Je jím Jiří Březina, který přesto, že v druhé polovině dubna oslavil už 70 let, stále běhá klasické maratonské tratě 42 195 metrů a má jich na svém kontě už 487, čímž se pomaloučku blíží magické hranici pěti set dokončených maratonů.

Své kulaté jubileum oslavil – jak jinak, než maratonem. Těsně po svých narozeninách se vydal do Mělníka, města nad soutokem Labe s Vltavou, na 15. ročník Mělnického maratonu míru, který byl letos zároveň Mistrovstvím České republiky veteránů v maratonu.

Běželo se na náročné obrátkové trati Kokořínským údolím s doběhem do cíle do kopce na mělnické náměstí. Jiří Březina vybojoval v kategorii nad 70 let stříbrnou medaili za druhé místo a ukázal tak, že ani dosažený věk mu nebrání k dosahování vynikajících sportovních výsledků.

Hned v úvodu května se Březina zúčastnil maratonu v polském městě Jelz - Laskovice nedaleko Wroclavi. Zde vybojoval rovněž stříbrnou pozici v čase 4:29:58 hodin. Běželo se na deset a půl kilometru dlouhém okruhu, který závodníci absolvovali čtyřikrát.

Poté se zúčastnil Pražského maratonu, nejslavnějšího maratonského závod v České republice, v němž startovalo 6021 vytrvalců, mužů i žen ze 73 států, a který byl v hlavních kategoriích zároveň Mistrovstvím České republiky v maratonu. Na trati vedené centrem Prahy se na prvních pozicích prosadili Keňané.

V traťovém rekordu 2:07:48 hodin zvítězil Patrik Ivutiz z Keni, ženám panovala Ruska Olga Gloková v čase 2:29:27 hodin. Mistrem republiky se stal časem 2:27:16 Mulugeta Serbessa, lékař z Českých Budějovic, původem Etiopan, před Petrem Pechkem z Úpice a Robertem Štefkem z AK Kroměříž.

Mistryní ČR se stala Ivana Martincová z MS Brno časem 2:55:31. Jiří Březina z SK Přerov vybojoval v kategorii nad 70 let čtvrtou pozici (4:53:48).

V tomto slavném závodě startovali také další vytrvalci přerovského regionu: Miroslav Gerec (4:33:49), Jaroslav Gerec (4:35:15), Pavel Horný (3:18:22). Zatím poslední maraton absolvoval Jiří Březina v Žilině, kde na trati v parku Bórik obsadil druhou příčku v kategorii nad 60 let časem 4:33:35 hodin.

(zt)