Moravská čtveřice ve složení Martin Bezděk, David Šatánek, Tomáš Beran a Robert Trojnar vybojovala cenné kovy v konkurenci více než pěti set bojovníků.

„Na turnaji se objevily špičky
z celé Evropy i kanadská reprezentace. Naši borci mě dojali k slzám štěstí," neskrýval nadšení trenér judistů Tomáš Ličman.

Jako první do bojů o medaile promluvil nejmladší člen výpravy Martin Bezděk, který si v prvním zápase hravě poradil s domácím soupeřem. Potom mu však síly nestačily na zástupce Francie a Španělska a nakonec skončil devátý.

„Martin bohužel nebyl stoprocentně fit," řekl kouč Ličman.

Do Skotska jel Bezděk, dle trenéra, sbírat hlavně mezinárodní zkušenosti.

„Jeho deváté místo beru jako dobrý výsledek," poznamenal lodivod Železářů.

Další zástupce Hranic, David Šatánek, narazil ve vzájemném souboji na špičkového Brita Rabbita. Toho Šatánek skolil excelentním hodem a posunul se do napínavého semifinále, v němž předvedl soustředěný výkon, soupeře skolil v poslední minutě.

Ona parádička mu vynesla finálovou účast a moravský judista nastoupil v závěrečném souboji proti francouzskému favoritovi. I přes velké úsilí si s ním neporadil a obsadil cenné druhé místo.

Roli velké opory celé výpravy sehrál na výbornou Tomáš Beran. Svěřenec Tomáše Ličmana v semifinále hodil domácího borce na nejlepší ippon turnaje. Beran soupeře uchopil kolem pasu, dynamicky jej zvedl do výše
 a z mostu odhodil soka od sebe.

Ve finále pak jasně ukázal, že jiná, než zlatá medaile není akceptovatelná. Tomáš Beran jasně převálcoval reprezentanta Británie a ukázal nejnabuzenější výkon celého turnaje.

Na jeho úspěch navázal poslední z hranické skvadry Robert Trojnar, který si ke svým narozeninám taktéž nadělil zlato. Trojnar šel na jistotu a zkušeně trestal chyby soupeřů.

Cestou za nejvyšším postem vyházel celou reprezentaci Kanady a ve finále si připsal skalp domácího bojovníka. Pomyslný klobouk před ním smekl i trenér Železářů.

„Kluci předvedli luxusní judo a týmového ducha, protože se navzájem podporovali. Radost jsme si udělali suvenýry v podobě skotských kiltů a beranic. Věřím, že příští rok se sem vrátíme s větším počtem judistů," uzavřel lodivod hranických judistů Tomáš Ličman.

Autor: Lubomír Budný