „polňáků“ hlavní rozhodčí a člen plachtařské komise Jiří Cihlář.

Neuspělo ani snažení zajistit návrat větroňů vzdušnou cestou. „Snaha o možnost proniknout do vzdušného prostoru Polska vlečnými letadly se ukázala jako neschůdná. V tomto směru máme do sjednocené Evropy ještě daleko,“ uzavírá Cihlář.

Se stejnými problémy se plachtaři potýkali i při 14. plachtařském mistrovství republiky, které bylo ve druhé polovině května v Šumperku. I tehdy si stěžovali na zdlouhavé procedury a zevrubné kontroly pilotů, kluzáků i transportních přívěsů. Plachtařské mistrovství regionů ČR je spolu s Plachtařským mistrovstvím České republiky největší soutěží českých bezmotorových pilotů.