Za účasti tisícovky soutěžících z dvanácti zemí (Belgie, Holandsko, Německo, Francie, Lucembursko, Itálie, Polsko, ČR, Anglie, Arménie, Španělsko a Slovinsko) se borci Femaxu neztratili a domů dovezli jeden bronz a tři pátá místa.

O jedinou medaili se postaral v kategorii kadetů Jan Mazan (50 kg), který prošel sítem vyřazovacích bojů do semifinále. V něm po těžkém a vyrovnaném boji s belgickou dvojkou nakonec podlehl.

Ve finále oprav svedl velmi taktický boj s holandským judistou. Honza udával tempo zápasu a získal tak zaslouženě bronzovou medaili. Ve stejné kategorii se pochlapil i čerstvý kadet Jakub Jurka, který se s přechodem do vyšší kategorie velice rychle srovnal. Jakub prošel z druhé strany pavouka do semifinále váhy. Ve vyhraném zápase, kde vedl na dvě juka, však doplatil na novou úpravu pravidel a nakonec podlehl na velmi přísné osobní tresty.

V boji o bronz nakonec v „golden skóre“ jen těsně prohrál a skončil na výborné pátém místě.

O další dvě pátá místa se postarala děvčata. Starší žačka Marie Holčáková (52 kg), které se nepodařilo po svátcích upravit svou osobní váhu, prošla sítem zápasů až do boje o finále. Zde nedovedla počáteční vedení do konce a podlehla stejně jako v boji o bronzovou medaili.

Podobně na tom byla i kadetka Jana Lipková (63 kg), ta ovšem nezvládla svůj první zápas a musela bojovat v opravách, v konečném hodnocení podlehla v boji o bronzový stupínek.

Dvě cenná devátá místa si zajistili po bojovných výkonech starší žák Robert Trojnar (42 kg) a kadet Michal Posmyk (55 kg). Oba shodně v nejobsazenějších vahách turnaje prošli mezi osmičku nejlepších, zde podlehli, ale v opravných zápasech se jim již tolik nedařilo a na medaile nedosáhli. Nedařilo se ani staršímu žákovi Romanu Fridrichovi (46 kg) a kadetu Luboši Holčákovi (66 kg). Ti si na své konto nepřipsali žádný vyhraný zápas, i když předvedli pěkné bojovné judo.

Podle slov trenérky Olgy Chytré se jednalo o velice kvalitně a kvantitativně obsazený turnaj a všechny nastoupené zápasy byly velmi náročné a těžké. „I přes to, že jsme získali pouze jednu medaili, hodnotím tento turnaj jako zdařilý, všem zúčastněným aktérům Femaxu hodně přinesl do jejich dalšího sportovního růstu,“ dodala trenérka Chytrá.

(oli)