Dorostenecká liga je jednou z dlouhodobých soutěží Českého svazu judo a je rozdělena do dvou základních kol, kde se soupeři perou systémem každý s každým, tři nejlepší celky pak ze dvou základních skupin postupují do boje o medaile a ostatní spadají do boje o záchranu.

Borci Železa v prvním kole vyhráli, a tak do Brna odjeli s jasným úkolem získat dva body, které by jim zajistily účast mezi elitou. Tým byl oproti předcházejícímu kolu oslaben, ale i tak nemělo být problémem postoupit do boje o medaile.

Družstvo nastoupilo v sestavě 50 kg Jan Mazan a Michal Posmyk, 55 kg Marek Šenkýř, Martin Novák, 60 kg Adam Kahánek, 66 kg Lubomír Holčák, 73 kg Radek Pytlík, Jan Průša, 81 kg Jakub a Tomáš Zahradníčkovi, 90 kg Ladislav Zapletal, váha + 90 kg nebyla obsazena.

V prvním utkání hraničtí podlehli JK Olomouc po tvrdém boji 2:4, když se prosadili Mazan a Tomáš Zahradníček, závodníci Kahánek a Holčák pak ve svých zápasech remizovali.

V utkání s Baníkem Ostrava se bodově prosadil pouze Mazan a Hranice tak prohrály 1:4, když remizovali Kahánek, Pytlík a Jakub Zahradníček.

Proti nejslabšímu celku Kjus Hranice šel tým Železa pro povinné dva body a také je získal, když tento celek doslova smetl 8:0 a na pomocné body 80:0, což znamená že všechna utkání skončila před časovým limitem.

Po této výhře bylo jasné, že družstvo potřetí v řadě postupuje mezi elitu této kategorie. V posledním utkání se Železo střetlo s domácím SKKP Brno o konečné první místo ve skupině.

Ve vyrovnaném zápase ale hraničtí judisté prohráli 3:4, když utkání bylo ovlivněno spornými výroky rozhodčích, zejména ve váze 50, 55, 66 kilogramů. Bodově se prosadili Kahánek, Pytlík, Jakub Zahradníček, a Šenkýř ve svém zápase remizoval.

Marek Nádvorník, trenér Železa Hranice, po turnaji řekl: „Jsem rád, že družstvo postoupilo mezi elitu, dnes nám chyběly váhy 90 a +90 kilo, a museli jsme do těchto vah posunovat lehčí závodníky. Po zranění či nemoci startovali Holčák a Zapletal, takže postup je úspěchem.“ „Trochu jsem zklamaný z rozhodčích, kteří poslední zápas vyloženě otočili ve prospěch domácích. V podzimních finálových kolech věřím konečně v zisk medaile, ale to bude ještě náročné. Děkuji klukům za přístup a že se nepoložili i když sudí otáčeli zápas.“

Lubomír Holčák v reprezentaci

Ihned po ligovém kole odjel Lubomír Holčák společně s reprezentací na přípravný kemp do Pezinku, kde vrcholí příprava pro reprezentace ČR, SK a Maďarska.

Bohužel v neděli ve večerních hodinách informoval trenér reprezentace, že se Lubomír zranil, musel se v Bratislavě podrobit operaci lokte a minimálně dva měsíce si neoblékne kimono.

Členové oddílu přejí tomuto mladému závodníkovi brzké uzdravení.

(mn)