„Závodit jsem začal v roce 2004. Dá se říct, že mě k tomu přivedli mí kamarádi a kolegové v práci. Bylo to z hecu. Smáli se mi, že jsem tlustější postavy a já jsem pak jim i sám sobě chtěl dokázat, že to zvládnu. První závod jsem jel v Zašové a z dvou set účastníků jsem skončil osmý,“ popisuje své začátky odhodlaný sportovec, který trénuje na nejrůznějších trasách v okolí Hranic.

Občas s přáteli vyrazí na cyklistický výšlap, například na Praděd nebo Lysou horu.

Jak vlastně celodenní a celonoční závod vypadá?

Většinou se závodí na asi desetikilometrovém okruhu, který jezdí odvážlivci nonstop pořád dokola. Kdo najede nejvíc okruhů, stane se vítězem. Start je v sobotu v poledne, jede se celou noc a končí se v neděli, taktéž v poledne. Závodníci jsou zpravidla rozděleni do několika kategorií, ať už podle věku, nebo na jednotlivce, dvojice či čtveřice. Ty se na okruhu různě střídají.

Cyklista z Hranic Pavel Detvay

Hranický závodník jezdí sice sám za sebe, ale je obklopen řadou příznivců z řad jeho přátel a rodiny.

„Za to si určitě zaslouží poděkování, protože trpí se mnou. Například bratr Marian se nejen stará o servis mého kola, ale zajišťuje mi i masáže. Servisní tým mi zajišťuje jídlo, pití a hlásí průběžné výsledky. I podpůrný tým se mnou vydrží celých dvacet čtyři hodin,“ chválí Detvay.

Jeho taktika na závodech je vcelku jednoduchá. Od počátku volí raději pomalejší tempo, které si snaží udržet po celou dobu. Plánuje jen krátké, nanejvýš dvacetiminutové přestávky na nezbytné občerstvení.

„V noci jezdím nonstop, beze spánku. Jezdí se mi lépe, je totiž chladněji. V horku mi to moc nesedí,“ sděluje své zážitky cyklista. Ten už letos odjel Mistrovství České republiky v Liberci (48. místo), na Bystřičce (11. místo), během minulého víkendu zavítal na Mistrovství Slovenské republiky do Žiliny (8. místo). V průběžném pořadí seriálu mu patří šestá příčka. Do celkových výsledků se počítají čtyři nejlépe zajeté závody. (jr)