Díky výborným výkonům na kvalifikacích měl na mistrovství zastoupení i oddíl Železa Hranice v podobě Marie Holčákové ve váze do 48 kg, která si nominaci zasloužila díky vítězství na EP v Portugalsku, 3. místu v Rumunsku a 5. místu v Teplicích.

Marie patřila k hlavním želízkům reprezentace ČR hlavně díky dosavadním výsledkům, ale do kategorie kadetů přestoupila teprve v lednu a v této věkové skupině bude startovat i příští rok. Maruška postoupila na nejprestižnější evropský turnaj teprve rok po úspěšném vystoupení jejího bratra Lubomíra a na jeho skvělý loňský výsledek chtěla navázat. Marie měla velmi přívětivý los, kdy ve startovním poli měla první kolo volné, tedy postup bez boje, a vzhledem k tomu, že ve váze do 48 kg startovalo celkem 28 děvčat, byla Holčáková hned mezi šestnácti nejlepšími.

Ve druhém kole na ni čekala závodnice z Dánska, která se s Marií již několikrát potkala na přípravných kempech před ME a jejich boje byly vyrovnané. Nejinak tomu bylo i v ostrém zápase. V první minutě duelu byla aktivnější soupeřka a díky útoku na nohy se ujala vedení.

Ve druhé minutě se utkání vyrovnalo a s přibývajícím časem měla Hraničanka v zápase navrch. Vzhledem k tomu, že se přibližoval konec, Marie stupňovala tempo a současně otevřela obranu, čehož soupeřka využila a třicet sekund před limitem ukončila zápas držením.

Mladá hranická závodnice pak ukončila své působení na Mistrovství Evropy ve vyřazovacích bojích, ale svůj zápas odedřela a nevypustila ani sekundu.

Do Teplic na Mistrovství Evropy odejelo podpořit Marii i několik jejich fanoušků, kteří s výkonem nebyli zklamáni a oddílový trenér to viděl takto: „Před Evropou jsem chtěl alespoň 7. místo, ale judo je sport, a tak se nedařilo. I přes svůj věk Marie nepropadla a v konečném pořadí skončila na děleném 8. až 16. místě, takže jen gratuluji a je to super.“

Marek Nádvorník